Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Kefir Üretiminizi Kendiniz Yapın

kefir mayası

Kefir Üretimi

1) Sütümüzü, Kefir mayamızı ve sütün kefire dönüşeceği boş ve temiz kabımızı hazırlıyoruz.

kefir

2) Kefir mayasının yakından görünüşü; çok pişmiş pirinç lapası görünümündedir.

kefir

3) Önce ılık sütümüzü boş ve temiz cam kavanoza boşaltıyoruz. kefir

kefir

4) Ardından mayamızı kavanozdaki süte ekliyoruz. (Kefir mayasına kesinlikle metal bir şey değmemelidir. Gerekirse plastik veya tahta kaşık kullanılabilir). kefir

kefir

5) Sütün üzerine kefir mayası eklendikten sonra kavanozun ağzı kapatılır. (Not: Resimdeki kavanozun kapağında akvaryumcuların kullandığı hava girişini engelleyen ama çıkışını mümkün kılan bir tıpa görülüyor. Bu tıpanın kullanılması mecburi değil. Kavanozun kapağının hafif kapatılması yeterlidir.)

kefir

6) Sütün ılıklığı, çokluğu, mayanın miktarı ve oda sıcaklığa bağlı olarak sütün mayalanması ve kefire dönüşmesi belli bir zaman almaktadır. Zamanla kefir mayası bir yandan sütü mayalarken diğer yandan kendi kendisini de besleyerek çoğalacaktır. Maya çoğaldıkça fermantasyon süresi daha da kısalır. Eğer mayanız yeterli miktarda çoğalmışsa ayırıp başka birisine hediye edebilirsiniz. 6, 7 ve 8 nolu resimlerde yaklaşık 24 saat sonra sütün mayalanma işleminin tamamlanmış halini görüyorsunuz. Resme dikkatle bakılırsa sütün katılaşıp yoğurt kıvamına geldiği görülecektir.

kefir

7) Mayalanma işlemi tamamlanmış kefir. Üst kısıma pelte birikmiş. Birazdan kefirimizi süzme işlemine geçeceğiz ancak kefiri süzmeden önce kavanozun kapağını kapatıp iyice çalkalayacağız.

kefir
8) Çalkalanmış kefir + maya karışımı. Karışınca peltemsi üst tabaka yok oluyor, yoğurt kıvamında olan kefir katı ayran seyrekliğine ulaşıyor.

kefir

9) Şimdi kefiri mayadan ayırarak süzme zamanı: Süzme işleminde kesinlikle metal malzeme kullanılmamalıdır. En ideali 9 nolu resimde görüldüğü gibi plastik süzgeçtir.

kefir
10) Kefir+ maya karışımı katı olduğundan süzgeçten hemen geçmez. Süzgeci biraz çalkalamak gerekecektir.

kefir

11) Süzgeç çalkalanınca kefir aşağı süzülecek ve maya yukarıda kalacaktır.

kefir

12) Süzülmüş kefir ve mayanın yakından görünümü.

kefir
13) Makro çekim kefir görünümü. Görüldüğü üzere kefir ne kadar süzülürse süzülsün mayanın etrafında yine de bir miktar kefir kalıyor. Onu daha sonra yıkayacağız.

kefir
14) Süzülen kefir başka ve temiz bir cam kavanoza aktarılır.

kefir
15) Süzülmüş ve içmeye hazır kefir. Cam kavanozda ve buzdolabında, tüketilinceye kadar muhafaza edilmelidir. Kefir buzdolabında ve düşük ısıda da olsa kendi kendine mayalanmaya devam eder. Bu nedenle her zaman için içilebilecek kadar üretilip taze tüketilebilir. Bekledikçe daha ekşi ve git gide acımsı bir tat alır. Acımsı tattaki kefirin içimi zordur.

kefir

16) Şimdi sıra süzülen kefir mayasını yıkamaya geldi. Kefir mayası yıkanmadığı taktirde muhafaza edilirken bozulabilir. Bu nedenle, özellikle şaşal su ile yıkanmalıdır. Şebeke suyundaki klor ve diğer maddeler mayayı bozmaktadır. Süzgecin üstünde kalan mayaya yeterince su dökülür ve geriye mümkün olduğunca saf maya kalır.

kefir
17) Yıkanmış kefir mayasının görünümü.

kefir
18) Sıra mayayı muhafaza etmeye geldi. Yıkanmış ve etrafında kalan kefiri mümkün olduğunca alınmış maya yine temiz saklama kavanozuna aktarılır.

kefir
19) Aktarırken mümkün oldukça dikkatli olunmalıdır. Kavanoz dışına düşen maya atılmalıdır. Unutmamalıdır ki, kefir mayası en ufak şekilde yabancı maddeye maruz kalırsa bozulur.

kefir
20) Kavanoza aktarılmış maya. Birazdan bu kavanozun üstünü suyla tamamlayacağız. Not: Ben özellikle ışığı direk geçirmeyen renkli kavanoz tercih ettim. Amacım mayayı mümkün oldukça saf halde muhafaza etmek. Ancak saydam kavanoz da kullanılabilir. Hiç bir sakıncası yoktur.

kefir

21) Üzeri yeterince su doldurulmuş kefir mayası muhafaza edilmeye hazır. Bu şekilde buzdolabının kapak kısmında bir hafta veya on gün rahatlıkla kalabilir. Eğer daha uzun süre kalacaka suyu değiştirilmelidir. Suyunu değiştirdiğiniz zaman göreceksiniz ki kefir mayası suyu bile mayalayabiliyor. Mayayı tekrar kullanmak istediğinizde suyu süzüp saf mayayı süte katarak resim 1 ve devamındaki süreci tekrarlamanız yeterlidir.

kefir
AFİYET OLSUN!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ugur dedi ki:

    Cok guzel anlatim insanlar neden saglikgina iyi gelecek bilglere onem vermez anlamiyorum

  2. Marcia F. Campos dedi ki:

    Kefir faydaları nelerdir , diye araştırdığımızda hiçbir doküman da, faydası olan kefir hangisidir; bu bilgiye ulaşamazsınız. Biz bu konu üzerinde duralım. Kefir faydaları nı elde edebilmek için içindeki bakteri çeşitliliğini elde etmek gerekir. Seksene yakın bakteri çeşidinin hangi ortamlarda yaşadığını, hangi ortamlarda çoğalabildiklerini araştırmak gerekir. En başta kefir mayası hiç ışık görmemiş olmalı, çünkü kefir ve kefir mayası ışık gördüğünde ışıkla tepkimeye girer ve içindeki faydalı bakteriler ölür. Cam kavanozlar da yapılan kefir ile metal kazanlarda yapılan kefir, tat olarak kefirdir ancak içindeki bakteri çeşitliliğine bakıldığında kefir demek zordur.

Yorum Yaz