Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2020

Anthurium (Flamingo Çiçeği)

Anthurium-Antoryum (Flamingo Çiçeği) 

Zarif bir yaprak ve çiçeklere sahip olan, Türkçe adıyla Flamingo Çiçeği tropik bir saksı çiçeğidir.

Salonlarda yetiştirilmesi kolay olan ev süs bitkilerinden antoryum evlerde yazın yarı gölgeli kışın daha güneşli bir yerde bulundurulmalıdır.

Antoryumlar çiçeği için yetiştirilir. Yaprakları da son derece güzel ve dekoratiftir. Yerini severse bütün yıl çiçek açar durur. Bazı türleri ise çiçeği için değil sırf güzel yaprakları için yetiştirilir.

 

Anthurium (Flamingo Çiçeği)

Flamingo Çiçeği Bakımı:

Kireçsiz, normal iyi bir toprak ve yarı gölge yarı güneş yeterlidir. Çok özel bakım gerektirmez; yalnız nemden hoşlanır buna dikkat edin. Yazın aşırı güneşten koruyun ve yapraklarına sabah akşam sık sık kireçsiz klorsuz su püskürtün. Kaloriferli evlerde kışın da su püskürtmeyi ihmal etmeyin. Güneş alabilen bir ortamda evde kış boyunca bile çiçek açmaya devam eder.

Antoryum Çoğaltılması:

Antoryumun gövdesinin uzaması çok yavaştır. Uzayıp gitmez. Sanki yaprakları kökten çıkıyor gibidir. Yine de bir iki yılda gövdesi biraz uzar. O zaman temmuz ayında dibe yakın yerden kesin ve kesip aldığınız kısmı hemen dikin. Sıcak ve nemli yerde tutun. Kısa sürede köklenip büyümeye, çiçek açmaya devam edecektir. Eski antoryumunuz ise dipten en az bir sürgün çıkararak büymeye devam edecektir. Bu sürgünler yeterince büyüyünce isterseniz ayırarak başka saksılara dikin, ana kök tekrar tekrar filizlenebilir. Bu tür kökten ayırma ile üretme iş için mayıs ayı en uygun zamandır. Gerçi her zaman yapabilirsiniz.

Flamingo Çiçeği Toprak İsteği:

Flamingo Çiçeği besin maddelerince zengin, kaba toprak ile yaprak çürüntüsü, bol gübreli çiftlik toprağı, torf ile karıştırılmış dişli nehir kumudur. Saksının üst yüzeyi yosun ile kaplanmalıdır. Üretim için torf kesinlikle gereklidir.

Flamingo Çiçeği adlı yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki Facebook beğen butonuna basarak bu konuyu sevdiklerizle paylaşın.

Antoryum çiçeği ile ilgili soru ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca forum sayfalarımızda bu konunun devamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çiçeksever dedi ki:

    Flamingo toprağı normal marketlerden aldığımız toprak ile büyürmü yoksa özel toprağını almamız gerekir mi?

Yorum Yaz