Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Ekinezya

EkinezyaEkinezya

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 

9. Ekinezya (Kirpi Otu)Ekinezya

Faydaları ve yararları aslında çok kişi tarafından bilinmez. Fakat birçok yerde, aktarlarda hemen hemen herkes tarafından görülür. Papatya bitkisine olan benzerliği ve hoş rengi birçok kişinin ilgisini çeker. Peki bu kadar hoş bir rengi olan ekinezya faydaları ve yararları nelerdir, ne gibi hastalıkları önler?

Dünyanın en önemli şifalı otlarından birisi olan Ekinezya, bağışıklık sistemini uyararak bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı vücudun direncini yükseltme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda allerji giderici antibiyotik özelliğe sahiptir. Temel olarak kökler iltihaplar, yara ve yanıkların tedavisinde faydalıdır. İlk kez böcek ısırıkları, sokmalar ve yılan ısırmaları için Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Ekinezya iyi drene edilmiş herhangi bir toprakta güneş aldığı sürece rahatlıkla yetişebilir.

Ekinezya aşağıdaki durumlar için kullanılır:

• Özellikle soğuk algınlığı vakalarında, ekinezya
• Grip, nezle gibi viral hastalıklarda,
• Üst solunum yolları hastalıklarında,
• Vücudun savunma sisteminin güçlendirilmesinde,
• Ağrılı durumlarda,
• İltihaplı hastalıklarda(artrit ve iltihaplı durumlarda)
• Yılan, akrep vb. böcek sokmalarında
• Deride meydana gelen alerjik durumlarda.
• Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde.

Dikkat edilmesi gereken durumlar: 

Ekinezya otoimmün hastalığı olan bireylerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Otoimmün hastalığı vücudun bağışıklık sistemiyle alakalıdır ve ekinezya kullanan bireydeki bağışıklık sistemini uyarmakta ve bağışıklık mekanizmalarını harekete geçirmektedir.

Ayrıca ekinezya 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.  Çünkü 1 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olacağından ciddi yan etkiler görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

Diğer yandan ekinezyanın 1–12 yaş arası çocuklarda kullanılabileceği bildirilmişse de kullanılmamasının daha doğru olacağı kanaati daha yaygındır. Çünkü 1–12 yaş arası çocuklarda ekinezyanın etkileri daha tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yeterli veri yoktur.

Ekinezya hiç ara verilmeden 10 gün den fazla kullanılmamalıdır. Bazı kaynakların bu süreyi haftalarla ölçtüğünü görürüz ancak burada yayınlanan bilgilerin ABD ve Avrupa üniversitelerinden değişik yayınlar taranarak yazıldığını unutmayınız. Tedbirli olmakta fayda vardır.

Eğer sürekli ilaç kullanılan bir rahatsızlığınız varsa ekinezya kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.(Biz ilaçlarla birlikte şifalı bitkilerin bilinçsizce tüketilmesin tavsiye etmiyoruz.)

Ekinezyanın hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı doğru değildir.

Kaynak: (kısmen) sagliksifa.com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz