Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Haziran 2021

Türk Işgını

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

18. Türk Işgını (Rheum, Ravend)

Işgın Esasen bir bütün olarak, sindirim sistemi üzerindeki olumlu ve dengeleyici etkisiyle bilinir. Yeterince hafif olduğu gibi çocuklar bile tüketebilirler. Kökleri sindirim sistemin için sıkılaştırıcı bir tonik olarak işlev görürken, daha büyük dozlarda müshil ilacı olarak da kullanılır. Bunların haricinde aşağıdakilerin tedavisi için kullanılır:

kronik kabızlık
 ishal
Karaciğer ve safra kesesi şikayetleri
hemoroid
adet sorunları
toksin birikimi nedeniyle cilt döküntüler
Ravend, vücudu kuvvetlendirir.
İştah açar.
İshali keser.
Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
Çok miktarda kullanılırsa ishal yapar.
En iyisi kurtsuz olanıdır, karaciğer tıkanıklarını açar, müzmin sıtma ve vücudun su toplamasına ve siroz için faydalıdır.

 

türk ışgını

Işgın

Zararları 

Ravend kökünün basur hastalığı olanlarda ve hamilelerin kullanılması zararlıdır. Ravent kökü, idrarı sarı ya da kırmızı renge boyayabilir.

Çobandeğneğigiller (Polygonaceae) familyasındandır. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’inde dağlarda yetişir. İlkbahar aylarında toplanır. Çiğ halde tuzlanarak veya şekerlenerek yenir. Sebze olarak “Işgınlı Yumurta”, “Işgınlı Kapuska” gibi çeşitli yemekleri de yapılır. 

 

Işgın

Türkçe: Rebez (Siirt), uşgun (Van), eşgın, ravent, ohçur (Elazığ); İngilizce: Currantfruited rhubarb, rhubarb; Almanca: Rhabarber; Fransızca: Rhubarbe

Yaprak ve kökleri tedavide kullanılır. Kökü idrarı sarı ya da kırmızı renge boyuyabilir. 

Avrupa ve Amerika’da “rhubarb” adıyla satılan ekşi dallara verilen ad ışgın. Ya da benzet deyimlerle “ışgın”, “eşgın” veya “uşgun”. 60 santimetreye kadar yükselebilen, kökü kalın, sapları kırmızı, çiçekleri ise sarıya yakın beyaz olan bir bitki. Kocaman yeşil, damarlı, böbrek biçimindeki yaprakları azı yaprağına benzer. Bu dalların ekşi tadına ise pek çok insan bayılır. Anayurdu uzak doğu olan ışgın, rheum familyasının ülkemizde yetişen tek türüdür. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde, dağlarda yetişir ve tohumlarıyla çoğalır.

Eski zamanlardan beri Çinliler tarafından kullanılan bu bitki, Eski Yunan ve Eski Romalılarca da biliniyordu. Günümüzde ise Avrupa’da reçeli halen yapılır. Suyu şarap ve aperatiflere katılarak lezzet artırıcı olarak da değerlendirilir.

Işgın otunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Tıbbi olarak yaprak ve köklerinden faydalanılır. Kökler ayrıca güneşte kurutulup toz haline getirildikten sonra balla karıştırılıp mide ve bağırsak iltihaplarını tedavi etmede kullanılır. Ayrıca karaciğer sorunlarını çözer. Vücutta biriken suyun atılmasını sağlar. Bağırsakta su emilimini azaltır ve dışkıyı yumuşatarak müshil etkisi yapar. Etkisi yenildikten 5-10 saat sonra görülür, tahriş edici olmadığından çocuk ve yaşlılara tavsiye edilir. Müshil etkili pek çok bitki karın ağrısı yaparken, ışgın bu tür bir etki göstermez. Diğer bir ilginç özelliği ise yüksek miktarlarda müshil özelliği varken, düşük dozlarda ishal kesici tesiri olmasıdır. Işgın bitkisi iştah açıcı özellikleri yanında mide ve bağırsak gazlarını giderir.Işgın

Ravend, diğer isimleri Işgın, Rheum, Rhubarb, Rhubarbe olan şifalı bir bitkidir. Karabuğdaygiller familyasından, büyük yapraklı, çok yıllık bir bitki cinsidir. Sebze veya süs bitkisi olarak da yetiştirilen türleri vardır. Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek yerlerde ışgın denilen türü yetişir. Mayıs – Haziran aylarında çiçek açar. Yaprakları dairemsi, kenarları ince dişli, yüzeyi pürüzlü ve serttir. Kökleri ilaç yapımında kullanılır. Taze sürgünleri ve genç yapraklarından da sebze olarak faydalanılır. İçeriğinde Tanen vardır. Kokusu kendine hastır. Tadı acıdır. Ravend bitkisinin Anayurdu Uzakdoğu ülkeleridir. ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Işkın ya da Işgın denilen adlı tek türü yetişmektedir. Ravend bitkisinin Kökleri Ekim – Kasım sökülür temizlenir, küçük parçalara ayrılır, güneşte veya soba üzerinde hafif ateşte kurutulur.

Işgın Nasıl Kullanılır?

Ravend bitkisinin daha çok kökleri kullanılır. 1 kaşık kurutulmuş bitki kökü 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan çaydan, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

Işgın Şurubu Nasıl yapılır? 

90 gr parçalanmış ravent kökü, 500 ml suda 12 saat tutulur. Bu müddetin sonunda bezden süzülür. Ayrılan sıvı kısma ağırlığının iki misli şeker konulur, bir taşım kaynatılır ve sıcak iken bezden süzülür.

Işgın

Kaynak: (kısmen) lezzetyolu.com

(kısmen) sifalibitkilerinfaydalari.com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yusuf dedi ki:

    Toptan ve perakende siparişleriniz için 05322004522 yi arayın ışkın satış noktası

Yorum Yaz