Ana Sayfa Xml Bankası geçici kategori
Tüplü İri Meyveli Jumbo Döngel Muşmula Fidanı (+60 cm)
  • Tüplü İri Meyveli Jumbo Döngel Muşmula Fidanı (+60 cm)
  • Tüplü İri Meyveli Jumbo Döngel Muşmula Fidanı (+60 cm)
Tüplü İri Meyveli Jumbo Döngel Muşmula Fidanı (+60 cm)
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00286       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
72.75 TL   Kdv Dahil
-
+
Tüplü, Aşılı, İri Meyveli Jumbo Döngel Muşmula Fidanı (+60 cm)
 
Jumbo Muşmula Fidanı ve Meyve Özellikleri

Normal muşmula çeşitlerine göre meyvesi daha iri olan hasat tarihi Ekim ayı içerisinde olan bir muşmula çeşididir. Hobi amaçlı her rakıma dikimi yapılabilir. Meyve bekledikçe şeker oranı artar. Ağacı hızlı ve yayvan bir şekilde gelişir.

 Gönderilecek Muşmula Fidanı Teknik Bilgileri

-Jumbo Muşmula Fidanı Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama budama, ilaçlama, toplama gibi işlemlerin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı 1\"dir.
-Jumbo Muşmula Hasat Zamanı: Ekim ayı 2. haftasından sonra hasadı olmaktadır.(Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)
-Jumbo Muşmula Fidanı Hobi Amaçlı Dikim Rakımı: Her rakıma kolaylıkla dikimi yapılabilir.
-Jumbo Muşmula Fidanı Üretimi: Muşmula fidanı üretiminde yongalı göz , dilcikli aşı veya t göz aşı yöntemleri kullanılmaktadır.

-Jumbo Muşmula Fidanı Anacı: Muşmula fidanları genelde yabani muşmula fidanı çöğürleri üzerine aşılama yapılmaktadır.
-Muşmula Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
-Jumbo Muşmula Fidanı Mevsimsel Durumu: Muşmula fidanları yaprak döken bir bitkidir. Kışın size ürünler bir dal parçası gibi gelebilir bu durum sizi üzmesin uç kısmını makas yardımıyla kestiğinizde yeşil dokuyu yani canlı dokuyu göreceksiniz. Baharla beraber fidanlar yeşil yapraklı bir şekilde gelir. Sonbahara doğru yapraklar dökmeye yakın gelmektedir.
-Jumbo Muşmula Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız. Fidanlarınızı hafifçe sulayın malum yol yorgunudur. Fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.
-Saksıda Muşmula Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde muşmula yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en 15 cm olması gerekir. Taş oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Muşmula fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekanda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak ise çiçek toprağı olabilir.
-Jumbo Muşmula Fidanı Dikim Mesafesi: Muşmula fidanlarında fidanlar arası 5 metre, sıra arası 5 metre
-Jumbo Muşmula Fidanı Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60 cm olarak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Ziraa hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunu yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı ,çukura dik bir şekilde koyunuz , fidanınızın poşetini veya saksını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidan poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması(kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız Nisanla beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.
-Jumbo Muşmula Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa. Kışın iklim çok kurak gitmezse sulama yapılmaz.
-Jumbo Muşmula Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan 20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme ,nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.
-Muşmula Fidanı Zararlı Mücadelesi: Muşmula fidanlarında baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı , meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.
 
-Jumbo Muşmula Fidanı Taç Oluşumu
-Muşmula fidanlarında taç oluşumu yani yan dal oluşumun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1 .taç , yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.