Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Kütükte İstiridye Mantarı

Poşette istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız da ise üretimi daha kolay olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kayın mantarları, lignin, selüloz ve hemiselülozları parçalayabilen özellikleriyle çürümüş veya çürümekte olan birçok ağaç türü kütüğünde doğal olarak yetişmektedir. Bizler de doğal ortamında olduğu gibi kütüklerde istiridye mantarı yetiştirebiliriz. Ağaç kütüklerin de yetiştireceğiniz istiridye mantarları doğal ortamlarındaki gibi olacağından bu mantarların tadı daha keskin ve güzel olacağı gibi son derece organik bir yetiştiricilik olacaktır.

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

Kompost hazırlayarak poşetler de istiridye mantarı yetiştiriciliğin de genellikle malzeme temini bir çok insanlar tarafından zor olmaktaydı. Kompost hazırlanırken malzemelerin sterilazyonu da en büyük sorunların başın da gelmekteydi. Ağaç kütüklerinde ise bu problemler kısmen daha az dır. Yeni kesilmiş ağaç kütükleri yeterli neme sahiptir. Ayrıca bu kütüklerin starilizasyona ihtiyacı yoktur. Çevrenizde özellikle odun satan yerler de işimizi görecek kütüklerden bulabiliriz. Ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesilmesiyle de bu kütükler mantar yetiştiriciliğin de kullanabilirsiniz. Bunun dışında yasal olmayan yollardan kesilmiş orman ağaçları veya çevremiz deki genç ağaçların kesilmesi kesinlikle amacımızın dışına çıkacağını ve bunu onaylamadığımızı unutmamalıyız.

İstiridye – kayın mantarı genellikle geniş yapraklı yumuşak odunlu (kavak, ıhlamur, söğüt vb.) ağaçlarda hızlı, meşe ve gürgen gibi sert odunlu ağaçlarda misel gelişimi yavaş olur.

Pleurotus spp. üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl, yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca aynı kütükten mantar alınabilmektedir. Özellikle ikinci yılından itibaren verim daha da artmaktadır.

Kayın mantarları üretim tekniğinde kullanılan materyallerden ağaç kütüklerine 30-40 cm. uzunluğunda 15-20 cm. çapındaki kütüklere 2-3 cm. çapında 5-6 cm. derinliğinde ve 6-8 adet olmak üzere delikler açılarak buralara misel aşılanır. Bu mantar türü kavak, gürgen, meşe, kızılağaç, tellikavak, ıhlamur, söğüt gibi ağaçların kütüklerinde çok güzel yetiştirilebilir.

Televizyon, gazete ve internet haberlerin de sıklıkla karşılaştığımız kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri bir çok il , ilçe ve beldelerde hayata geçirilmekte ve özellikle kırsal kesimlerde, orman köylerin de alternatif tarımsal üretim yetiştiriciliği olmaktadır.

İster hobi olarak ister ticari amaçlı olsun kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği yaparak sizlerde bu güzel uğraş dan büyük bir haz alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz organik kayın mantarlarını sevdiklerinizle paylaşabilir ve hatta çevrenizde pazarlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere kütükte mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır kolay yoldan anlatmak istiyorum. En iyisi, okuyacaklarınızın dışın da kendinizin bizzat deneyerek en uygun yöntemleri keşfetmeniz dir.

KÜTÜKLERİN HAZIRLANMASI

Kayın mantarı için, çapı  10 cm den küçük olmayan her çapta ağaç kütüklerin de rahatça yetişebilir. Kütüklerin yeni kesilmiş olmasını tercih etmenizi öneririm. Yeni kesilen kütükler yeterli neme sahiptir. Uzun süre bekletilmiş kütüklerin nemi yetersiz olabileceği gibi yabani mantar sporları kütüklere bulaşmış olabilir. Bu durumlar da kütüklerinizi kaynar suda bir müddet bekletmeniz önerilmektedir. Yeni kesilmiş ise bu işleme gerek yoktur.

Kütüklerin yeni kesilmiş olmasının yanın da sağlam ve sağlıklı olmaları da tercih edilir.

Aşılama için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kütük aşıları, kapalı mekanlarda her mevsim yapılabilir.

15-20 cm çapındaki kütükler 30-50 cm uzunluğunda kesilir.

