Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ayva (Cydonia oblonga), gülgiller (Rosaceae) familyasından 4-5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir. Aralarında elma ve armudun da bulunduğu “gülgiller” familyasından olan ayva bir sonbahar meyvesidir. C vitamini bakımından zengin bir meyve olması ve bol miktarda besin lifi içermesini ayvanın faydaları arasında öne çıkan özelliklerdir. 1 adet ayva, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1/4’ünü tek başına karşılamaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan ayvada bulunan diğer vitamin ve mineraller ise şunlar: demir, kalsiyum, A vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, niasin, potasyum, fosfor ve magnezyum.

Meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunduğunu, tohumlarında ise yüzde 14-18 oranında tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin olduğunu belirten Prof. Dr. Karadeniz, ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça faydalı olduğunu dile getirdi.

Prof.Dr. Karadeniz, ayvanın yararlarını şöyle açıkladı: “Meyvelerinden hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok etkilidir. Ayva meyveleri kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir. Harareti ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir. Vücudun gelişmesine yardım eder. Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici olarak görev üstlenmekte, cinsel arzuyu kuvvetlendirmektedir.

Tereyağında pişirilen ayva; nefes yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi gelmektedir. Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş ağrısını keser. Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi kuvvetlendirir, annenin sütünü artırır. Ayva kokusu kalp ve dimağı kuvvetlendirir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise karşı iyidir, yorgunluğu, bitkinliği giderir.”

Adeta Ecza Deposu

Ayva hoşafının ağız yaralarına, akciğer veremine iyi geldiğini, gece uyurken ağızdan salya gelmesini önlediğini de belirten Prof.Dr. Karadeniz, şu bilgileri verdi: “Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır.

Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Ayva suyu iştah açar, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir. Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, midenin kuvvetlenmesine çok faydalıdır. Pişirilmiş ayva mide zafiyetine iyi gelir. Ayva suyu vesveseye ve mide ülserine iyi gelmekte, dimağı kuvvetlendirmektedir. Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kez yıkanır. Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifalı gelir.”

Oldukça farklı bir lezzet olan ayva meyvesi, çok lezzetlidir ve eski çağlardan beridir tüketilir. Roma döneminde, o dönemin insanları ayva sayesinde yemek, tatlı, içecek, bal, reçel ve hatta parfüm dahi yapmakta idiler. Bütün bu tatlılar yapılır iken, ayva meyvesinin çiçeklerini kullandılar hep. Dünya üzerinde ayva çiftçiliğinin yapılmış olduğu ve üretim konusunda da önemli bir yere sahip olmak adına gayet başarılı olan ülkelerin başında, Türkiye gelmektedir. Bu alanda oldukça şanslıyız diyebilirim!

ayvanın faydaları

ayvanın faydaları

Ölçülü Olmak Kaydıyla Ayva Tüketin!

Her meyvede olduğu gibi Ayvayı da ölçüyü şaşırmadan tüketmelisiniz. Çünkü fazla yediğiniz zaman, hızlı bir şekilde midenizi bozabiliyor ayva meyvesi. Ansızın başlayan karın ağrılarına neden olabilir. O yüzden kararında tüketmek, her şey için ideal olduğu gibi ayva için de oldukça ideal sonuçlar sunacak sizlere. Ayva meyvesi öyle bir meyvedir ki, yaprakları ayrı çekirdekleri ayrı, çiçekleri ayrı değerlendirilmektedir. İlaç, boya ve benzeri gibi sanayi sektörlerinde bol bol kullanılan bu meyvenin hikmeti, oldukça fazladır. Ayva bitkisinin içerdiği vitaminler, B2, C ve A vitaminleridir ve bir bünye için çok önemli olan vitaminlerdir bunlar. Yüksek oranda potasyum, bakır ve demir içeren ayva meyvesi, tohumları ile de protein ve yağ sunmaktadır.

Ayvanın Faydaları:

Antioksidanlar: Antioksidan vitaminler arasında gösterilen C vitamini dışında ayvada bulunan diğer antioksidanlar bu meyvenin vücudu toksinlere karşı koruduğunu ortaya koymaktadır. Antioksidan gıdalar, çeşitli hastalıkların önünü açan serbest radikalleri dengeler ve oksidatif strese karşı sistemi koruyarak zayıf düşmesini önler. Oksidadif stres serbest radikallerin seviyesinin antioksidan seviyesini geçmesidir. Tek başına bir hastalık olmayan oksidatif stres hücre hasarına neden olarak ciddi hastalıklara yol açar ve bu hastalıkların gelişimlerini hızlandırır.

