Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Melisa

melisa

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

14. Melisa (Melissa, Kovanotu, Oğulotu, Acemotu, Limonotu)melisa

Melisa yüzyıllar boyunca birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan çok yönlü harika bir şifalı bitkidir. Ayrıca Oğulotu olarak da bilinen Melisa nane ailesinin bir parçasıdır ama bitkiye Melisa (limonotu) adının verilmesinin nedeni yapraklarının limon-nane gibi kokmasındandır. Diğer yandan aynı bitki arıları hastalıklardan korumak ve oğul çıkarmalarını sağlamak için kovanın arkasına konmak suretiyle ilk çağlardan beri kullanılmıştır ve bu yüzden oğulotu diye de bilinir. Yaz aylarında açan çiçekleri nektar doludur. Deri üzerine sürtülen ezilmiş yaprakları aşağıdakilerin tedavisi için kullanılır: melisa

• sivrisinek kovucu olarak
• uçukların tedavisinde
• yaraların tedavisinde
• gut hastalığının tedavisinde
• böcek ısırıklarının iyileştirilmesinde

Yapraklarının suda bekletilmesi sonucu elde edilen sıvı aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır:

melisa• soğuk algınlığı
• ateş
• sinir gerginliği nedeniyle hazımsızlık
• çocuklarda sindirim bozuklukları
• hipertiroidizm (aşırı faaliyet gösteren tiroid bezi)
• depresyon
• hafif uykusuzluk
• baş ağrısı

Halsiz ve Bitkin Hamilelere: Hamilelik döneminde ilaç ve bitkiler zararlı olabilir. Melisa zararsız olan nadir bitkilerdendir. Çay olarak demlenir balla tatlandırılıp içilir. Melisa yaprağı hamileleri rahatlatır ve uyumalarına yardımcı olur, hazmı düzenler, gazı giderir, antiseptik özelliği vardır. 5-6 adet melisa yaprağını demleme kabı içerisinde kapalı olarak 5 – 6 dk. bekletip,  içilebilir.

Melisa tüm vücudu tedavi etmek için kullanılır, ancak sindirim sistemi ve sinir sistemi için özellikle yararlıdır. Büyük bir stres giderici olarak bilinir. Melisa’yı günlük hayatınızda kullanmanın 5 farklı yolu:

1) Stres giderici bir ayak banyosu yapın

Bir leğen içine yarım bardak taze melia yaprağı (ya da 2 yemek kaşığı kurutulmuş Melisa da olabilir) koyun. Kaynamakta olan yaklaşık 2 litre suyu leğendeki Melisa’nın üzerine dökün ve 10 dk kadar bekleyin. Daha sonra ayaklarınızın yanmaması için uygun sıcaklığa gelinceye kadar leğene soğuk su ekleyin ayaklarınızı içine daldırın.

melisa çayı

2) Sindirim kolaylaştırıcı çay yapın

Bozulmuş olan bir sindirim sistemini yatıştırmak için yarım çay kaşığı kuru Melisa yaprağını ve yarım çay kaşığı kuru naneyi uygun bir kapaklı bardağa koyun. Bir bardak kaynamış suyu otların üzerine boşaltın. Bardağın kapağını kapatın ve 10 dk beklettikten sonra otları süzün, Çay içime hazırdır.

Ayrıca mide ekşimesi, kalp çarpıntısı, sinirlilik, anksiyete ve yatıştırmaya yardımcı olması için sadece Melisa otu çayı da içebilirsiniz (her bir bardak suya 1 çay kaşığı Melisa ekleyin).

3) Ahşap mobilyalarınızı cilalayın

Taze Melisa yapraklarını ahşap mobilyalarınızı parlatmakta da kullanabilirsiniz. Sadece bir avuç yaprak alın ve mobilyayı ovun. Yapraklarda yer alan yap mobilyayı temizler ve parlatır. Ayrıca da geriye sinekler ve hatta kediler gibi bazı canlıların uzaklaşmasını sağlayacak güzel bir koku da bırakır.

melisa merhemi

4) Uçuk Tedavisinde kullanınmelisa kremi

Melisa’nın antiviral özellikleri onun uçuk tedavisinde mükemmel bir aday olmasını sağlamaktadır. en azı %1 oranında Melisa içeren bir Melisa merhemi kullanın ve günde 5 defa uçuğun olduğu bölgeye uygulayın.

5) Sakinleştirici bir banyo yapın

Uykuya ve gevşemeye yardımcı olan Melisa banyosu yapabilirsiniz. Güçlü bir melisa çayı demleyin ve banyo suyuna dökün. Banyo suyunda en az 10 dk bekleyin.

Melisa’nın İçeriği:

melisa çiçeği% 0,5-% 0.15 arası uçan yağ % 40’i citronella, % 32si citrol, onoterpene, sesguiterpene Tanen Genariol Acı maddeler Flavonoidler

Melisa fazla kuru olmayan, sıcak ve güneşli yerleri sever. Besin maddelerince zengin kumlu-tınlı topraklarda iyi yetişir. Belirli ölçüde gölgeye dayanıklıdır. Doğrudan tarlaya ekim yaygın olmayan bir yöntemdir. Bu yöntem de, bitki sıklıklarının belirlenmesi, atılacak tohumluk miktarının saptanması ve ekim zamanlarının iyi belirlenmesi gerekir. Ayrıca toprak işleme ve tohum yatağının çok iyi hazırlanması gerekir. Zira tohumlar çok küçüktür. Melisa

 Önemli Not: Melisa bitkisinin adı aynı zamanda hoş kokulu başka bir çiçek olan melisa çiçeğine de verilmiş olup isim benzerliğinden melisa çiçeğini kullanmayın, çünkü melisa çiçeğinin tüm parçası zehirlidir.

Bu durumda bitki çaylarını, bitkileri tüketirken ne kadar dikkatli ve bilgili olmamız gerektiği, kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmememiz gerektiği ortaya bir kez daha çıkıyor. Melisa çayı pek çok şeye iyi geliyormuş diye cestrum yapraklarını tüketmek çok riskli olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz