Ana Sayfa SÜS BİTKİLERİ ve ÇİÇEKLER
Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
  • Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
  • Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
  • Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
  • Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
Yaprak Güzeli Çiçeği, Saksıda
Ürün Kodu : yguz10       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
59.99 TL   Kdv Dahil
-
+

YAPRAK GÜZELİ-KOLYOZ ÇİÇEĞİ

 

Kolyoz  ya da kolyos çiçeği  ballıbabagiller ( lamiaceae )  familyasından, çok yıllık, yaz kış yapraklı ve  otsu bir  bitkidir. Halk arasında ki adı  \"yaprak güzeli\" dir.  Koleus, Solenostemon, Yaprağıgüzel de denir.  Kolyoz  renkli ve desenli yaprakları nedeniyle  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri güzel değildir.  Anavatanı Asya ve Afrika kıtasının tropikal bölgeleridir. Yani sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir.
Bilindiği gibi,  uskumrugiller familyasından olan bir balığın adı da kolyoz  dur. Bu nedenle ikisini karıştırmamak gerekir.

Kolyoz çiçeğinin botanik adı \"solenostemon scutellarioides\" ya da \" coleus blumei\"  dir.

Kolyoz çiçeklerinin yaprakları, iki zıt renkli ve çok değişik desenli olur. Bazı çeşitlerinin yaprak biçimleri de oldukça   ilginçtir.
Güneş, bu bitki için çok önemlidir, yapraklarının rengi güneşe  göre renk değişmektedir. Gölge yerlerde yaprakların rengi yeşile döner ve canlılığını kaybeder.

Kolyoz fazla bakım istemez. Ancak  iki şeye dikkat etmek gerekmektedir.
- Kolyoz, direk güneşi ve gölge yerleri  sevmez, yarı gölge yerler en uygundur. Öğlen güneşi  yapraklarına zarar verir. Yazın yapraklarına sık sık su serpilmelidir.
- İkinci husus ise;  Tohum almak dışında  çiçek açmasına izin vermemek gerekmektedir.

Kolyozların sürgünlerinin ucunda açan mavi renkli  çiçekleri güzel değildir. Bunlar bitkiye zarar vermeden bir makasla kesilirse, daha çok  dallanarak yeni  yapraklar açması sağlanmış olur. Aksi takdirde bitkinin yapraklar küçülür ve güzelliğini kaybeder.

Kolyoz çok yıllık bir bitki olmasına rağmen, bahçeye dikilmişse  mevsimlik çiçek muamelesi yapılır. Sonbaharda havaların serinlemesiyle bitki sökülür.  İç mekanlarda, pencere önlerinde,  bir kaç yıl yaşayabilir. İlkbaharda derin budama yapılır.
Sıcağı,  güneşi ve suyu  seven kolyoz çiçeği  soğuğa karşı son derece hassastır. Toprak bakımından ise seçici değildir.

Kolyos çiçeği tohumdan yada gövde çeliği ile üretilmektedir. Özellikle çelikle çok kolay üremektedir. Kesilen dal suya konarak ya da doğrudan toprağa dikilerek çoğaltılır.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.