Yeterli neme sahip olan kütüklerin uç kısımlarından 3-5 cm lık kısım testere ile kesilerek çıkartılır. Kütüğün kesilen kısmına 100 gr  misel yayılarak kesilen 3-5 cm lik kısım üzerine çivi ile tutturulur ve kütükler naylon poşetlere sarılarak 1-1.5 ay süre ile 25 c de karanlık bir ortamda misellerin gelişmesi sağlanır.

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

Bir başka yöntemse  kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. 15-20 cm çapında 40-50 cm uzunluğundaki kütüklere 10-15 adet delik yeterlidir.

Her bir kütük için 100-120 gr kayın mantarı miseli yeterlidir. Miseller deliklere doldurulur ve bal mumu ile üzerleri kapatılır. Kütükler naylon poşetlere sarılarak misel gelişmesi için gelişme odalarına alınır

 KÜTÜKTE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMASI

Yumuşak dokulu ağaçlar da (kavak, söğüt vb.) misel sarımı daha hızlı olduğundan ilk hasat sert dokulu ağaçlara (gürgen, meşe vb.) göre daha erken olmaktadır. Aşağıda gördüğünüz gibi basit bir kaç işlemle  kavak ağacı kütüğüne mantar tohumlarını kolayca aşıladım.

Sizler de burada anlatılan yöntemlerle veya kendi geliştireceğiniz yöntemlerle kolayca mantar yetiştirme kütükleri nizi   hazırlayabilirsiniz.

 

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

Kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. Deliklerin açılmasın da aşağıda yayınlanan video dan da bilgi alabilirsiniz.

kütükte mantar yetiştirme

kütükte mantar yetiştirme

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Açılan bu deliklere mantar miselleri yerleştirilerek delikler doldurulur.

Aktarlar da rahatlıkla bulabileceğiniz bal mumunu tavaya koyarak ateş üzerin de eritilir. Biraz soğuyan bal mumu bir fırça veya buna benzer araçla misellerin üzerine sürmek suretiyle tohumların üzeri bal mumuyla kapatılır. Bu işlemi yaparken hızlı olmanızda fayda vardır, çünkü bal mumu hızla donmakta dır. Bal mumu bulamazsanız mum ile de deneye bilirsiniz.

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Hepsi bu kadar. Kütüğümüzü  mantar tohumuyla aşılamış olduk. Aşılanmış kütükleri çatı katımız müsait olduğundan uygun bir yere bıraktım. Kütükler plastik veya uygun bir kap içerisine koyarsanız iyi olacaktır. İleri de kap içerisine koyacağınız su ile kütüğünüzün nem ihtiyacını bu şekil de karşılamış olursunuz.

Son olarak kuluçka dönemi dediğimiz bu dönem de kütüklerin üzerini siyah bir poşetle kapatın. Ben fotoğrafta gördüğünüz gibi çöp poşeti kullandım. Poşetlere rastgele  delikler açarak mevsimine göre değişmekle beraber 1-1,5 ay kadar kütükleri bu şekilde bekletin.

Uygun sıcaklığı bulan miseller hemen harekete geçerek hızla kütüğünüzü sarmaya başlayacaktır. Ağaç yapısı, çevresel faktörler ve bakım (nemlendirme vb.) gibi etkenlere göre tohum ekiminden 4-5 ay sonra ilk hasadınızı  alabilirsiniz. Gene ağaç yapısına göre kütüğünüz çürüyene kadar aynı kütükten 4-5 sene mantar hasat edebilirsiniz.

Genellikle verim için verilen değerler kütük ağırlığının % 30 u kadardır.

 

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

 

misel sarımı başlamış kütükler

misel sarımı başlamış kütükler

 

misel sarımı tamamlanmış kütükler

misel sarımı tamamlanmış kütükler

 

SAYFA GÜNCELLEMESİ 13 EYLÜL 2013

VE HASAT ZAMANI.. 

Aralık 2012 tarihinde kütüklere aşıladığımız misellerin gelişimleri ve misel ekim görüntülerini yukarıda sizlerle paylaşmıştım. Aradan geçen 9 ay sonra ilk mantar hasadını yapmış bulunmaktayım. İlk aylarda düzenli sulama ve nemlendirme yapsam da son 3-4 ayda belki de hiç sulama yapamamıştım. İhmal ettiğim bu zamanlar yaz ayının en sıcak olduğu zamanlardı. Kütüklerin kuruduğunu düşündüğümden mantar alabileceğimi artık düşünmüyordum. Ama bugün mantar kütükleri büyük bir sürpriz yaparak beni sevindirdi. İki kütükten 4-5 kg. civarında kayın mantarı hasadı yaptım. Ve hemen düzenli sulamalara başladım. Tahminime göre yakında diğer kütükler de mantar verecektir.

