Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Haziran 2021

Coleus (Kolyos-Kolyoz) Çiçeği

Coleus (Kolyos-Kolyoz) Çiçeği

Kolyos çiçeği veya kolyoz çiçeği olarak telaffuz edilen coleus çiçekleri muhteşem dekoratif görünümlü yaprakları sayesinde yaprak güzeli çiçeği olarak ta bilinmektedir. Bu yazı dizimizde sizlere kolyos çiçeğini tanıtmaya çalışacağız. Bu sayede yaprak güzeli çiçeğinin bakımı, yaprak güzeli çiçeğinin özellikleri, yetiştirilmesi ve çoğaltılması konularını öğrenmiş olacağız. Umarım faydalı olurum.

kolyoz ağacı

kolyoz ağacı

park ve bahçelerde kolyos çiçeği

park ve bahçelerde kolyos çiçeği

Yaprak güzeli (kolyos çiçeği) bakımı en kolay süs bitkilerindendir. Yaz boyunca dışarıda ve ev içinde sorunsuz büyürler. İyi bir bakımla yaprakları daha da büyümekte ve dekoratif görünüm alarak kalitesi yükselmektedir. Uygun bir budama tekniği ile kolyos ağacı görünümü bile verebilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde kolyos ağacı için iki resim paylaşmak istiyorum.

kolyos

Kolyos çiçeğinizi kışın güneşli ve uygun sıcaklıkta bir yerde bulundurmanız halinde güzelliğinden bir şey kaybetmeden yaşamaya devam eder. Uygun koşulları sağlarsanız kolyos çiçeğiniz uzun yıllar yaşayabilir. Ama kışın bu çiçeğinizi kaybetme riskiniz olabileceğinden kolyos çiçeğinizin tohumunu alıp saklamayı unutmayın. Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Solenostemon cinsine bağlı olarak birkaç türü ve kültivarı vardır. Süs bitkisi olarak Solenostemon Scutellarioides türü birçok çeşitleri ve kültivarlarıyla bütün dünyada sevilen bir süs bitkisi olmuştur. Tohumdan yetiştirilmesi kolay ve fidelerinin süratli büyüme özelliğinden dolayı park – bahçe süslemelerinde mevsimlik bir bitki gibi kullanılır.

Kolyos çiçeğinin park ve bahçelerde kullanılması

kolyos çiçeğinin peyzaj alanlarında kullanılması

kolyos çiçeğinin peyzaj alanlarında kullanılması

Coleus (Kolyoz) Yetiştiriciliği

Doğal yetişme alanlarında otsu veya ağaççık şeklinde gelişen formları vardır. Saksı çiçekleri yetiştiriciliğinde Önemli türü C. blumei hibritleridir. Gayet güzel ve dekoratif yapraklan için yetiştirilirler.

Kolyoz (Coleus blumei)

Genel Özellikleri

Anavatanı Afrika ve Asya’nın tropik bölgeleri olan Kolyoz’un tabiatta 150 türü bulunur. C.blumei’ den başka yetiştiriciliği yapılan önemli süs bitkileri türü C. Thyrsoiedus’ tur. Yaprakları yeşil, kırmızı bronz, beyaz, pembe ve sarı renkli ve oldukça gösterişlidir. Çiçekleri sürgün uçlarında ve mavi renkli olan iç mekan süs bitkilerdir.

İklim İstekleri

Gelişme döneminde 15-18 C sıcaklık ister. Kışın 13 C ye ihtiyaç gösterir. Sıcaklığın 7 C nin altına düşmemesi gerekir. Kolyoz bitkilerinin istediği orantılı nem miktarı %60-70’ dir. Aydınlık ve güneşli yerlerden hoşlanır. Yoğun gölge yerlerde bulundurulduklarında yapraklarda yeşil renk yoğunluğunun arttığı görülür.

Toprak İstekleri

Boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 3 kat artırılırsa bu karışım bitkiye verilmesi için uygun halde bir toprak karışımı olur.

