Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Arjinin Şeker Hastalığına İyi Geliyor

Arjinin Şeker Hastalığına İyi Geliyor

Arjinin Şeker Hastalığına İyi Geliyor

Fareler üzerinde yapılan bir deneysel çalışmada, arijinin adlı bir maddenin glikoz metabolizmasına, tip 2 şeker tedavisinde kullanılan ilaçlar kadar katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı. 

Şeker hastalığı yayılıyor. Yaşam koşullarındaki değişimler de var olan riskleri alevlendiriyor.

Ailesinde şeker hastası olanlar, genetik yüklerine, hareketsiz hayat tarzı ve beslenme yanlışlarını da eklediklerinde adeta tip 2 şeker hastalığına davetiye çıkarmış oluyorlar.

Üstelik şeker hastalığı tek başına da gelmiyor. İyi yönetilemediği zaman organ hasarlarına ve ciddi hastalıklara kapı açıyor.

Tip 2 şeker hastalığı, beslenme alışkanlıkları ile en yakın ilişkisi olan sağlık sorunu. Kan şekerinin iniş çıkışları neyi, ne zaman, ne kadar ve nasıl yiyip içtiğimizle doğrudan bağlantılı.

Elbette yaptığımız aktiviteler sırasında harcadığımız enerji de kan şekerini oynatıyor ama beslenme öncelikli.

Eğer şeker hastasıysanız kan şekerini düşürdüğü öne sürülen her şey ilgi alanınıza girer. Bu bazen bir bitki çayı ya da bir baharat, bazen de piyasaya yeni sürülen bir besin desteği veya bir ilaç olabilir.

Biz hekimler de neredeyse bütün organları etkileyen, gündelik konforu ve alışkanlıkları bu kadar bozan bir hastalık hakkında yeni yayımlanan araştırmaları dikkatle izleriz. Bu bağlamda Amerika ve Danimarka çıkışlı, çok merkezli bir araştırmalım sonuçlan bize hayli ilginç geldi.

Fareler üzerinde yapılan bu deneysel çalışmanın sonucu, arjinin adlı maddenin glikoz metabolizmasına, tip 2 şeker tedavisinde kullanılan ilaçlar kadar katkıda bulunduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar, arjininin glikozun kullanımım yüzde 40 artırdığım ve iştahı düzenleyen hormon olan “glükagon benzeri peptid” (glucagon-li-ke peptide GLP-1) hormonunu uyardığını belirtiyor.

Ancak GLP-1 hormonunu bağlayacak reseptörleri olmayan şişman farelerde arjininin bu becerilerini gösteremediği de gözlemler arasında yer alıyor.

Bu saptama arjinin ile GLP-1 arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

İnsanlarda da arjininin benzer bir mekanizma ile glikoz metabolizmasına etki ettiği düşünülüyor.

Bu görüş Tip 2 şeker hastalığı tedavisinde arjinin desteği kullanımına yeşil ışık yakıyor.

Şeker hastalarının ne kadar, ne süre ile ve hangi yolla arjinin kullanmalarının daha etkili olacağı yapılacak geniş kapsamlı klinik çalışmalarla daha da netleşecektir.

Arjinin içeren besinlerin yer aldığı bir beslenme planı da sadece GLP-1 salınımını desteklediği için değil, aynı zamanda diğer aminoasitler ve değerli birçok besin öğesi açısından da zengin olması nedeniyle hem şeker seviyesini kontrol eder hem de kilo yönetimini destekler.

Tip 2 şeker hastalarının, düzenli olarak gittikleri doktorları ile arjinin desteklerini, beslenme uzmanlarıyla da arjininden zengin besinleri görüşüp konuşmalarının faydalı olacağım düşünüyoruz.

En İyi Arjinin Kaynakları

■ Deniz mahsulleri: Somon, sardalye gibi balıklar, kabuklu deniz ürünleri

■ Et: Hindi, tavuk, dana etleri

■ Yumurta

■ Mercimek

■ Çikolata: Özellikle bitter

■ Sebzeler: Ispanak, soğan, sarımsak, pırasa, biber, soya fasulyesi

■ Meyveler: Avokado, greyfurt, kivi, karpuz, üzüm, böğürtlen

■ Kuruyemişler: Yer fıstığı, badem, kaju, fındık

■ Tahıllar: Tam tahıl içeren ekmekler

■ İçecekler: Çay, kahve, kakao

Kaynak: Hürriyet-Osman Müftüoğlu

BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz