Ana Sayfa MEYVE FİDANLARI Aronyaberry Fidanı
Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı
  • Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı
  • Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı
Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00214       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
69.99 TL   Kdv Dahil
-
+

Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı

 
Nero Cinsi Siyah Aronya Chokeberry Fidanı ve Meyve Özellikleri

- Dışı Siyah ve aromatik bir yapıya sahiptir.
- Aronya ağacı soğuk iklimlerde rahatlıkla olmaktadır.
- Aronia bitkisinin meyveleri küçük kırmızı lezzetlidir. - Saksı içerisinde veya açık alandan aronia chokeberry fidanlarını rahatlıkla dikebilirsiniz. 
- Ülkemizde hobi amaçlı her rakımda yetiştiriciliği yapılabilir.
- Gelişini hızlı olup çalı formunda gelişen bir meyvedir.
 
Aronya Fidanı Teknik Bilgileri

- Gönderimi yapılan fidanların yaşı 2\"dir.
-Hasat Zamanı: Eylül ayı 1. haftasından sonra hasadı olmaktadır.(Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)
- Nero (Siyah) Aronya Fidanı Üretimi: Aronia fidanı üretiminde çelik ve doku kültürü yöntemi kullanılmaktadır.
- Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir.
- Nero (Siyah) Aronya Fidanı Mevsimsel Durumu: Aronia fidanları yaprak döken bir bitkidir. Kışın size ürünler bir dal parçası gibi gelebilir bu durum sizi üzmesin uç kısmını makas yardımıyla kestiğinizde yeşil dokuyu yani canlı dokuyu göreceksiniz. Baharla beraber fidanlar yeşil yapraklı bir şekilde gelir. Sonbahara doğru yapraklar dökmeye yakın gelmektedir.
- Nero (Siyah) Aronya Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız. Fidanlarınızı hafifçe sulayın malum yol yorgunudur. Fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne  bir sulamayı ihmal etmeyiniz. 
-Saksıda Aronia Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde aronia yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacınının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en 15 cm olması gerekir. Taç oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Aronia fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekanda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak  ise çiçek toprağı olabilir.
- Nero (Siyah) Aronya Fidanı Dikim Mesafesi: Aronia fidanlarında fidanlar arası 2 metre, sıra arası 4 metre
- Nero (Siyah) Aronya fidanlarında taç oluşumu yani yan dal oluşumun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk  adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1. taç, yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.