Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Dutun Faydaları

dutun faydaları

Dutun Faydaları

Dut Meyvesinin Faydaları ve Şifaları

Meyve olarak böğürtlene benzeyen bir tür olan dut meyvesi, kara ve beyaz olarak ikiye ayrılıyor. Kara dut olarak bilinen dut türü, daha çok ekşimsi bir tada sahip ve mayhoş bir kıvamı var. Bu kıvam sayesinde kişiler kara dutu pek sevmiyor. Lakin reçeli ve pek çok şeyi yapılıyor bu kara dutun. Akabinde beyaz dut için de birçok fayda var ve bu faydalar, sağlık açısından olması gereken cinsten!

dutun faydalarıTaze veya kuru olarak da tüketilen dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker vardır. Beyaz dutun 15-20 gram yaprağı üç su bardağı su ile kaynatıp içilirse iyi bir idrar söktürücü olduğu görülür. Bu terkip aynı zamanda Ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. Dutun taze yapraklarıyla derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamaları durdurur. Dut hangi şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır. Kişinin kilo almasını sağlar ve iştah açar. Kara dutun yaprakları ve kabukları kaynatılıp elde edilen sıvı ile gargara yapılırsa boğaz, ağız ve diş eti iltihaplarına iyi gelir. Ancak kara dut kabız yapabilir.

Sabah aç karnına olgunlaşmış beyaz dut yer ve üzerine su içerlerse bağırsaklarının çalışmasını sağlamış olurlar. Ancak bu durum abartılırsa bu kez de ishale sebebiyet verebileceği bilinmelidir. Dutun anjine iyi geldiği rivayet edilmektedir. 

Dut Meyvesinin En Büyük Faydaları Nelerdir?

 • Aç karna yenilen bir beyaz dut, bağırsak kurtlarını düşürür ve mideyi rahatlatır.
 • Kara dut ise ağız ve boğaz kanserine iyi gelen bir meyvedir.
 • Vücuda kuvvet verir.
 • Kansızlığa faydalıdır.
 • Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı konusunda önemli bir antibiyotiktir.
 • Diş eti hastalıklarına faydalıdır.
 • Öksürüğe faydalıdır.
 • Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor.
 • Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahip.
 • Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu biliniyor
 • Beyaz dut yaprakları idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır.
 • Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını döker.
 • Dutun taze yaprakları ile derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamalar durur.
 • Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır.
 • Sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların çalışması temin edilir.
 • Beyaz dutun 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatılırsa iyi bir idrar söktürücü olduğu görülür. Bu terkip aynı zamanda ateş de düşürür.
 • İştah artırır, enerji verir.
 • Kalsiyum , demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin.
 • Kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti tedavisinde fayda sağlamaktadır.
 • Bu gibi faydaları bulunan dut, ülkemizde genellikle İç Anadolu bölgesinde bulunur. Tabii ki her türlü ortamda yetişmeyen bu meyve, güneşin ve yağmurun dengeli olarak bulunduğu her şehirde yetişir. Keza bu şehirlerin başında Konya geliyor. Çünkü şehrin düz yapısı ve ormanlık alanları sayesinde çok yağmur yağıyor ve güneş de bir o kadar fazla görülüyor. Bu yüzden gayet güzel lezzetler çıkıyor bu meyveden. Taze olarak sunulan dutlar, pekmez ve şurup yapımında kullanılıyor genellikle. Kişilerin tercihleri arasında yer alan ve lezzeti ile de oldukça etkileyici bir tada sahip olan dut için, birçok farklı seçenek sunabiliriz.

Dut Deyip Geçmeyin!

dutun faydaları

Türkiye’de ipekböcekçiliği üretimi ile yetiştirilen dut dünya tarafından da keşfedilmeye başladı. Üzüm, dut ve yerfıstığında kanseri önleyen bir madde bulunduğunu açıklayan İngiltere Montfort Üniversitesi’nden Gerry Potter, “Bu yiyeceklerde bulunan ‘resveratrol’ isimli molekülün pek çok ürünün bozulmasına yol açan mantarlara karşı savaştığını biliyorduk ama araştırmalarda, bu maddenin vücutta kanser hücrelerini hedef alarak onları tahrip eden, kanser karşıtı bir unsura dönüştüğünü saptadık” diyor.

Japon araştırmacılar ise beyaz dut yapraklarının extrelerinde bir seri biyolojik olarak aktif bileşenler tespit etti. Bu bileşenler, hücre paslanmasını önleyici, Antioksidan ve damar sertleşmesini engelleyici ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşumunu baskılayıcı etkiye sahip olukları ortaya çıktı. Japonlar bu etkilerin sevindirici olduğunu ama dut yapraklarının bundan daha fazlasına da sahip olduklarını iddia ediyor. Japon uzmanlar, dut yaprakların aynı zamanda yüksek kan şekeri seviyelerini düşüren bileşiklere sahip olduğunu ileri sürüyor. Yapraklar bu etkilerini, bağırsaklarda maltoz, laktoz, sakroz gibi çifte şekerleri parçalayarak onları bağırsaktan emilebilen glikoz, fruktoz, galaktoz gibi tekil şekerlere dönüştüren enzimleri baskılamak suretiyle gösteriyorlar. Böylece şekerler bağırsaktan emilemediği için kandaki seviye de yükselmiyor.

Kan Şekerini Düşürüyor, Enerji Veriyor

Öte yandan, dut ağacından beslenen zararlı böcek olmadığı için herhangi bir tarım ilacı da kullanılmıyor. Bu nedenle dut dünyanın en ekolojik ürünlerinden biri olarak sayılıyor. Dut, kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin. Beyaz dut yaprakları idrar söktürüp, vücutta biriken suyu boşaltıyor.

Aç karnına yenen beyaz dut barsak solucanlarını döküyor. Dutun taze yaprakları ile derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamalar durur. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır. Sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların çalışması temin edilir. Beyaz dutun 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatılırsa ateş de düşürür. İştah artırır, enerji verir.

Zevkle ve Gönlünüz Rahat Bir Biçimde Tüketin!

dutun suyunun faydaları

dutun suyunun faydaları

Yemesi de içmesi de zevkli olan bir meyvedir dut. Beyaz dut, tatlı ve yumuşak bir tat sunar ağzımızda. Lakin kara dut, dağa çok ekşi oluşundan dolayı reçel yapılır ve uzun süreli bir reçel ziyafeti için oldukça kaliteli tada sahiptir. Keza pekmez için de oldukça önemlidir dut. Dut pekmezi, kişinin hastalıklar ile mücadelesinde ciddi derecede yarar sağlar. Pekmezin ve reçelin yapımı Anadolu’ da sık sık rastlanan bir şey iken, çoğu farklı yörede daha da farklı şekillere bürünür bu dut meyvesi.

Hem hızlı, hem de etkili bir lezzet için, kaliteli baharatlar ile terbiye edilmiş çok farklı reçelleri öneriyoruz. Bu reçelleri bulmak ne kadar kolay olmasa da, ev yapımı reçeller ile ilgili olan bir teyzemiz size yol gösterecektir.

Tadı da rengi de lekesi de güzel olan kara dut, çıkmayan bir leke yapıyor. Zor çıkan bu kara dut lekesi, genellikle annelerin baş düşmanıdır. Çocuklar için adeta bir eğlence olan karadut, çocuklar için de bir boya oyunudur adeta. Kara dut öyle bir meyvedir ki, elinizde tuttuğunuz an eliniz kırmızı olur ve üstünüze bir şekilde damlar. Bu yüzden yeri ayrıdır ve pek çok Anadolu insanı tarafından sevilir.

Dut Pestili İse Ayrı Bir Şifa

Vücut direncini arttırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bununla birlikte bu şifalı meyvenin pestilinin faydalarına vücudun su kaybını azaltması ve enerji sağlaması da eklenebilir. Dut pestili tüketimiyle birçok kanser rahatsızlığında iyileşme sağlandığı saptanmıştır.

Karadut Şurubu da Tüketebilirsiniz

Karadut şurubunun faydaları arasında öncelikle hazmı kolaylaştırması ve mideyi rahatlatması belirtilebilir. Karadut şurubu mide salgısını arttırmasıyla birlikte sindirim düzenleyici olarak da kullanılır.

Ağız yaraları ve boğaz hastalıkları için 1 fincan karadut şurubu 3 bardak suya ilave edilerek günde 5-6 kez gargara yapılır.

BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz