Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Papatya

Saf bir kalbin sembolü olan papatya Ülkemiz de hemen hemen her yerde, yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişen hoş kokulu sarı ve beyaz renkte çiçekler açan bir bitkidir.

Süs bitkileri ve şifalı bitkiler olarak değerlendirilebilen papatya bitkisinin detaylarını bu yazımız da okuyabilirsiniz.

papatya

papatya

Papatya ( Matricaria) Yetiştiriciliği

Papatya bir Akdeniz bitkisidir. Sıcağı sever. Beyaz ve sarı çiçeklere sahip olan tek veya çok yıllık otsu bitkilerdir. Bazı papatya çeşitlerin çiçekleri kokuludur. Çiçek tablasının içi boştur. Ilıman iklim koşullarında nisan sonu ve haziran arası çiçek acar. Güneşli yerlerden ve hafif killi ve kireçli topraklardan hoşlanır.
Papatya Ekimi

Mart ayında tohumlar direkt olarak araziye ekilebilir. Tohumlar ince yapılı olduğundan seyrek ekim yapılmalıdır. Üzeri toprakla örtülmez. Sadece hafifçe bastırılır. Eğer sık dikim yapılmışsa fideler fazla boylu ve cılız gelişir. Bu nedenle seyreltme işlemi uygulanmalıdır. Eğer bu işlem yapılmazsa yeterli dolgunluk oluşmaz.

Önemli Papatya Hastalıkları ve Zararlıları

Papatya yetiştiriciliğinde en çok karşılaşılan problemler külleme, yaprak bitleri, kırmızı örümcekler dir.

Peyzaj da Kullanımı

Park ve bahçelerde tek olarak kullanılabilir. Ayrıca bordür bitkisi olarak da kullanılır. Peyzaj da kullanımda genellikle iri papatyalar kullanılmaktadır. İri papatya yetiştiriciliği için buraya tıklayarak forum sayfamıza ulaşabilirsiniz.

iri papatya

iri papatya

Papatyanın Faydaları

İştahı açar. Sinirleri yatıştırıcı özelliğiyle, başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları dindirir. Diş ağrısına da faydalıdır. Vücuda rahatlık verir. Basur ağrılarını da azaltır. İdrar artırıcıdır. Ateş düşürücü ve mikrop öldürücüdür. Mikrop öldürücü etkisi nedeniyle diş eti, ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında gargara olarak faydalıdır. Ayrıca, yaralarda ve basur da pansuman olarak kullanılırsa hem mikropları öldürür hem de yaranın iyileşmesini hızlandırır.

Papatya bağırsak gazlarını da söker. Spazmı giderici ve gaz söktürücü etkileri ile özellikle gastrit ve ülserde faydalı olan papatya hem ülsere karşı koruyucu hem de iyileşmeyi hızlandırıcı etki gösterir. Papatya çayı adet düzensizliğine de iyi gelir.

Papatya Nasıl Kullanılır? 

Papatyadan papatya çayı, papatya yağı ve boya elde edilir. Papatya çayı tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için faydalıdır. Bu çayla göze pansuman yapılırsa gözdeki şişlikleri giderir. Papatya suyu banyo suyuna katılırsa cildi tazeler ve saçlara parlaklık verir. Papatya suyunun saç bakımı için kullanımı da yaygındır. Ayrıca, papatya suyu ile banyo yapmak hastaların iyileşmesini de hızlandırır.

Papatya yağı ağrı tedavisi için kullanılır. Özellikle çocuk ve bebeklerdeki karın ağrısında papatya yağı ısıtılıp karna masaj yapılırsa faydası görülür.

Papatya kaynatılıp buharı teneffüs edilirse nezle ve sinüzite iyi gelir. Papatya çayının faydaları arasında bağırsak gazlarını azalması da sayılabilir. Bunun için süt ile birlikte içilmelidir.

Günde 2-3 bardaktan fazla papatya çayı alındığında mide bulantısı yapar. Hamilerde ağız yolu ile kullanımı sakıncalıdır

Papatyanın zararları papatya zehirlenmesi

Papatyanın her türü içilmez!

Birçok hastalığa şifa bulmak için kullanılan papatyanın bazı türleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Prof. Kıvçak, ”İlaç zehirlenme danışma merkezlerine gelen vakaların başında papatya zehirlenmesi var” diyor.

papatya çayı

papatya çayı

Anadolu’da soğuk algınlığından ağrılara kadar birçok rahatsızlıkta şifa niyetine suda kaynatılarak tüketilen papatyanın bazı türlerinin ciddi zehirlenme vakalarına yol açabildiği bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bijen Kıvçak, masum bir bitki gibi görünen papatyanın bilinçsizce kullanılması halinde sağlığı tehdit eden bir unsur haline dönüşebildiğini söyledi.

Papatyanın 180 çeşidi olduğunu belirten Kıvçak, ”Tıbbi papatya özeldir. Diğer papatya türleri içinde böcek ilacı yapımında kullanılan türü dahi vardır. Türkiye’de ilaç zehirlenme danışma merkezlerine gelen vakaların başında papatya zehirlenmesi geliyor” dedi.

EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR


Prof. Dr. Kıvçak, papatyanın beklenmedik etkileri konusunda en çok şikayetin çocuk hekimlerinden geldiğini, bunun da hazım çözme ve gaz söktürücü özelliği nedeniyle halk arasında papatyanın özellikle bebeklerde yaygın kullanılmasından kaynaklandığını belirtti.

Kırdan toplanan ve aktarlarda satılan papatyanın çoğunlukla tıbbi amaçlı kullanılan papatya türü olmadığını ifade eden Kıvçak, şunları söyledi: ”Tıbbi amaçlı kullanılan papatya mutlaka eczanelerden alınmalı. Çünkü bu bitkileri toplayan kişiler de bitki uzmanları olmalı. Papatyanın toplanma zamanı, toplanma yeri, kurutulması çok önemli. Nemli ortamda iyi kurutulmuyorsa toksinlerin oluşmasına yol açabilir. Karaciğerde komplikasyon oluşturur. Buna bağlı zehirlenme hatta ileride siroz ve kansere kadar gidebilecek önemli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Botanikçi tıbbi amaçlı kullanılan papatya türünü teşhis etmeden suyunu içmek doğru değil. Derslerimizde öğrencilerimize aktardan papatya aldırtıyoruz, tıbbi olmayan bütün türleri önümüze geliyor.”

Doğru papatya türünün kullanılmasının çok faydası olduğunu belirten Kıvçak, papatyanın spazmın çözülmesinde, gaz söktürücü olarak, adet sancılarını ve ağrıları dindirmek için yaygın kullanıldığını söyledi.

DOKTOR VE ECZACIYA DANIŞMADAN KULLANMAYIN
Bitkilerde şifa aranırken yapılan yanlışların sağlığı riske atabileceğini söyleyen Prof. Dr. Kıvçak, şunları kaydetti: ”Halkımızda ‘Allah’ın otunu parayla mı alacağım’ diye bir yaklaşım var. Bu bitkiler şifa bulunsun diye yaratılmış ama onun doğru bir şekilde teşhis edilerek bulunmasından sonra, işlendikten sonra fayda sağlayabilir. Farz edelim ki çevreye kurşun yayan egzoz dumanlarının yoğun olduğu bir yerde oturuyorum. Orada kurşun toprağa geçiyor, bitki demetleriyle de bu kurşun onu tüketen insanlara geçiyor. Türkiye’de market ve pazarlardaki bitkisel çaylar kontrolsüz satılıyor ve içiliyor. Bu durum tedavi yerine bazı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bitkisel ürünlerin yanında ilaç kullanılıyorsa bunun da mutlaka hekim tarafından bilinmesi gerekir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için hasta, hekim ve eczacının iş birliği yapması şarttır.”

Papatya adlı bu yazımızı beğendiyseniz, lütfen aşağıda bulunan Facebook beğen tuşuna basarak bu konuyu sevdiklerinizle paylaşın..

Papatya

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Öncelikle merhaba kız arkadaşım papatyaları çok seviyor güzel ülkemizde onun görmesini istediğim bir papatya bahçesi arıyorum ama araştırıyorum bulamadım hala bildiğiniz güzel biyer varsa adres verebilir misiniz

 2. seda dedi ki:

  Zararlı ve zararsız papatya ları nasıl anlarız?

 3. BAHÇİVAN dedi ki:

  Sayın İsmail,

  hassas bir soru sormuşsunuz. Konuyu araştıracağım. Lakin o vakte kadar bilen birisi burada bizlerle paylaşırsa seviniriz. Fakat hemen belirtelim, burada paylaşılan tüm bilgiler, işin içine tıbbi ve sağlık ile ilgili detaylar girince dikkatle takip edilmesi gereken bilgilerdir ve hiç biri bir uzman görüşüne danışmamayı gerektirmez.

  Sağlıcakla kalınız.

 4. ismail H. Aslan dedi ki:

  merhaba,

  Zararlı olmayan papatyalar nasıl tanınır, İri papatya türleri içinde zararlı olan var mıdır.? Tedavi için kullanılabilen iri papatya türü ismi verebilirmisiniz?

  Saygılar

Yorum Yaz