Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Kağıt Çanta Yapımı

Kağıt Çanta Yapımı

Hiç kağıt çanta mı olurmuş? Kağıt ayakkabı oluyor da çanta niye olmasın?

Kağıt Çanta Yapımı

Kağıt Çanta Yapımı

Kağıt Çanta Yapımı ile ilgili videomuzu paylaşmadan önce size küçük bir fıkra anlatalım… Nasreddin Hoca pazarda ayakkabı satıyormuş. Müşteri çekebilmek için slogan atarken ayakkabının fiyatını şöyle söylüyormuş: “Altı kağıt, altı kapıt, kaçırma bunları! Not: Güneydoğu Anadolu bölgesinde, özellikle Gaziantep, Anadan gibi yörelerde para kelimesi yerine kağıt da denmektedir. O hesap yani… Neyse efendim; adamın biri gelmiş ve ayakkabıları incelemiş, beğenmiş ve bir çift almış. Ücret olarak da 10 kağıt (10 lira) vermiş, üstü de kalsın demiş. Adam yeni ayakkabılarıyla bir süre yol almış gitmiş, ama fıkra bu ya birden bir yağmur sökün etmiş; bardaktan boşanır gibi… Tabi ayakkabılar hemen başlamış alttan yırtılmaya. Adam o öfkeyle çıkıp gelmiş Nasreddin Hoca’nın yanına. “Bu ne be hoca? Bunların altı yağmurla beraber yırtılıp gitti; utanmıyor musun kazık atmaya” demiş. Nasreddin Hoca da, “Bre mendebur, ben sana satarken altı kağıt demedim mi” demiş. Adam, “Yahu o fiyatı değil miydi” deyince hoca da, “Olur mu be! Ben ayakabının altı kağıt dedim. Ayakkabının fiyatı 5 lira” “E, ama sen benden 10 lira aldın” “Sen üstü kalsın dedin. Şimdi gelmiş bana sızlanıyorsun. Hadi kardeşim altı kağıt, altı kağıt…”

1. İlk olarak uygun boyutta gazete kağıtlarını hazırlıyorsunuz.

2. Siyah-beyaz gazete veya dergi sayfalarını çok basit bir yöntemle, sulu boyayla dilediğiniz renklere boyayabilirsiniz.

3. Boyadığınız sayfaları düzgün bir biçimde kesin. Bu kesim ne kadar düzgün olursa çanta o kadar düzgün olur.

4. Diğer yandan baskı yöntemini kullanarak dilediğiniz desenlerle süslü çantalar da yapabilirsiniz.

5. Kestiğimiz şeritleri videoda gösterildiği yöntemle katlıyoruz. Burası işin ilk püf noktası…

6. İşin ikinci püf noktası ise kesilen ve katlanan paçaların birbirine geçirilmesi…İzleyin ve ne kadar da kolay olduğunu görün.

7. Yapmış olduğunuz her bir kağıt halkasının birbirine nasıl birleştirildiğini aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz. 

8. Parçaları birleştirilmeye devam ediyoruz…

9. Çantamıza fermuar dikiyoruz…

10. Çantamızın tabanını kapatıyoruz… Bu yöntem biraz kaba kaçıyor. 11. nolu videoda daha şık bir yöntem öneriliyor…

11. Bu video ise tüm süreci baştan aşağı tek parça olarak gösteriyor. En sonunda çantanın tabanını kapatma yöntemi ise çok daha şık ve temiz…

Güzel çantalar sizin kolunuza yakışır.

İyi günler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz