Ana Sayfa TROPİK FİDANLAR
4 Yaş Feioja Kaymak Ağacı Fidanı, Torbada
  • 4 Yaş Feioja Kaymak Ağacı Fidanı, Torbada
  • 4 Yaş Feioja Kaymak Ağacı Fidanı, Torbada
4 Yaş Feioja Kaymak Ağacı Fidanı, Torbada
Ürün Kodu : feijoa15       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
139.99 TL   Kdv Dahil
-
+

FEIJOA (KAYMAK AĞACI) (Acca Sellowiana) BU FİYATA KAÇIRMA...

Feijoa sellowiana veya Acca sellowiana ismiyle bilimsel literatürde yer almakta olup güney Amerika kökenli bir bitkidir ve Feijoa , ananas guavası guavasteen gibi isimlerle tanınmaktadır ülkemizde ise feijo, feiko, kaymak ağacı gibi isimler kullanılmaktadır.

Herdem yeşil yavaş büyüyen ve genellikle gür çalı veya tek gövdeli veya çok gövdeli ağaç formuna sokabileceğiniz ortalama 1 – 6 metre boylarda olan bir bitkidir bu özelliklerinden dolayı meyvesinin yanı sıra peyzajda kullanılabilecek yakışıklı bir bitkidir ayrıca yoğun dikimle çit bitkisi olarakta kullanılabilir.

Mayıs-haziran döneminde çiçek açan feijolar göz alıcı güzellikte çiçeklere sahiptirler çiçeklerin tozlaşmasını küçük kuşlar ve esas olarak arılar sağlar.Bazı feijo çeşitleri kendine verimli bazıları ise kısmen veya tamamen kendine verimsizdir. Dolayısıyla tek bir fidan yetiştiriyorsanız ve feijonuzun kendine verimli bir çeşit olduğundan emin değilseniz karşı tozlaşma gereksinimi oluşacağı için iki fidan yetiştirmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca tozlaşma sağlayacak canlılar çevrenizde az bulunuyorsa bu sorunu el ile bir küçük fırça kullanarak tozlaşmayı kendiniz yapabilirsiniz etkili bir yöntemdir.

Meyveler ekim-kasım aylarında olgunlaşır meyve ağırlığı 30 – 200 gr arasında yetiştirdiğiniz çeşide göre değişir. Çok lezzetli ve aromatik tada sahip meyvelerdir özellikle çilek-ananas ve guava tatlarını anımsatır. Olgunlaşan meyveler kendiliğinde dalından düşer bu şekilde günlük olarak yerden toplayıp dolapta saklayabilirsiniz. Dokunduğunuzda hafif bir yumuşaklık varsa artık tam lezzete sahip ve yenmeye hazırdır. Meyveleri dalından kendiliğinden düşmeden önce toplarsanız klimakterik bir meyve olduğu için oda sıcaklığında birkaç gün bekletip olgunlaşmasını beklemeniz gerekir fakat dalında olgunlaşıp yere düşen meyvenin lezzetini vermeyecektir. Meyveler genelde taze olarak tüketilir bununla beraber meyve sularında, pudinglerde, tatlılarda, turtalarda, pasta dolgusu olarak vb. kullanılabilir.

Soğuklara oldukça dayanıklı bir bitkidir ( – 10ºC ) ayrıca soğuk bölgelerde yetişen meyvelerin daha lezzetli olduğu söylenmektedir.Birçok toprak çeşidine uyum sağlayabilen bir bitki olan feijolar için drenajı iyi ve organik bakımdan zengin topraklar en iyisidir. Kuraklığa oldukça dayanıklıdır fakat iyi bir meyve hasadı alabilmek için düzenli sulanmalıdır. Gübrelemede özel bir isteği yoktur iki ayda bir azar azar gübreleyebilirsiniz. Meyve vermeye 3 – 5 yaşlarında başlar.Bitkisel zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır.

Dikim yeri:  Yarı güneşli, güneşli alanlar

Önerilen:  Küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak:  Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak

Büyüme hızı:  Normal

Çiçeklenme dönemi:  Bahar ayında

Dona dayanıklılık:  Donlara yarı dayanıklı

İklim kuşağı:  Soğuğa yarı dayanıklı türlerden olup -3 dereceye kadar dayanabilir.

Ömrü:  Çok yıllık kalıcı bitki

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.