Ayvanın FaydalarıBesin Lifi: Ayva, normal bir sindirim için kritik önem taşıyan besin lifi bakımından oldukça zengindir. Besin lifi hem kabızlık hem de ishalden korunmak için gereklidir. Suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri ishal durumundan dışkıyı katılaştırarak, kabızlık durumundan ise yumuşatarak vücuttan atılmasını sağlar. Yeterince besin lifi almak bağırsakları korurken hemoroit gibi rahatsızlıkların görülme oranını düşürür. Uzmanlar yetişkin kadınlar için günde 25 gram, erkekler içinse 38 gram besin lifi tüketilmesini önerse de günümüz beslenme koşullarında genellikle bu rakamların altında kalınmaktadır. Ayvayı daha sağlıklı ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için lif takviyesi olarak tüketebilirsiniz.

Kan Basıncı (Tansiyon): Potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Her gün 3-4 kase taze meyve ve sebze yemek yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Ayvada potasyum bakımından zengin meyveler arasındadır. 1 orta boy ayva ortalama 181 mg potasyum içerir ve bu miktar günlük potasyum ihtiyacının %5’ine denk gelmektedir.

Böbrek Sağlığı: Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koymaktadır. Ancak potasyum, sağlıklı ve henüz herhangi bir böbrek rahatsızlığı bulunmayan kişilere önerilirken böbrek taşı veya diğer bir böbrek sorunu bulunan kişilerin dikkatli olarak tüketmesi gereken bir mineral. Eğer halihazırda böbrek rahatsızlığınız varsa potasyum bakımından zengin bir beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kolesterol: Ayva ve özellikle ayva yaprağı kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Ayvanın ve ayva yaprağı özünün yüksek oranda antioksidan içermesi damar tıkanıklığından korunmak için tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Ayvanın Diğer Faydaları: Dilimlenmiş ayvayı ağrıyan eklemlere sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Yine ayva dilimi veya ayva suyu cilt yaralarının tedavisine yardımcı olur. Gözleriniz ağrıyorsa gözlerinizin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletebilirsiniz. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir. Ayvanın Faydaları

 • İnsan vücudunda oluşan pek çok sorunun giderilmesi konusunda, iddialı bir meyve.
 • Çocuklarımızın sağlığını gayet kaliteli bir şekilde koruyor.
 • Gelişme ve büyümeyi destekliyor.
 • Kalp, akciğer, bağırsak, mide, göz ve ağız hastalıklarında da etkili sonuçlar veriyor.
 • Cildi temizliyor ve tırnakları parlatıyor. Tırnakların olduğundan daha da sağlıklı olmasını sağlar.
 • Mevsim değişimlerinde yakalandığınız nezle, grip ve benzeri gibi salgın hastalıkların tedavi sürecini iki kat hızlandırır ve başarılı sonuçlar elde etmenize destek olur.
 • Ayva tüketir iseniz, ishali durdurabilirsiniz. Fazla tüketir iseniz, kabız yapar.
 • Kanınızdaki kötü kolesterolü alır, atar.
 • Kalbi kuvvetlendirir.
Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ağız yaraları, boğazda oluşmuş olan şişlik ve benzeri gibi pek çok beden hastalığı için kullanılabilecek ayva meyvesi, kişiye dinçlik de sunuyor. Keza hızlı bir tüketim ve düzenli olarak tüketim, bu meyvenin faydalarını daha da artırarak çıkartıyor karşımıza. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanır iseniz, daha da olumlu sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca bu meyvenin yaprakları ve çekirdekleri özel maskelerin yapımında oldukça etkili roller üstleniyor günümüzde. Keza insanların istediği temiz ve bakımlı cilt için önemli mineraller içeren ayva meyvesi, pek çok şeye iyi geliyor gördüğünüz gibi. Bu tarz konulardan da etkili sonuçlar çıkarabilir, ayva meyvesine olan sevginizi daha da artırmaya çalışabilirsiniz. Severek yediğiniz bir meyve olması dileğiyle, sağlıklı ve tatlı günler dilerim.

Ayvanın Kalorisi ve Besin Değeri:

1 adet küçük boy ayvada (yaklaşık 100 gram)

 • 52 kalori
 • 36.8 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 13.8 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %23’ü)
 • oç2 mg niasin (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 2.8 mcg folat (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 10.1 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.6 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 7.4 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 15.6 mg fosfor (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 181 mg potasyum (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.6 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 1.7 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %7’si) vardır.

100 gram ayvanın yaklaşık 80 gramı sudur. Aynı miktarda ayva 45.1 mg omega 6 yağ asitleri içerir.

* Yukarıdaki rakamlar USDA’in 4 yaş ve üzeri için önerdiği 2000 kalorilik beslenme programına göre oluşturulmuştur.
BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz