Ana Sayfa MEYVE FİDANLARI Kayısı Çeşitleri
Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm
  • Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm
  • Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm
Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00245       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
175.00 TL   Kdv Dahil
-
+
Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm
 

Hasat zamanı mayıs ayı son haftasından itibaren olan red moon Kırmızı kayısı fidanı gelişimi yayvan olup ağaç gelişimi hızlıdır. Dalda bekleme süresi son derece uzundur. Meyve raf ömrü oldukça uzun olup meyve bekledikçe şeker oranı yükselmekte ve yemesi mükemmel olmaktadır. Kırmızı kendine verimli bir kayısı çeşididir. Hobi amaçlı her rakıma dikimi yapılabilir.
 
Gönderilecek Kayısı Fidanı Teknik Bilgileri

-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama budama, ilaçlama, toplama gibi işlemlerin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı 2.5\"tur.
-Hasat Zamanı: Mayıs ayı son haftası ile beraber.(Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Hobi Amaçlı Dikim Rakımı: Ilıman sahil bandı hariç her rakıma kolaylıkla dikimi yapılabilir.
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Üretimi: Kayısı fidanı üretiminde yongalı göz , dilcikli aşı veya t göz aşı yöntemleri kullanılmaktadır.
-Kayısı Fidanı Anacı: Kayısı fidanları genelde yabani kayısı fidanı çöğürleri üzerine aşılama yapılmaktadır.
-Kayısı Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Mevsimsel Durumu: Kayısı fidanları yaprak döken bir bitkidir. Kışın size ürünler bir dal parçası gibi gelebilir bu durum sizi üzmesin uç kısmını makas yardımıyla kestiğinizde yeşil dokuyu yani canlı dokuyu göreceksiniz. Baharla beraber fidanlar yeşil yapraklı bir şekilde gelir. Sonbahara doğru yapraklar dökmeye yakın gelmektedir.
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Geldiğinde Ne Yapmalıyım: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda hemen kolisinden çıkartınız. Fidanlarınızı hafifçe sulayın malum yol yorgunudur. Fidanınızı ilerleyen bir tarihte dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyiniz.
 

-Saksıda Kayısı Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde Kayısı yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en fazla 15-20 cm olması gerekir. Taç oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Kayısı fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekanda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak ise çiçek toprağı olabilir.
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Dikim Mesafesi: Kayısı fidanlarında fidanlar arası 5 metre, sıra arası 6 metre
 
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60 cm olarak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Ziraa hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunu yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı ,çukura dik bir şekilde koyunuz , fidanınızın poşetini veya saksını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidan poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması(kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız Nisanla beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa. Kışın iklim çok kurak gitmezse sulama yapılmaz.
 
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan 20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme, nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.
-Kayısı Fidanı Zararlı Mücadelesi: Kayısı fidanlarında baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1 litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.

 
-Tüplü Aşılı Erkenci Aurora Kayısı Fidanı +80cm Taç Oluşumu
-Kayısı fidanlarında taç oluşumu yani yan dal oluşumun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1. taç, yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.