Nane ve Nanenin Faydaları

Nane

Nane ve Nanenin Faydaları

Dünyada 25-30 kadar türü bulunan, sağlık açısından son derece faydalı, hoş kokulu bir bitkidir. Daha çok nemli yerleri sever. Nane saksılarda evlerimizde, balkon ve teraslarda kolaylıkla yetişebilmektedir. www.bizimbahce.net forum sayfalarında konuyu takip edebilirsiniz. http://www.bizimbahce.net/forum/balkonda-yetistirilebilecek-bitkiler/saksida-nane-yetistiriciligi/

Nanenin Faydaları:

İştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

Nane Nasıl Kullanılır?

Nane, salata ve yemeklere güzel kokusu ve farklı tadıyla ayrı bir lezzet katmak için kuru ya da taze olarak katılabilir. Ayrıca, nane çayı hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden sonra içilebilir. Naneden elde edilen nane yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan nane çayı sakinlik verir. Soğuk algınlığı ve mide bulantısını giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki gazları söker. Nane suyuna bir miktar sirke katılıp içilirse iç kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Nanenin sakinleştirici etkisi nane yağı için de geçerlidir. Nane yağı ciltteki yanık lekelerini gidermekte ve soğuktan kaynaklanan şişlikleri indirmede etkilidir. Nane kaynatılıp buharı koklanırsa solunum yollarını açar ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Nane Çayı İç Tüylerden Kurtul!

nane ve nanenin faydaları
nane ve nanenin faydaları

Kadınların günde iki fincan nane çayı içerek vücutlarındaki aşırı tüylerden kurtulabilceklerini belirleyen Türk bilimadamlarının araştırması tıp araştırma dergisi Phytotherapy Resarech’de yayımlandı.

The Guardian ve Daily Telegraph da Türk bilimadamlarının bu buluşuyla ilgili habere geniş yer ayırdı.

Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi bilimadamları kadınların günde iki fincan nane çayı içerek vücuttaki cinsel hormonlarının azalacağını ve istenmeyen tüylerden kurtulacaklarını belirledi.

Beş gün üst üste nane bitkisinin yapraklarından elde edilen çayı içen kadınların yüz, karın ve göğüslerde kalın ve siyah tüy çıkmasına yol açan seks hormonu düzeyinde azalma görülüyor.

Hormonal dengesizlikle ilgili olan bu durum, doğum yapma çağında olan kadınların yüzde 5-10′unu etkiliyor.

Bu sorun genelde hormonların faaliyetini engelleyen ilaçla ya da kandaki testostron seviyesini azaltan doğum kontrol haplarıyla tedavi ediliyordu.

Türk bilimadamları bu sonuca yaşları 18 ile 40 arasında değişen 21 kadın üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda vardı.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde endokrinolojist olan Mehmet Tamer araşatırmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda kullanılan tedavi yöntemi ya ağızdan alınan doğum kontrol haplarıyla androjen üremesini durdurmak ya da vücudun androjene cevap vermesini önleyen ilaçlar. Ama bu araştırma orta şiddette sendromlu kadınlara nanenin bir doğal alternatif olabileceğini gösterdi” dedi.

Kaynaklar: mydearbody.com

                       www.bizimbahce.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.