Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

üzüm ve 14 mucize faydası

üzüm

üzüm ve 14 mucize faydası

Üzüm deyip de geçmeyin. Bol bulunması az değerli olduğu anlamına gelmesin. Üzümden yapılan pekmez, sirke, şıra ve şarap vb diğer yan ürünler bir tarafa sırf üzümün kendisi dahi o kadar faydalı ki, şaşıracaksınız. Üzüm neredeyse mitolojiden bu yana bilinen bir meyvedir ancak üzerine yapılan araştırmalar hâlâ yeterli düzeyde değildir. Şimdi onların bir kısmına kısaca değinelim… üzüm

üzüm

Resveratrol: Şarapta içinde bulunan antioksidan bir madde. 
İzoflavon: Bitkilerde bulunan estorejen benzeri bir madde.

Mor veya kırmızı üzümde bulunan resveratrolün sağlığa olan büyük yararları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Bu yazıyı okuduktan sonra bol bol üzüm yemek isteyeceksiniz.

İşte resveratrolün inanılmaz şifalı yararlarından bazıları: 

Kilo Vermenizi Hızlandırır

Georgia Üniversitesi’nde doktora yapmakta olan MaryAnne DellaFera liderliğindeki heyecan verici bir araştırmaya göre üzümde bulunan resveratrol (özellikle de soya izoflavonu ile birleştiğinde) kilo kaybı çabalarına belirgin bir biçimde yardımcı olmak için vücut üzerinde iki şekilde etki gösterir: 

  1. Hücrelerin yağ depolama yeteneğini yaklaşık %130 oranında azaltır.
  2. Yağ hücrelerinin normalden %246 kat daha yüksek bir oranda çözülmesini sağlar.

üzümün faydalarıKalp Sağlığınızı Korur

Yapılan araştırmada resveratrolün kan damarlarını genişleterek kanın damarlar içinde daha kolay akmasını sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, kan damarlarının duvarlarının çapını genişleterek rahatlamasını sağlar ve böylece kan basıncını düşürür, vücudunuzda daha fazla kanın dolaşmasına olanak tanır, vücut hücrelerine daha fazla oksijen ve besin gitmesini sağlar. Diğer bir çalışma ise, sadece 10 mg ek resveratrolün kalp krizi riskini çarpıcı bir biçimde azalttığını ortaya koymuştur. 

Beyin Hasarı Plakalarını Silip Süpürür

İsviçre Üniversitesinde yapılan çalışmalar resveratrolün beyini koruma yeteneğini kanıtlamıştır. Resveratrolün beyine zarar veren plakaları ve Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olan serbest radikalleri ortadan kaldırdığı ortaya konmuştur. Bu besin öyle güçlüdür ki, bir çok hekim tarafından “ters yüz edici” olarak anılmaktadır.

Resveratrolün, kanser ve hatta radyasyonun belli biçimlerine karşı nasıl bir koruma sağladığını öğrenmek için daha fazla araştırma yapmanıza değecektir.

Beyin Gücünü Geliştirirüzüm

İngiltere’de yapılan bir çalışmada, resveratrol verilen öğrencilerin beyinlerindeki kan akışının % 200 oranında arttığı gözlenmiştir. Bilim adamları resveratrolün zihinsel tepkilerde hız artışına yardımcı olabileceğine inanmakta.

Cilt Kanserine Karşı Koruma

Yapılan birçok çalışmada, resveratrolün kanser üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Yine araştırmalar göstermiştir ki, resveratrol güneşin zararlı UVB ışınları engelleyerek cilt kanserini engellemektedir. 

üzüm

Vücudu Radyasyona Karşı Korumaktadır

Dahası, bu kuvvetli besin kansere karşı ışın tedavisinde bir ilave madde olarak kullanıldığında, vücudu radyasyon terapisine (radyoterapi) karşı korumaktadır.

Üzüm ve Resveratrolün, daha uzun yaşamak için size nasıl yardımcı olabileceğine dair daha fazla bilgi keşfedin …

Yaşam Süresi Genini Etkinleştirir

Yapılan bir çalışmada bilim adamları, üzüm resveratrolün hayatta kalma ve uzun ömür için insan genini harekete geçiren bir besin maddesi olarak tespit edilmiştir. 

Diyabetle Mücadele Eder

üzüm

Albert Einstein Tıp Koleji tarafından üzüm üzerine yapılan bir araştırmaya göre, resveratrol verilen prediyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerinde %10 düşüş meydana gelmiştir.

İltihaplanmayı Azaltır

Resveratrolün kalp hastalığı için etkili olabilecek nedenlerden biri ise, bir anti-inflamatuar (iltihap önleyici) olarak çalışmasıdır.

Kas Gevşetici Olarak

Güçlü bir antioksidan olarak sporcular için kas gevşetici desteği, hücreler ve organlar için ise ürik asit ve vücudun diğer toksinlerinin giderilme desteği vermektedir. 

Kataraktı Önler

Üzüm bulunan flavonoidler, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve yaşa bağlı sorunlarla birlikte katarakt gibi, serbest radikallerin yol açtığı, hasarı azaltan ve onlarla mücadele eden antioksidanlar içermektedir.

üzümAntibakteriyel Aktivite

Kırmızı üzüm güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve enfeksiyonlara karşı sizi koruyabilir. Polivirüs ve herpes simpleks virüsüne karşı güçlü antiviral özelliği vardır.

Kan Kolesterolünü Dengeler

Üzüm kolesterol düzeyini düşürme kapasitesine sahip olan ve pterostilbene denilen bir bileşik içerir. Üzümün kabuğunda bulunan saponinler aynı zamanda pterostilbene bağlanarak kolesterol emilimini önler.

Makula Dejenerasyonu

Üzüm yaşa bağlı görme kaybını veya maküler dejenerasyonu önleyebilir. Günde üç porsiyon üzüm tüketimi %36’un üzerinde maküler dejenerasyonu riskini azaltabilir.

Bol sağlıklı günler!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz