Ana Sayfa NARENCİYE FİDANLARI Portakal Fidanları
3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı
  • 3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı
  • 3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı
  • 3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı
3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00787       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
250.00 TL   Kdv Dahil
-
+

3 Yaş Tüplü Bol Sulu Kan Portakalı Fidanı (Ortama Uzunluk 100cm ve üzeri)

 

Gönderilecek olan fidan ortalama 3 yaşında olup tüplü durumdadır. Meyve verecek yaşta olan bu fidanı ister balkonda ister salonda ister ofiste saksı içinde isterseniz de bahçenizde dikelebilirsiniz.

 

Gönderilecek olan fidanın tüm bakımları mevsimine ve ihtiyacına göre (budama, ilaçlama ve gübreleme işlemleri) tarafımızca yapılarak gönderilmektedir.

Kan Portakalı Fidanının Özellikleri

Kan portakalı fidanı ülkemizde genel olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Meyve, içinin kan renginde olmasından dolayı kan portakalı şeklinde isimlendirilmektedir. Kan portakalı fidanının meyveleri sulu, ağaç gelişimi hızlı ve yayvandır. Hasat genelde şubat ayı içerisinde olmaktadır.

 

Gönderilecek Fidanın Teknik Özellikleri

 

-Kan Portakalı Fidan Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama budama, ilaçlama, toplama gibi işlemlerinin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı maksimum 2 veya 3 tür.


-Hasat Zamanı: Şubat sonundan itibaren hasadı olmaktadır. (Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)


-Fidan Gönderimi: Fidanlarımız Taber tarım
güvence ve kalitesiyle karton ile özenle paketlenerek gönderimi yapılır.


-Kan Portakalı Fidanı Üretimi: Kan Portakalı fidanı üretiminde göz aşı yöntemi kullanılmaktadır.


-Kan Portakalı Fidanı Anacı: Kan Portakalı fidanı üretiminde narenciye fidanı üretiminde kullanılan anaçlar kullanılmaktadır. Genelde turunç anacı kullanılmaktadır.


-Kan Portakalı Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir


-Kan Portakalı Fidanı Mevsimsel Durumu: Kan Portakalı fidanları yaprak dökmeyen bir bitkidir.

 

-Kan Portakalı Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım? Sipariş etmiş olduğunuz fidanı teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız. Fidanlarınızı mutlaka hafifçe sulayın. Eğer fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyin.   

 

-Saksıda Kan Portakalı Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde Kan Portakalı yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacınının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en fazla 15 cm  olması gerekmektedir. Tac oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Kan Portakalı fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkinin meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekanda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak ise çiçek toprağı olabilir.

-Kan Portakalı Fidanı Dikim Mesafesi: Klasik Anaçlı Kan Portakalı fidanlarında fidanlar arası 6 metre, sıra arası 6 metre

 

-Kan Portakalı Fidanı Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60 cm olarak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Zira hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunu yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı çukura dik bir şekilde koyunuz, fidanınızın poşetini veya saksını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidan poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini aşı noktası toprak üstünde 5-10 cm olacak şekilde yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması (kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız Nisan’la beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.-Kan Portakalı Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

 

-Kan Portakalı Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan 20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme, nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir. -Kan Portakalı Fidanı Taç Oluşumu: Kan Portakalı fidanların da taç oluşumu yani yan dal oluşumunun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1. taç, yan dal oluşumu başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.