Kütükte kayın mantarı hasat zamanı görüntüleri:

kütükte mantar hasadı

kavak kütüğünde kayın mantarı

kavak kütüğünde kayın mantarı

 

ağaç mantarı

ağaç mantarı

 

istiridye mantarı

istiridye mantarı

 

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

Allah nasip ederse hasat 3-4 sene bu şekilde sürecektir. Bu sayfadan hasat görüntülerini takip edebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————-

Kütükte mantar yetiştiriciliği video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NxnSNRLbZuY[/youtube]

 

Doğa da yetişen kayın mantarları gibi aynı lezzette ve sağlıkta olan kütükte yetiştirdiğiniz kayın mantarları , son derce organik olacaktır.

Son zamanlar da hızla yaygınlaşan istiridye mantarı yetiştiriciliğini sizler de ister hobi olarak, isterse ticari olarak düşünüp başlayabilirsiniz. Yukarıdaki video da seyredeceğiniz gibi Ülkemizin çeşitli yerlerin de kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri hazırlanarak meraklı üreticilere anlatılmaktadır. Bizimbahce.net olarak sizlere yardımcı olabiliyorsak bizler için de en büyük mutluluk budur.

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyen bizimbahce.net üye ve ziyaretçilerimizin istiridye mantarı tohumu ihtiyaçlarını karşılamak için bir iletişim sayfası hazırladık. Buraya tıklayarak güvenli bir şekil de istiridye mantarı siparişi verebilirsiniz.

www.bizimbahce.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kılıç dedi ki:

  Bana cevap yazarsanız adresim kilic007@hotmail.com tesekkurler

 2. Kılıç dedi ki:

  Merhaba benim 10 dönüm kadar kesilmiş kavak tarlam var kavak köklerine mantar aşılamam mümkünmü aşılasam ürün alabilirmiyim bakım yapmadan aşılayıp öyle bıraksam tarlada kendi kendine yetisirmi ortam müsayit tarla dere kenarında kırşehir iklimi bilgi alabilirmiyim bi nilen varmı

 3. Ali ÇEKERKESKİN dedi ki:

  MERHABA BOLU DA KÜTÜKTE ÜRETİM YAPAN ARKADAŞIMIZ KIŞIN SOĞUKTAN ETKİLENDİKLERİNİ ÜRÜN ALMAK İÇİN YAZ AYINI BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEMİŞ BİZDE TAM TERSİ KIŞIN ÜRÜN ALMAYA BAŞLADIK YAZIN 23 24 DERECE YE ANCAK KLİMA İLE DÜŞÜREBİLDİK 25 DERECE ÜZERİ ZATEN KÜTÜKLERİN KURUMASINA SEBEP OLABİLİR EN İYİ ORTAM SICAKLIĞI 15 18 DERECE ARASIDIR BU SICAKLIK TA ANCAK KIŞIN SAĞLANABİLİYOR YUKARI DA YAZIM DA DA SÖYLEDİĞİM GİBİ YAZIN ELEKTRİĞE ÇALIŞIRSINIZ BİZ HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS HER AY 1500 2000 TL ARASI ELEKTRİK PARASI ÖDEDİK BU İŞ KIŞIN YAPILIR VE BENCE KÜTÜK MANTIKLI DEĞİL YİNE BURADA OKUDUM UZMAN ARKADAŞIMIZ YAZMIŞ 20 TON KÜTÜK TEN YILDA 5 İLE 7 TON ÜRÜN ALINIR DEMİŞ EĞER DURUM GERÇEKTEN BÖYLE İSE BİZİM YAPTIĞIMIZ YATIRIM BOŞA GİTTİ BİZE DANIŞMAN HOCAMIZ HER AY 5 İLE 7 TON ÜRÜN ALMAKTAN BAHSETMİŞTİ UZMAN ARKADAŞ 9 AY ÜRÜN ALIRSINIZ 3 AY UYUR DEDİĞİ DOĞRUDUR UYKU DÖNEMİ HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS AYLARIDIR

