Ana Sayfa KAKTÜS / SUKULENT
Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
  • Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
  • Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
  • Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
  • Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
Tavşan Kaktüs/Beyaz Dikenli , 5.5 Cm Saksıda
Ürün Kodu : btavsan8       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
29.99 TL   Kdv Dahil
-
+
Tavşan Kaktüs / BEYAZ Dikenli (Opuntia Microdasys Albata), 5.5 Cm Saksıda
Saksıda istenirse 1.5 metreye kadar boylandırılabilir.

Sulama toprak kuruya çektirilerek yapılır. Her kurumadan sonra su verilir. -5 dereceye kadar toprağı kuru ise soğuğa ve donlara dayanım gösterir.

Çiçeklenmenin bol olması için, diğer pek çok süs bitkisinde olduğu gibi, bitki kış aylarını soğuk bir ortamda geçirmelidir. Bunun için ısıtmasız, bol ışık alan, kapalı bir balkon yeterlidir. Kışı ısıtmasız ama donlardan korunaklı geçiren bitki baharda bol ve canlı renklerde çiçeklenir.
Dikim Yeri: Bol ışık alan, güneşli, havadar
Önerilen: Saksı yetiştiriciliğine uygundur. İç ve dış mekan
Toprak: Kaktüs ve sukulent bitkilere özel toprak karışımı
Büyüme Hızı: Hızlı
Çiçeklenme Dönemi: Sarı çiçekli
Dona Dayanıklılık: Kısa süreli donlara dayanıklı
İklim Kuşağı: 8-11
Ömrü: Çok yıllık
Dikim: Kullanacağınız toprak kireçli olmasın. Kumlu ve geçirgenliği yüksek olsun. Sukulent saksılarına su verildiğinde su hiç göllenme yapmadan, tüm saksı toprağına yayılıp, hızla saksının tahliye deliklerinden tahliye olmalıdır. Bunu sağlamak için dikim toprağına; cüruf, küçük çakıl, ponza ve benzeri geçirgenliği artırıcı malzemelerden karıştırmanız akıllıca olacaktır. Satışımızda olan ve kendi fidanlığımızda üretim için kullandığımız kaktüs toprağımızı, hiçbir ekleme yapmadan sukulent ve kaktüslerinizde kullanabilirsiniz.
Bakım: Bitki en güzel saksıda yetiştirilir. Gübreleme satışlarımızda olan Akıllı osmocote gübrelerle yapılırsa yıl boyu bitki tüm ihtiyacını karşılayabilir. Bunun haricinde sıvı dengeli gübrelerle bahar boyunca gübreleme yapmak doğrudur.

Sulama saksı altından yapılmalı, bitkiye olabildiğince az su değdirilmeye çalışılmalıdır. Bahar sonu ve sonbahar başındaki yağmurlu günlerde ( yani hava sıcak ve yağmurluyken ) bitki yağmur alabileceği bir yere koyulmaktan ve yağmur almaktan hoşlanır. Kış aylarında sulama azaltılmalı, asla soğuk dönemde toprağı ıslak şekilde dona maruz kalmamalıdır. Bunun için kış aylarında yağmur almayan, soğuk rüzgarlardan korunaklı kuytu köşeler tercih edilmelidir.

Tüm sukulent bitkilerde geçerli sulama tekniği: Sulama yapıldığında bol ve derinlemesine, saksının içini dolduran tüm toprağın suya doyduğundan emin olunacak kadar bol yapılmalıdır. Eğer alt toprak kuru kalmış olabileceği düşünülür ise ilk sulamadan 15 dakika sonra yeniden ve bol temiz su ile bitki sulanmalıdır.

Bu şekilde sulama yapıldıktan sonra bitkinin yeniden sulanması için dikim toprağının tamamen kuruması beklenmelidir. Toprak kuruduğunda ya da kurumaya yakın olduğunda sulama yeniden ve tıpkı tarif edildiği gibi bolca yapılmalıdır. Bu sulama tekniği en ideal ve doğru teknik olup, 2-3 günde bir düzenli sulama ya da azar azar ama sık sulama sukulent bitkilerin zayıflamasına ya da hastalık kapmasına yol açar. Genel inanış kaktüs ve sukulentlerin az su sevdikleri, sulandıklarında da az miktar sulanmaları gerektiği yününde olsa da bu tamamen hatalı bir uygulamadır. Sulama bu bitkilerde daima bol ancak saksı toprağı her kuruduğunda yapılmalıdır.
Diğer:
Toprak karışımı tavsiyeleri:

Sukulent ve kaktüslerde toprak olabildiğince geçirgen ve süzek olmalıdır. Eğer hazır toprak karışımlarından almak istemez ve kendi karışımınızı kendiniz yapmak isterseniz kullanabileceğiniz malzeme ve oranları ile ilgili tavsiye niteliğinde bilgilendirmedir. Toprak karışımları her yetiştiricide farklı sonuçlar verebilir. Bitki sağlığı sadece toprak karışımı ile değil, ortam, besleme, sulama ve ışık faktörlerine doğrudan bağlıdır.

Kendi karışımınızı hazırlarken mutlaka geçirgenlik ön planda olmalıdır. Toprak karışımınızı bu bitkilere uygun geçirgenlikte hazırlamak için kullandığınız malzemenin en az yüzde 50 si ponza, dalaman çakılı, lav taşı, perlit gibi geçirgenliği artıran malzemelerden oluşmalıdır. Örneğin lithops gibi bitkileri sadece elenmiş ponzada yetiştirmeniz mümkündür. Ancak böyle bir seçimde sulama çok iyi takip edilmeli bitki susuz bırakılmamalıdır.

Genel karışım oranları: % 40 torf + % 40 elenmiş ponza + %10 hindistan cevizi torfu + %10 perlit

Anaç bitki toprak karışım oranları: %85 ponza + % 10 torf + % 5 perlit ** Bu bizim kullandığımız oran olup, anaç bitkilerimizi yetiştirmede kullandığımız karışımdır. Böyle bir karışımda sulama, gübreleme takip edilmeli ve dönemsel toprak yıkama yapılmalıdır.

Bu karışımlardaki tüm ürünler toprak reyonumuzda satıştadır. Tüm üretimde gübreleme sadece 8-9 aylık ve 3-4 aylık osmocote gübre karışımı ile yılda bir kez yapılmaktadır.
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.