Ana Sayfa MEYVE FİDANLARI Badem Çeşitleri
Tüplü, Aşılı PENTA Geçci Badem Fidanı (Meyve verir yaşta)
  • Tüplü, Aşılı PENTA Geçci Badem Fidanı (Meyve verir yaşta)
  • Tüplü, Aşılı PENTA Geçci Badem Fidanı (Meyve verir yaşta)
Tüplü, Aşılı PENTA Geçci Badem Fidanı (Meyve verir yaşta)
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00289       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
250.00 TL   Kdv Dahil
-
+
Tüplü, Aşılı PENTA Geçci Badem Fidanı (Meyve verir yaşta)

 

NOT: Meyve bahçelerindeki verimlilik ve meyve kalitesi çeşidin bölegeye uyumuna, arazinin toprak yapısına, sulama, gübreleme, budama, iklim özellikleri ve ağaç yaşına göre farklılıklar gösterebilir. 

 

Penta Badem Fidanı Hakkında Bilgilendirme

Penta Badem Fidanı ilkbahar geç donlarının yaşandığı bölgeler için çok uygun bir çeşittir. Ferragnes badem çeşidinden ortalama olarak 2 hafta geç çiçek açtığı için soğuk hava koşullarından zarar görmez. Kendine verimli bir çeşittir tozlayıcı gereksinimi yoktur. Sık dikim yapmaya uygun, yüksek verim ve kalite ile oldukça dikkat çeken bir çeşittir.

Badem çok fazla çeşidi bulunan çok değerli bir besindir. Özellikle son yıllarda badem yetiştiriciliği üzerine artan talepler ile de verimi, yetiştirme koşulları gibi pek çok parametrede detaylı bir şekilde incelenmektedir. Penta badem fidanı farklı kökenlerde badem fidanlarının birleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu kökenler; Lauranne ve S5133 çeşitleridir. Penta badem çeşidi iki çok önemli ebeveyninde özelliklerini taşımaktadır. Penta badem çeşidi dikildikten 3 sene sonra meyve vermeye başlar. En yüksek verime 10. Yılında ulaşır.

İspanya’da bölgeye özgün birçok badem çeşidi bulunmaktadır. Penta badem çeşidini diğer badem çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği geç çiçekleniyor olmasıdır. Penta badem çeşidi son dönemlerde hem hakkında çok fazla araştırma yapılan hem de lezzeti ile de damaklara hitap eden bir badem olması ile de öne çıkmaktadır.

Badem yetiştiricileri ya da bu işe yeni girmek isteyenler badem çeşidine karar vermekte zorlanabilirler. Ancak detaylı bir araştırma ve elde edilecek bilgilerin ışığında karar vermek kolaylaşacaktır.

Penta Badem Çeşidi Özellikleri

Penta badem çeşidi ülkemizde son yıllarda tanınmaya başlamış ve yaygınlaşmaya başlamış bir badem çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Penta badem fidanı dikildikten sonra yarı dik bir şekilde ve yarı kuvvetli olacak şekilde büyümektedir. Penta badem çeşidi yarı sık ya da sık dikim olarak dikilebilmektedir. Penta badem fidanında yan dal oluşumu diğer badem çeşitlerine göre daha yüksektir.

Ağaç gelişimi ve sonrasında en çok merak edilen diğer bir konu verimidir. Penta badem çeşidi yüksek bir verim ile hasat edilmektedir. Sert kabuklu bir badem olmasına karşın veriminin yüksek olması ile adından sıkça söz edilmesini sağlamaktadır.

Bademlerde tozlaşma çok önemlidir. Genellikle de badem yetiştiriciliğinde bir tozlayıcıya ihtiyaç duyulmaktadır. Penta bademinde ise tozlayıcıya ihtiyaç yoktur, kendine verimli bir çeşittir. Bu yönü ile çiftçi dostu olan Penta badem fidanı oldukça avantaj sağlamaktadır.

Penta Badem Çeşidi Meyve Özellikleri

Penta badem çeşidi taş bademi sınıfında yer alır.

Pent badem çeşidi %27-30 arasında iç randımana sahiptir.

Penta badem çeşidinin iç ağırlığı ise 1 gramdır.

Penta bademinin iç rengi, açık kiremit rengine sahiptir.

İç yapısının şekli uzun ve hafif şişkindir.

Penta bademi aroma açısından ve besin içeriği yönünde de oldukça iyi olarak nitelendirilmektedir.

 

Penta Badem Çiçeklenme Zamanı

Penta badem fidanı dikilmesi ve sonrasında ağaca dönüşmesinin tamamlanması ile ilk hasadı 3 yaşında vermektedir. Çiçeklenme zamanı ise Ferragnes badem çeşidinden yaklaşık olarak 2 hafta sonra olmaktadır. Makako badem çeşidinden ise 2 ile 3 gün sonra olmaktadır. Çiçeklenme zamanın gelmesi badem oluşumunun ilk aşamasıdır ve meyve oluşumunda verimi etkileyen en önemli aşamadır.

Penta Badem Hasat Zamanı

Penta badem çeşidinin hasat zamanı Ferragnes badem çeşidinden yaklaşık olarak 8 ile 10 gün önce olmaktadır. Dikilen bölgenin rakım ile iklim şartlarına göre hasat dönemlerinde değişiklikler yaşanabilmektedir.

Penta badem çeşidini diğer badem çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği ise ilkbaharın gelmesi ile birlikte geç don riski görülmektedir. Dolayısıyla don riski taşıyan yerler için doğru bir seçim olacaktır. Erken hasat edilebileceği içinde yetiştiriciye ayrıca avantaj sağlamaktadır.

Badem fidanı seçimi yapılırken bölgenin iklim şartları mutlaka incelenmelidir. Her badem çeşidi her bölgede yetişememektedir. Verimli bir hasat olması isteniyor ise don olayı ve sulama imkanları detaylı bir şekilde tasarlanmalıdır.

 

Penta Badem Fidanı Bakımı

Penta badem fidanın toprağa dikilmesi ile ihtiyaçlarına uygun olarak bakım yapılması gerekmektedir. Penta badem fidanlarının budanması gerekmektedir, böylece fidana bir şekil kazandırılması sağlanmış olur. Budama işlemi çok titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aşırı budama yapılması halinde fidan zarar görecektir. Bunun yanında ise sulamaya çok dikkat edilmelidir. Az ya da çok verilmesi değil doğru miktarda ve doğru zamanlarda sulama yapılmasına özen gösterilmelidir. Sulama daha çok yaz aylarında önemli olmaktadır. Penta badem fidanı araziye dikildikten sonra ilk üç yıl sulama uygulamaları oldukça önemlidir. Sulama yanında ayrıca toprak ve Penta badem ağacı isteklerine göre bir gübreleme programı oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.

Penta Badem Fidanı Hastalıkları

Badem fidanı hastalıkları içerisinde en çok karşılaşılan sorun yaprak mantarlarının oluşmasıdır. Penta badem fidanı bu hastalığa karşı dayanıklı bir çeşittir.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.