Ana Sayfa NARENCİYE FİDANLARI Portakal Fidanları
Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı, Tüplü
  • Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı, Tüplü
  • Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı, Tüplü
  • Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı, Tüplü
Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı, Tüplü
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00790       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
260.00 TL   Kdv Dahil
-
+

Tüplü, Meyve Verir Durumda 3 Yaş Rize Portakalı Fidanı

Gönderilecek olan fidanlarımız ortalama 3 yaşında olup tüplü durumdadır. Meyve verecek yaşta olan bu fidanlarımızı isterseniz balkonda, salonda ve ofiste saksı içinde veya isterseniz de bahçenizde dikelebilirsiniz.

 

Gönderimi yapılan fidanlarımızın tüm bakımları mevsimine ve ihtiyacına göre (budama, ilaçlama ve gübreleme işlemleri) tarafımızca yapılarak gönderilmektedir.

 

Ortalama Uzunluk 100 cm dir.

Meyve Kabuğu koyu ve hafif pürüzlü olup, gevrek bir meyve eti vardır. Şekil bakımından ovalimsi olup meyce çapı 70-80 mm ağırlığı ise 200-250 gramdır. Şubat sonundan itibaren hasadı yapılmaktadır.

 

 

Rize Portakalı Fidan Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama, budama, ilaçlama gibi işlemlerinin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı maksimum 1 veya 2 dir.

Hasat Zamanı: Ocak ayından itibaren hasadı yapılmaktadır. (Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)


Fidan Gönderimi: Taber Tarım güvence ve kalitesiyle karton ile özenle paketlenerek gönderimi yapılır.


Rize Portakalı Fidanının Üretimi: Rize portakalı fidanının üretiminde göz aşı yöntemi kullanılmaktadır.


Rize Portakalı Fidanının Anacı: Rize portakal fidanı üretiminde narenciye fidanı üretiminde kullanılan anaçlar kullanılmaktadır. Genelde turunç anacı kullanılmaktadır.


Rize Portakalı Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir.


Rize Portakalı Fidanı Mevsimsel Durumu: Rize portakalı fidanları yaprak dökmeyen bir bitkidir.

 

Rize Portakalı Fidanım Geldiğinde Ne Yapmalıyım?: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartıp hafifçe sulayınız. Fidanınızı daha sonraki bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.  

 

Rize Portakalı Fidanı Dikim Mesafesi: Klasik Anaçlı Rize portakal fidanlarında fidanlar arası 6 metre, sıra arası 6 metre

 

Rize Portakalı Fidanının Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60 cm olacak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Zira hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunun yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı çukura dik bir şekilde koyunuz. Fidanınızın poşetini veya saksısını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidan poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini aşı noktası toprak üstünde 5-10 cm olacak şekilde yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması (kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız nisanla beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.Rize Portakalı Fidanının Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

 


Rize Portakalı Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan  20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme ,nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.Rize Portakalı Fidanı Zararlı Mücadelesi: Rize portakalı fidanlarında baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.

 

Rize Portakalı Fidanı Taç Oluşumu: Rize portakalı fidanların da taç oluşumu yani yan dal oluşumunun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1 taç, yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.

 

 

 

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.