Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mayıs 2021

Hemoroidin Nedeni Stres mi?

Hemoroidin Nedeni Stres mi?

Hemoroid, Nedenleri, Tedavisi

Baharatlı Gıdalar Şikayeti Arttırır

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fikret Tanırgan anlatıyor:

Hemoroid yakınmalarını azaltmak için baharatlı yiyeceklerden, alkol, cay ve kola tüketiminden kaçının. Diyetinizde kayısı, erik kepek ekmeği gibi yüksek posalı gıdalara ağırlık verin.

Kişi hemoroid teşhisini kendi kendine koyabilir mi?

Hemoroid hastalıkları makat bölgesinde görülen diğer hastalıklarla karışabilir. Kanser gibi önemli hastalıklar atlanabilir.

Bu nedenle hastaların bir uzmana başvurmaları şart.

Acılı gıdalar hemoroide sebep olabilir mi?

Acının bilinenin aksine hemoroid yapma özelliği yok. Ancak acı yendiğinde tam boşalamama hissi nedeniyle gereksiz yere çok ıkınılması önemli bir hemoroid sebebidir. Kontrolsüz bir şekilde aşırı derecede ıkınmamak kaydıyla acı yemenin hiçbir sakıncası olamaz.

Sporun olumsuz etkisi var mı?

At binmek, bisiklet sürmek gibi oturarak yapılan bazı sporlar hemoroide sebep olabilir. Ayrıca uzun süreli kişiyi çok yoran sporun da hemoroid üzerinde negatif etkisi olduğu bildiriliyor.

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

hemoroid_ve_stresKabızlık bulguları 3 haftadan fazla sürmüşse veya kişiyi düşkün bırakıyorsa bir hekime başvurulmalı. Öte yandan, doktor tavsiye etmedikçe posa hapları, tozlan ve laksatif (bağırsak hareketlerini artıra ilaç) almaktan kaçınılmalı. Çünkü bu durumda besinler sindirim sisteminden vitamin ve minerallerir emilebileceğinden daha hızlı geçer. Hatta bazıları vücuttan sıvı ve potasyum kaybına neden olur. Sabahları aç karına içilecek bir bardak çay veya ılık limonlu su yumuşatıcı gibi hareket eden doğal bir laksatiftir.

Hemoriodin Nedeni Stres mi?

Stres birçok hastalığa sebep olabilir. Kişinin makat bölgesindeki kasların aşın spazmına, bağırsak alışkanlığında değişmelere, zaman zaman ishal ve kabızlıklara, aşırı abur cubur yeme sonucunda dışkının sert olarak çıkmasına sebep olur. Kısacası dolaylı yoldan hemoroide yol açabilir.

Kabızlığın sebepleri neler?

Kabızlık, dışkılama sıklığının azalması ve dışkılama sırasında güçlük çekilmesidir. Dışkılama sayısı sağlıklı kişilerde farklılık gösterir ve kesin bir sayısı yoktur. Aynı zamanda bazı kişilerin dışkıları normalde de katı olabilir. Üç günden uzun süreyle dışkılama gerçekleşmediğinde dışkı sertleşir ve çıkışı ağrılı olabilir. Ancak bu durum daha sık tuvalete çıkanlarda da gerçekleşebilir. Kabızlık, yüksek oranlarda rafine şeker tüketimi, lifli (posalı) besinleri az yemek, dışkılamayı sürekli ertelemek, bağırsaklardaki iltihabı bir dorum, tümör, kanser gibi nedenler, uzun mesafeli seyahatler, kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, hemoroidler, Parkinson, şeker hastalığı veya tiroit bezinin az çalışması gibi durumlarda ortaya çıkar.

Posa nedir?

Hemoroidin Nedeni Stres mi?Posa bitki ve bitki kökenli besinlerden aldığımız, ancak sindiremediğimiz, kan dolaşımına emilimini yapamadığı kompleks karbonhidratlar ve besin değeri olmayan kalıntılardır. Bunlar çoğunlukla bitki duvarı olan selülozdur. Ot, saman ve kağıt da kabaca selülozdan oluşur. Ancak bağırsaklarımızdaki mikroplar bunları parçalamaz. Özellikle geviş getiren hayvanların midelerinde bulunan mikroplar selülozu parçalayarak hayvanların otu besin olarak kullanmalarına olanak sağlar. Genel anlamda insanların mide ve ince bağırsaklarında bu tür özel mikroplar bulunmadığı için bizler selülozu sindiremeyiz.

Sıvı tüketiminin önemi nedir?

Normal şartlarda tüketilenin üstünde su veya sıvı gıda tüketiminin bağırsak alışkanlığı üzerinde hiçbir etkisi yok. Ancak alınan posanın daha iyi su tutması için normal ölçülerde su içilmelidir.

Korunmak İçin 9 Kural

  1. Kabızlıktan şiddetle sakının. Gün boyu her fırsatta erik, kayısı yiyin. Su içmeye devam edin.
  2. Tuvalet ihtiyacını ve saatini sakın ertelemeyin. Tuvalette 5 dakikadan fazla oturmayın. Tamamen boşalmak için kendinizi zorlamayın.
  3. Uzun süre ayakta veya hareketsiz oturarak durmayın.
  4. Tahriş yapabileceğinden, taharetlenirken sabun veya şampuan kullanmayın. Kurulanırken sert kağıt veya bez yerine yumuşak tuvalet kağıdını tercih edin.
  5. Bol sebze ve meyve tüketin.
  6. Kepekli ekmeği tercih edin.
  7. Gün boyu tuvalet temizliğinize özen gösterin. En ufak anal kaşıntı ve kirlenme şüphesinde bol ılık suyla yeniden taharetlenin, hatta ılık suya oturun. Günde bir veya iki kez tuvalete çıkın, ikiden fazla tuvalete çıkıyorsanız ishal veya bağırsak enfeksiyonunuz var demektir. İshalin hemoroid ve fissürleri tetikleyeceğini ve tahriş edeceğini unutmayın.
  8. Sigara, alkol, çay, kola, aşırı baharat, aşırı kuru gıda, aşırı yorgunluk ve aşırı uykusuzluktan kaçının.
  9. Şişmanlık ve hareketsizlikten sakının.

Sağlıcakla kalın.

Hemoroidin Nedeni Stres mi?

Hemoroidin Nedeni Stres mi?

BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz