Ana Sayfa NARENCİYE FİDANLARI Portakal Fidanları
Tüplü Yarı Bodur Tipte Washıngton Portakal Fidanı (Meyve Verir Durumda)
  • Tüplü Yarı Bodur Tipte Washıngton Portakal Fidanı (Meyve Verir Durumda)
  • Tüplü Yarı Bodur Tipte Washıngton Portakal Fidanı (Meyve Verir Durumda)
  • Tüplü Yarı Bodur Tipte Washıngton Portakal Fidanı (Meyve Verir Durumda)
Tüplü Yarı Bodur Tipte Washıngton Portakal Fidanı (Meyve Verir Durumda)
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00784       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
270.00 TL   Kdv Dahil
-
+

Yarı Bodur Washington Portakal Çeşidi ve Fidanı Özellikleri

 

Gönderilecek olan fidan ortalama 3 yaşlı olup tüplü durumdadır. Meyve verecek yaşta olan bu fidanı ister balkonda, salonda ve ofiste saksı içinde isterseniz de bahçenizde dikelebilirsiniz.

 

Gönderilecek olan fidanın tüm bakımları mevsimine ve ihtiyacına göre budama ve ilaçlama gübreleme işlemleri tarafımızdan yapılarak gönderilmektedir.

Yarı Bodur Washington portakal fidanı menşei Brezilya’dır. Meyve Kabuğu koyu ve hafif pürüzlü olup, gevrek bir meyve eti vardır. Şekil bakımından ovalimsi olup meyce çapı 70-80 mm ağırlığı ise 200-250 gramdır. Hasat zamanı Kasım Şubat arası olup çekirdeksizdir. Ağaç gelişimi hızlı olan Washington portakal fidanı dikildikten sonra 1-2 yıl içerisinde rahatlıkla meyve verebilmekte olup ağaç gelişimi hızlıdır.

 

 

Yarı Bodur Washington Portakal Fidan Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama, budama, ilaçlama gibi işlemlerin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı maksimum 1 veya 2 dir.

Hasat Zamanı: Kasım başından Şubat sonuna kadar hasadı olmaktadır. (Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)


Fidan Gönderimi: Berke Fidancılık güvence ve kalitesiyle karton ile özenle paketlenerek gönderimi yapılır.


Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Üretimi: Yarı Bodur Washington Portakal fidanı üretiminde göz aşı yöntemi kullanılmaktadır.


Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Anacı: Yarı Bodur Washington portakal fidanı üretiminde narenciye fidanı üretiminde kullanılan anaçlar kullanılmaktadır. Genelde turunç anacı kullanılmaktadır.


Yarı Bodur Washington Portakal Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir.


Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Mevsimsel Durumu: Yarı Bodur Washington Portakal fidanları yaprak dökmeyen bir bitkidir.

 

Yarı Bodur Washington Portakal Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız. Fidanlarınızı hafifçe sulayın malum yol yorgunudur. Fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.  

 

Saksıda Yarı Bodur Washington Portakal Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde Yarı Bodur Washington Portakal yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacınının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en az 15 cm  olması gerekir. Taş oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Washington Portakal fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekânda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak ise çiçek toprağı olabilir.Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Dikim Mesafesi: Klasik Anaçlı Washington Portakal fidanlarında fidanlar arası 6 metre, sıra arası 6 metre

 

Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60 cm olacak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Zira hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunun yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı çukura dik bir şekilde koyunuz. Fidanınızın poşetini veya saksısını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidan poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini aşı noktası toprak üstünde 5-10 cm olacak şekilde yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması (kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız nisanla beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

 


Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan  20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme ,nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Zararlı Mücadelesi: Yarı Bodur Washington Portakal fidanlarında baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.

 

 

Yarı Bodur Washington Portakal Fidanı Taç Oluşumu: Yarı Bodur Washington Portakal fidanların da taç oluşumu yani yan dal oluşumunun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1 taç, yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.