Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2020

Abelia-Abelya-Güzellik Çalısı Yetiştiriciliği

ABELİA – ABELYA – GÜZELLİK ÇALISI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Genel Özellikleri

Abelya bitkisi Çin kökenli melez bir türdür. Ülkemizde hemen hemen her bölgemizde yetiştirilir.

Bilimsel Sınıflandırma

Alem: Plantae
Şube: Magnoliopsida
Sınıf: Magnoliophyta
Takım: Dipsacales
Familya: Caprifoliaceae
Botanik Adı: Abelia

 

Abelia-Abelya- Güzellik çalısı

Abelia-Abelya- Güzellik çalısı

 

Abelia bitkisi dağınık bir tepe yapar ve orta hızda büyür. Yapabileceği maksimum boy 2-3 metredir. Sürgünleri ince tüylü olan Abelia sığ kök yapar. Yaprakları sıcak iklimlerde hep yeşil, soğuk iklimlerde yaz yeşili veya hep yeşildir. Yapraklar 1,5–3 cm uzunluğunda, yumurta biçiminde; kenarları hafif dişli, ucu sivri, üst yüzeyi çok parlak koyu yeşil; alt yüzeyi açık, parlak, yeşil renklidir. Sonbahar renklenmesi kahverengi veya kırmızımsıdır.

Çiçek açma zamanı Temmuz-Ekim arasıdır. Gösterişli, beyaz veya pembe renkli, çanak yapraklar kırmızımsıdır. Meyve içerisinde 1 adet tohum bulunur.

Üretimi

Erken ilkbaharda son yıl dal ve sürgün çelikleriyle veya daldırma ile, yaz aylarında ise sera ortamında yeşil çelikler ile üretilir.

Ekolojik İstekleri

Soğuk iklim şartlarında, himaye edilmesi gerekir. Şiddetli donlardan zarar görür. -10 0C sıcaklıklara kadar dayanabilir. -15 0C’ den sonra ölüm olur. bazı geliştirilen türlerin soğuğa dayanımı daha fazladır. Işık-yarı gölge bitkisidir, sıcak, ılıman ve güneşli yerleri sever. Asidik, hafif alkali, kumlu, iyi drenajlı ve geçirgen toprakları sever. Orta düzeyde tuza dayanıklıdır.

Peyzajda Kullanımı

Açıkta, kenar tarhlarında ve duvar diplerinde iyi yetişir. Soliter veya grup halinde kullanılır. Yaprakların sonbahar renklenmesi ve çiçekleri bakımından süs değeri fazla olan bir türdür.

Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Kök çürüklüğü, karaleke, kloroz, mantari hastalıklar ve yaprak biti, yumuşakçalar ve tetranychus ile mücadele edilir.

Önemli Türleri

Abelia x grandiflora ‘Kaleidoscope’ ,  Abelia grandiflora ‘Francis Mason’, Abelia grandiflora ‘Canyon Creek’, Abelia grandiflora ‘Little Richard’, Abelia grandiflora ‘Rosa Creek’ önemli türleridir.

Resim : Abelia grandiflora genel görünüşü

 

Bodur Abelya – Sarı Alacalı ( Abelia x grandiflora ‘Kaleidoscope’ )

80-100 cm yüksek ve genişliğe ulaşan, kırmızı dallarında çok belirgin alacalı yaprakları olan bodur abelya çeşididir. Yapraklar baharda ortası açık yeşil dışı parlak sarıdır. Yazın altın sarısı renkte ve ortaları yeşil olur. Sonbaharda ise altın sarısı, parlak turuncu ve ateş kırmızısı bir renge bürünür.

Yaz ortalarından sonbahara dek açık pembe yoğun minik çiçekler oluşur.

 

sari alacali bodur abelya

 

Tam güneşli yerlerde en güzel renklerini verir. Yarı gölge alanlar da da yetiştirilebilir. Bir çok toprak türünde yetişsede geçirgen topraklarda daha iyi gelişir. Ağır killi topraklarda ve yüksek Ph lı topraklarda gelişimi iyi olmaz.

-25 derece soğuklara dayandığından yurdun bir çok bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Peyzaj düzenlemelerinde, bahçe süslemelerinde veya saksılarda sarı alacalı bodur abelya yı yetiştirebilirsiniz.

bodur abelya

Resim : Bodur Abelia

Bahçeniz yoksa üzülmeyin saksıda da bodur abelya fidanı nı rahatlıkla yetiştirebilirsiniz!

Süs değeri fazla olan güzellik çalısı konumuzu beğendiyseniz bu konumuzu linkimiz eklenerek sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sayfa aktif linki verilmeden yapılan alıntılar yasal değildir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kemal özyaman dedi ki:

    Bodur albelya çiçeğini nesil temin edebilirim

Yorum Yaz