Üretim Tekniği

Kolyoz bitkisinin üretimi tohum ve çelikle olur. Tohumlar Ocak-Mart aylarında ekilirler. Tohum kasaları 20-22 C’de ve yarı gölge ortamlarda korunurlarsa 14-20 gün içerisinde çimlenme meydana getirilir. Çelikler çiçeklenmemiş yan sürgün uçlarından 7.0-7.5 cm uzunluğunda Ağustos-Mart aylarında alınır. Alınan çelikler 7 kısım tınlı toprak, 3 kısım turba yosunu ve 2 kısım kum hacimce karıştırılarak har karışımın metre küpüne 500 g öğütülmüş kireç taşı ile 2.850 g özel John Innes karışımı yani 2 kısım parçacık büyüklüğü 3 mm olacak şekilde öğütülmüş boynuz ve tırnak unu (%13 N), 2 kısım kalsiyum fosfat, 1 kısım potasyum sülfat katılarak dikilir. Ortan sıcaklığı 16-18 C dolayında tutulmalıdır. Böylece çelikler 1-2 hafta içinde köklenirler.

Gübreleme

Her yıl 2-3 yılda bir Mart ayında saksı değiştirmesi yapılmalıdır. Her yıl Şubat-Mart ayları arasında haftada bir kez 1 g/l kompoze gübre verilmelidir. Sulama yazın bol su verilmelidir. Sıcak ve kurak havalarda yapraklara sık sık püskürtme yapılmalıdır. Optimum nem miktarının düşük olduğu yerlerde bitki yapraklarını döker. Kışın bitkiye verilen su miktarı azaltılmakla birlikte saksı toprağının kurumamasına özen gösterilmelidir. Budamaİki yaşındaki bitkiler Şubat ayında 2/3 oranında kısaltılmalıdır.

Hastalık ve Zararlıları

Önemli hastalıkları Kök Çürüklüğü, Kurşuni Küf ve Yaprak lekesi’ dir. Zararlıları ise Nematod, Beyaz Sinek ve Unlu bitler’ dir. Coleus (Kolyos-Kolyoz) Çiçeği adlı yazımızı faydalı bulduysanız ve beğendiyseniz lütfen aşağıda bulunan Facebook beğen butonuna basarak bu konuyu sevdiklerinizle paylaşın. Kolyos çiçeği bakımı ve daha fazla bilgiler için buraya tıklayarak forum sayfalarındaki ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

www.bizimbahce.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sera dedi ki:

  Dalından koparın ve saksıya ekin. 3 hafta düzenli sulayın. İlk önce yapraklar solacak hatta düşecektir. Sulama yapmaya devam edeceksiniz. Sonra kendi kendine canlanmaya başlayacak. 5 adet saksımı bu şekilde cogalttim. Yaprak güzeli yerini severse çok çabuk tutan bir bitkidir. Kolay gelsin ☺️

 2. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yaprak güzeli çiçeğiniz çiçek açtıktan sonra tohum bağlar. Fakat yaprak güzelini en kolay üretme yöntemi çelik kullanarak yapılan üretimdir. Konu içerisinde gerekli bilgiler mevcut tekrar özden geçirmenizi tavsiye ederim.

 3. Nisa dedi ki:

  Yaprak güzeli çiçeğimden nasıl tohum elde edebilirim ?

 4. Bizim Bahçe dedi ki:

  Köklerini ayırmanız yanlış olmuş, saksı değiştirilirken kökler dağıtılmadan toprağıyla olduğu gibi daha büyük saksıya yerleştirilir. Kalan boşluklar toprakla doldurulur. Yazın olsa sıkıntı olurdu ama henüz havalar ısınmadığından çok sıkıntı olmaz toparlar diye düşünüyorum.

 5. Özge dedi ki:

  Merhaba bende bir adet vardi saçaklì kôk denilen cinsten. Cok ufakti suyun icinde buyudu sonra saksoya ektim hatta dustu ve dali kirildi kirilan dalini elimle topraga dogru gömdüm ve koskocaman oldular iki ayri dal cok ihtisamliydi bugune kadar… Bugun saksisini degistirmek istedim ama kökleri sacakli oldugu icin topragin heryeri kök doluydu bende elimle ayiklarken kökleri catir cutur koptu minik minik sonra buyuk saksima ektim bi dalindaki yapraklar hala acik ama diger dal yapraklarini kapadi ve dustu kac saattir kendine gelmesini bekliyorm ama hala ayni ne yapmaliyin guzelim yapraklar ölmesib lutfen yardimci olur musunuz ? Tesekkurler

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kolyos çiçeğinin tohumla üretimi Ocak-Mart aylarında yapılan ekim uygundur. Siz erken ekmişsiniz. Üretim bilgileri konu içerisinde mevcut tekrar göz gezdirin lütfen..

 7. Furkan dedi ki:

  Bende de kolyoz var
  Tohumunu ektim ne zaman. Gelişir acaba

Yorum Yaz