Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Haziran 2021

Leş kaktüsü

Her güzelde bir kusur vardır, aşkın gözü kör göremez derler. Bu muhteşem ve ilginç görünümlü çiçeğin de bir kusuru var, bu kusuru görmezlikten gelebilirseniz leş kaktüsü çiçeğini yetiştirebilirisiniz. Muhteşem görünüşlü bu çiçeğin kusuru bu güzel görünümüne rağmen çok kötü kokmasıdır. Ve aslında isminide buradan almaktadır. Kötü kokusundan dolayı adına leş kaktüsü denmiştir. Yaradan bu güzeli böyle yaratmış sa vardır bunda da bir hikmet. Ne demişler; Hikmetinden sual sorulmaz!

Çiçeklerde koku olayı genellikle tozlaşmayı sağlamak amacıyla var olmaktadır. Yani güzel kokulu bir çiçek her zaman arılar  tarafından dikkat çekicidir. Böylelikle bu arı veya böcekler çiçeklerin tozlaşma görevini üstlenirler, çiçekler tozlanarak gelecek nesilleri oluşturacak tohumlarını oluşturular. Leş kaktüsünün anavatanının bulunduğu doğal yaşam yerlerinde tozlaşmayı sağlayacak böcek veya sineklerin çok olması sineklerin kötü kokuya gelmesi sebebiyle Yaradan bu çiçeği böyle kötü kokulu yaratması bir sebep olabilir.

leş kaktüsü

leş kaktüsü

Leş Kaktüsü (Stapelia)
Familyası: Asclepiadaceae
Anavatanı Afrika ve Asyadır. Dalları 1.5- 2.5 cm. çapında, boyu 30-50 cm kadardır. Çok dallı gurup oluşturur. Aldığı ışığa göre gri-yesil veya koyu yesil hatta çok güneş aldığında morumsu kırmızı olur. Yapraksız kenarları dişlidir. Çiçekleri 5 dilimli yıldız şeklindedir. Çiçekler 3-10 cm çapında, renkleri altın sarısı ve üstleri kestane yada kahverengi beneklidir. Yaz boyunca çiçek açar, çiçekleri çürümüş et kokar, bu kokuyla sinekleri kendine çekerek döllenmesini sağlar. Bu gösterişli ama kokan çiçekleri kokunun yayılmayacağı bir yere koymak gerekir.

Tohumları, yandan çıkan yavruları veya daldırma ile üretilir. Gevşek süzek topraklardan hoşlanır, fazla nemli ortamlarda çürüme yapar, çok soğuk havalarda az su verelmelidir.

Leş kaktüsü ne zaman çiçek açar?

Leş kaktüsü yetiştirmeye karar verdiyseniz sabırsızlıkla leş kaktüsü çiçeğinin açmasını bekleyeceksiniz. Yetiştirdiğiniz leş kaktüsü eğer yeni köklendirdiğiniz bir dalsa, 3-4 sene bekleyip büyümesini beklemelisiniz.

Leş kaktüsü bakımı nasıldır?

Diğer sukulent ler gibi çok süzek toraklarda yetiştirmeniz tavsiye edilir. Kumlu süzek topraklarda kolayca yetiştirebilirsiniz.

Toprağı kurudukça sulama yapmalısınız. Kışın bu süre uzatılabilir.

Açık ve temiz havaları sever. Öğlen direk sıcaklardan korumak gerekir.

Leş kaktüsü nasıl çoğaltılır?

Leş kaktüsü tohumu ile çoğaltılsada en kolay çoğaltma yöntemi, kopardığınız bir dalını tekrar toprak dikmektir. Kolayca köklenir ve böylece yeni bitkiler elde etmiş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adile dedi ki:

    Merhaba.
    Benim de bir leş kaktüsüm var. Evet gerçekten sinekleri kendine çekiyor. Ama çiçeğin içinde kurtçuklar var. Balkonumda yetiştiriyorum o kurtçuklardan bir zarar gelir mi. Dönüş yaparsanız sevinirim.
    İyi çalışmalar dilerim.

Yorum Yaz