  ŞİMDİ HESAP YAPALIM

  BİZİM KÜTÜKLER 23 TON 600 KİLO GELDİ(HER BİRİ 50 CM BOYUNDA 35 40 CM ÇAPINDA
  23600 KG=700 KÜTÜK TOHUM LANDI
  TOHUMLAMA TARİHİ= 3 NİSAN 2018
  ÜRÜN ALMAYA BAŞLAMA TARİHİ= 5 EYLÜL
  700 KÜTÜKTEN 1 Cİ HAFTA ALINAN 30 KG
  2 Cİ HAFTA ALINAN ÜRÜN 40KG
  3 CÜ HAFTA 35 KG
  8 HAFTA SONUNDA 60 KİLO
  MANTAR TOZLARI YANİ SPORLAR KLİMA FİLTRESİNİ VE EKZOS FANLARINI TIKAMAYA BAŞLADI HER GÜN BORU MENFEZLERİ SÖKÜLÜP TEMİZLENİYOR VE KLİMA FİLTRESİ.
  YAPTIĞIMIZ YATIRIM 90 BİN TL
  KAZANÇ 3 AYDA 6000 TL
  YAZIN KLİMA FULL ÇALIŞTIĞI İÇİN KAZANÇ YOK
  1500 KİRA 6 AYDA 9000 TL
  6 AYDA SU PARASI 2000 TL
  HESABI SİZ YAPIN
  BENCE BU İŞİN NEREDE VE NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ ANLATMAK İSTİYORUM ARKADAŞLAR
  KÜTÜKTE BU İŞ YAPILACAKSA 1 KİŞİ YAPACAK 2 ORTAĞI KALDIRMAZ
  EMEKLİ ADAM İŞİ OLACAK NE GELİRSE BEREKET VERSİN
  YER KİRALIK OLMASA DAHA İYİ OLUR YADA BARAKA ESKİ AHIR GİBİ YERLER SEÇİLEBİLİR
  DENİZE YAKIN BÖLGELER OLURSA VE BİRAZDA RAKIMI YÜKSEK OLURSA ÇOK FAZLA NEMLENDİRME VE HAVALANDIRMA İLE UĞRAŞMAZSINIZ
  SADECE CAMLARA SİNEK BÖCEK GİRMESİN DİYE METAL SİNEKLİK TELİ KULLANABİLİRSİNİZ
  CAMLAR AÇIK KALACAK METREKARE YE GÖRE DEVİR AYARLI ASPİRATÖR YETERLİ OLUR
  ÇOK FAZLA HAVA HIZI MANTARLARIN KARARMASINA NEDEN OLUR
  KAVAK OLURSA 2 KAYIN OLURSA 5 YIL ÜRÜN ALABİLİRSİNİZ
  KÜTÜK MANTARINDAN ÇOK BÜYÜK PARALAR BEKLEMEYİN ANCAK AYDA EN FAZLA 5000 7000 TL GELİR GİBİ DÜŞÜNÜN
  BU İŞİN PAZARI İSTANBUL SATIŞ SORUNUN OLMAZ
  DİĞER İLLERDE OLMAZ MI TABİ OLUR ANCAK PAZARI VAR MI İNSANLAR BU MANTARI TANIYORLAR MI ARAŞTIRMAK LAZIM
  BENİM GÖRÜŞÜM KOMPOST İLE YAPMAK DAHA MANTIKLI NEDEN DERSENİZ YAZIN HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS AYLARINDA ÇOK MALİYETLİ OLDUĞUNDAN DOLAYI YAPILMASI MANTIKSIZ ÇÜNKÜ KAZANCINIZ ORTAMI SOĞUTMAK İÇİN KLİMA ELEKTRİK PARASINA GİDER
  BU YÜZDEN 3 AY TATİL YAPMAK DAHA MANTIKLI MESELA BİZ NİSAN AYININ BAŞINDA TOHUMLAMAK YERİNE EYLÜL BAŞI GİBİ TOHUMLASAYDIK BU KADAR ELEKTRİK PARASI ÖDEMEYECEKTİK KOMPOST U KENDİNİZ HAZIRLARSANIZ VE POŞETLERSENİZ PARA KAZANILABİLİR HAZIR ALAN ARKADAŞLAR IN ÇOĞU PARA KAZANAMADI VE KAPATTI GİTTİ OTOKLAV MAKİNASI ŞART ARKADAŞLAR KESİNLİKLE PARA KAZANMAK İÇİN KOMPOSTU KENDİNİZ HAZIRLAMANIZ GEREKLİ O ZAMAN SÜPER OLUR ANCAK ÜRETİMİDE BÜYÜK DÜŞÜNMENİZ GEREKLİ 1 TON HAZIR KOMPOST ŞU AN ZAMLANMIŞTIR 6 AY ÖNCE 1 TON U 15 16 BİN TL İDİ ŞİMDİ 18 BİN OLMUŞTUR DİYE TAHMİN EDİYORUM 1 TON KOMPOST TAN EĞER DÜZGÜN VE HİJYENİK BİR ŞEKİLDE TOHUMLANMIŞ SA 2.5 VEYA 3 TON ÜRÜN ALINIYOR 2 AY ZARFINDA 3 FLAŞ TOPLANIYOR 15 GÜN 30CU GÜN 45 Cİ GÜN 3CÜ FLAŞTA ÜRÜN MİKTARI 500 KİLOYA KADAR DÜŞEBİLİYOR ORTALAMA 2 TON ÜRÜN ALSANIZ KİLOSUNU 8 TL DEN TOPTANCIYA VERSENİZ 16000 TL PARA TOPLARSINIZ ZATEN O KADAR KOMPOSTA VERMİŞTİNİZ YANİ KOMPOSTU KENDİNİZ ÜRETMEYECEKSENİZ POŞET YAPMAK AKIL İŞİ DEĞİL KOMPOST İŞİNDE KOMPOSTU KENDİNİZ HAZIRLAYIPHER ÜRETİMDE 3 TON 4 TON CİVARI KOMPOST TOHUMLARSANIZ ÇOK GÜZEL PARALAR KAZANILIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM
  YANİ BÜYÜK TİCARETTE KOMPOST HAZIRLAMAK MANTIKLI
  KÜTÜK İSE EMEKLİ İŞİ YANİ AZ GELİRLİ BİR İŞ ARKADAŞLAR
  HOŞÇAKALIN

 4. Ali ÇEKERKESKİN dedi ki:

  ARKADAŞLAR KONUŞMAK İSTEYEN YADA BİLGİ PAYLAŞMAK İÇİN TELEFON NUMARAM
  0542 494 40 40 BU KONUDA BEN TECRÜBELERİMİ YAZDIM TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞALIM ARKADAŞLAR UZMAN ARKADAŞIMIZ SİZDE BİZİM YAŞADIKLARIMIZ İLE İLGİLİ BENİ ARAYIP YADA YAZIP AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM 0542 494 40 40

 5. Ali ÇEKERKESKİN dedi ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR BURADA KÜTÜKTE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPMAK İÇİN VE KAFAMIZDAKİ BAZI SORU İŞARETLERİNİ GİDERMEK İÇİN YAZIYORUM BİZ 3 ORTAK 2018 MART AYINDA 200 METRE KARE BİR BİNA ALTI KİRALADIK VE HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIKTAN SONRA 3 NİSANDA TOHUM LADIK HAZIRLIKLARIMIZ NELERDİ BİRAZ BAHSEDEYİM 3 KATLI RANZA SİSTEMİ YAPTIK HER RANZA KATI 1 METREKARE VE HER KATTA 4 ADET KÜTÜK ALACAK 3 KATTA 12 ADET TOPLAMDA 700 ADET KÜTÜK HESAPLADIK BUDA 23 TON 600 KİLOYA TEKABÜL ETTİ BAŞIMIZDA DANIŞMAN OLARAK TÜRKİYE DE BU İŞİ BAŞLATAN VE EĞİTİMLERİNİ VEREN ORMAN MÜHENDİSİ BİR ABİMİZ İLE HAREKET ETTİK AĞAÇLAR KENDİSİNİN DENETİMİNDE İZMİR BERGAMA DA BİR KÖYDEN ÖZEL OLARAK SEÇİLDİ VE 50 CM BOYUNDA 30 VEYA 40 CM ÇAPINDA KESİLDİ AĞAÇLARIN HASTA OLMAMASI VE FAZLA BUDAKLI OLMAMASINA ÖNEMLE DİKKAT EDİLDİ BU ARADA 60 BİN BTU YENİ İNVERTÖR KLİMA ALDIK VE MONTAJ YAPTIRDIK 4 ADETHER BİRİ 1400 METREKÜPLÜK 2 Sİ TEMİZ HAVA 2Sİ PİS HAVAYI ÇEKECEK ŞEKİLDE İSVEÇ MALI SESSİZ FAN ALDIK VE BACA SİSTEMİ İLE DAĞITTIK KLİMAYIDA AYNI ŞEKİLDE BACA SİSTEMİ İLE DAĞITTIK İÇERİDEKİ OKSİJEN MİKTARINI ÖLÇMEK İÇİN KARBONDİOKSİT ÖLÇME CİHAZI VE 4 ADET NEM ÖLÇER SAAT ALDIK İÇERİDEKİ DUVARLARI SÖNMEMİŞ KİREÇ İLE RANZALARIDA PAS OLUŞMAMASI İÇİN GIDAYA UYGUN BOYALAR İLE BOYADIK VE 3 NİSANDA KÜTÜKLERİMİZİN GELMESİ İLE 20 KİŞİLİK BİR GRUP KURDUK HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNDAN HERKES STERİL ELDİVEN İLE TOHUMLAMA YAPTI HER KÜTÜK 2.5 SANTİM ENİNDE 3 PROFÖSYONEL KESİCİ TARAFINDAN ÜST KISIMDAN KAPAK AÇILARAK KESİLDİ VE SADECE KÜTÜKLERİN ÜSTÜNE TOHUMLARI KÜTÜKLERİN ÇAPINA GÖRE 130 İLE 200 GRAM ARASI TOHUMU LAHMACUN YAPAR GİBİ HİÇ BOŞLUK KALMAYACAK ŞEKİLDE GÜZELCE YAYDIK TOHUM MARKASI AMERİKAN MALI SYLVAN MARKA ARKADAŞLAR TOHUMDA PROBLEM OLMAYACAĞINI BİLEREK RAHATÇA ALDIK ÇÜNKÜ FİRMA GERÇEKTEN PROFÖSYONEL VE HİJYENE ÇOK DİKKAT EDEN BİR FİRMA NEYSE SİYAH ÇÖP POŞETLERİNE KOYUP NEMİNİ VERDİKTEN SONRA HAFİFÇE HAVASINIDA ALARAK POŞETLERİ BANTLADIK VE RAFLARA YERLEŞTİRMEYE BAŞLADIK BU İŞİ BİZ YAPMADIK ARKADAŞLAR SURİYELİ KENDİNE GÜVENEN KUVVETLİ ARKADAŞLAR ÇAĞIRDIK ÇÜNKÜ 700 KÜTÜĞÜ BİZ KALDIRMAYA KALKSAK HER HALDE KESİN BİR PROBLEM YAŞARDIK ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN ÇOK UYGUN PARALARA ÇALIŞTILAR BU ARADA TOHUMLAMAYI ANLATMADIM TOHUMU SERDİKTEN SONRA ÜZERİNE HAFİFÇE KENDİ KESİLİRKEN ÇIKAN TALAŞI SERPİP FISFIS KAPLARLA NEMLENDİRİP KÜTÜKLERİN KESİLMİŞ KAPAKLARININ ÜZERİNE ÇİVİLERİ DIŞARIDA ÇAKTIK ÇÜNKÜ TAMAMINI TOHUMUN ÜZERİNE ÇAKSAK TOHUMLAR ZARAR GÖREBİLİRDİ ARKADAŞLAR BU İŞİDE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE BİTİRDİK VE TOHUMLAMA 2 GÜN SÜRDÜ VE BİR AY BOYUNCA 25 DERECEDE KARANLIK ORTAMDA BEKLEDİKTEN SONRA AÇMAYA BAŞLADIK SÖYLEMEYİ UNUTTUM KAPAKLARI KAPATTIKTAN SONRA BEYAZ KAĞIT BANTLAR İLE SARMIŞTIK HANGİ KÜTÜKTE BEYAZLAMA GÖRDÜYSEK TOHUMLAMA BAŞARILI DEDİK VE POŞETİNDEN ÇIKARMAYA BAŞLADIK BÜTÜN KÜTÜKLER İN TOHUMLAMASI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMİŞTİ SONRASINDA ARTIK İÇERİYE GİRERKEN AYAKLARIMIZA ÇİZME VE ELLERİMİZİ DİKKATLİCE YIKAMADAN KÜTÜKLERE EL SÜRMEDİK TOHUMLAMADAN 2 AY SONRA 60 KADAR KÜTÜKTE YEŞİL KÜF OLUŞTU BÜTÜN KÜTÜKLERE BULAŞMA RİSKİ OLUŞABİLECEĞİNDEN DANIŞMAN MÜDÜRÜMÜZ 60 TANESİNİ DE UZAKLAŞTIRMAMIZ GEREKTİĞİNİ YOKSA 700 KÜTÜĞÜNDE TELEF OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ ANCAK BENİM BAYAN ORTAKLARIM SAĞOLSUNLAR HİÇ BUGÜNE KADAR DENENMEMİŞ BİR ŞEY YAPTILAR VE HER KÜFLÜ HASTA KÜTÜĞE NUMARA VEREREK SİRKE İLE TEMİZLEMEYE BAŞLADILAR VE 3 GÜN BOYUNCA TEMİZLEDİLER VE HASTALARI KURTARDILAR BU ARADA YİNE SÖYLEMEYİ UNUTTUM ARKADAŞLAR BİZİM HER KÜTÜĞÜN ALTINDA BÜYÜK SAKSI ALTLIKLARI VE İÇLERİNDE FİDANLIKTAN ALDIĞIMIZ ELENMİŞ TEMİZ TOPRAK VAR ALTLARINI DEVAMLI SULUYORUZ VE ORADAN BESLENİYORLAR ORTAM NEMİ 60 İLE 80 SICAKLIK YAZ AYLARINDA 22 23 DERECE VE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ KASIM AYINDA 15 16 DERECE.ARKADAŞLAR DANIŞMAN ARKADAŞIMIZIN BİZE DEVAMLI SÖYLEDİĞİ ŞEY ŞUDUR 1Cİ KURAL HAVALANDIRMA YETERLİ OLACAK KARBONDİOKSİT ÖLÇME CİHAZI İLE ÖLÇTÜĞÜNÜZDE İÇERİNİN HAVASI 700 ÜZERİNE ÇIKMAYACAK ORMAN HAVASI 450 BİZİM MANTARHANE İSE DEVAMLI 500 VEYA 550 ÇIKIYOR 2Cİ KURAL NEM SAATİ DEVAMLI TAKİP EDİLECEK 65 70 OLACAK 90 ÜZERİ TEHLİKELİ OLUR İDEAL SICAKLIK 15 16 DERECE ANCAK HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS AYLARINDA KLİMA HİÇ DURMADAN ÇALIŞTI VE EN FAZLA 20 DERECEDE SABİT TUTABİLDİK VE HER AY 2500 TL ELEKTRİK FATURASI ÖDEDİK DİĞER BİR KURAL DA IŞIK ÇOK OLMAYACAK AMA ÇOK KARANLIK TA OLMAYACAK BİRDE SİNEK BÖCEK GİRMEYECEK BİZİMDE İZALASYONUMUZ GERÇEKTEN İYİ HAVALAR SERİNLEDİKÇE FATURA 1000 TLYE KADAR DÜŞTÜ UMARIM ARTIK DAHA DÜŞÜK ÖDERİZ ARKADAŞLAR BİZ BU İŞTE BİRAZ TECRÜBELENDİK DİYEBİLİRİM AMA SORUNUMUZ ŞUDUR Kİ DANIŞMAN ARKADAŞIMIZ BİZE BU KURALLARI YERİNE GETİRDİĞİNİZ TAKTİRDE AYLIK 5 İLE 7 TON ARASI MANTAR ALABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİĞİNDE BEN HAVALARA UÇMUŞTUM AMA HALA BU MİKTARIN UZAKTAN BİLE YANINDAN GEÇEMEDİK ARKADAŞLAR BİZ 3 AYDIR ÜRÜN ALIYORUZ YANİ TOHUMLAMANIN 5Cİ AYINDA VERMEYE BAŞLADI ÇOKTA GÜZEL VE LEZZETLİ ÜRÜN ALIYORUZ AMA HAFTALIK 70 KİLONUN ÜZERİNE ÇIKAMADIK 700 KÜTÜKTEN HER BİRİ MANTAR VERDİĞİNDE BİR DAHA 15 GÜN SONRA VERİYOR ŞİMDİ BÖYLE AMA SONRASINI BİLMİYORUM BİZİM DANIŞMAN 2 AY SONRA ALMAYA BAŞLARSINIZ DİYOR AMA GÖRÜNTÜ HİÇ ÖYLE DEĞİL İLK ALDIĞIMIZ 30 KİLO İDİ SONRAKİ HAFTA 40 45 60 VE 70 KİLOYU HAFTALIK ALIYORUZ AMA 1000 ELEKTRİK 1500 KİRA 250 SU DERKEN BAKIYORUZ KAFA KAFAYA GİDİYOR BİR YERDE HATADA YAPMIYORUZ DEVAMLI ORADA BİR ARKADAŞIMIZ BULUNUYOR VE HERGÜN KLIMA FİLTRESİNE KADAR MANTAR DAN OLUŞAN TOZ YANİ SPORLARI TEMİZLİYOR 90 BİN TL PARA HARCADIK 8 AY OLDU HAFTALIK 70 KİLODAYIZ ARTIK VERİM YÜKSELMİYOR UMUTSUZLUĞA KAPILMAYA BAŞLADIM BÖYLE OLUNCA İNSAN O KADAR VERDİĞİ EMEĞEMİ ÜZÜLSÜN YOKSA PARAYAMI YADA ZAMANAMI BİLMİYORUM ARKADAŞLAR BİR PAZARDA MANTAR SATAN ARKADAŞ VAR HERGÜN 300 KİLO VER DİYOR BİR TANESİ VAR 400 KİLO İSTİYOR HERGÜN GELİP BEN ALIRIM DİYOR TOPTANCI ÖYLE NE KADAR TOPLARSANIZ GETİRİN 8 TLDEN ALIRIZ DİYOR AMA O RAKAMLARI GÖREMEDİĞİMİZ İÇİN ANCAK KİLOSUNU 15 TLDEN MAHALLELİYE VEYA TANIDIKLARA SATIYORUZ ÜRÜNÜMÜZÜN TADI GERÇEKTEN GÜZEL OLDUĞU İÇİN HERKES ALIYOR AMA ANCAK MASRAFI KARŞILAYAMIYORUZ BİLMİYORUM DEVAMINDA NE OLACAK İNŞALLAH GÜZEL ŞEYLER OLUR GELİŞMELER HAKKINDA BURADA BİLGİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİM ARKADAŞLAR BEN KÜTÜKTE PROFÖSYONEL ÜRETİM YAPAN BİR ARKADAŞ İLE HİÇ GÖRÜŞEMEDİM BİLGİ VERECEK YADA DENEYİMİ OLAN BİR ARKADAŞ BURADA YAZARSA ÇOK SEVİNİRİZ BİZ İSTANBULDA YIZ MANTARIN PAZARI ÇOK GERÇEKTEN AMA DİLEĞİMİZ BİZE SÖYLENEN KİLOLARI ALABİLMEK İNŞALLAH DAHA İYİ OLUR BURADA 2 YIL SONRA DAHA VERİMLİ OLUR DİYE BİR YAZI OKUDUM SEVİNDİM AMA ZATEN KAVAK AĞACINDA BU İŞİN ÖMRÜ 2 YIK KAYINDA 5 YIL BİZİM O KADAR ZAMANIMIZ YOK BENİMLE YAZIŞMAK BİLGİ PAYLAŞMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR VARSA KONUŞALIM ARKADAŞLAR ŞİMDİLİK HOŞÇAKALIN.

 6. Tahir alpay dedi ki:

  Selamlar hocam ben ormanda istiridye düşünüyorum 20 yaşında kavak ağaçlarım var bunu ticari amaçlı yapmayı planlıyor um ve bu na hangi tür istiridye aşılamam lazım orman gayet elverişli nem oranı çok süper ve ben bundan ne kadar ürün alabirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim Fransa’da yapmak istiyorum ormanım 11 dömüm yaklaşık 200 adet kavak ağacı var ve benim ne kadar Misel almam gerekir teşekkür ederim

 7. Uzman dedi ki:

  Ali bey kütükte mantarınızın sorunu anlaytığınız ölçüde pin üretiyor büyümüyor nedeni hava sülkülasyonunu yetersiz olması ve fazla ışık kütüğünüzün yerini deiştirin hafif karanlık loş bir ortama koyun pin mantara dönüşecektir

 8. tuba dedi ki:

  MERHABALAR 1.5 AY ÖNCE MİGROSLARDA SATILAN GÖRÜNÜMÜ GAYET GÜZEL OLAN KUMKATLARDAN ALDIM ÜSTÜ YEŞİL MEYVELERLE DOLUYDU MEYVELERİ DÖKTÜ ŞİMDİ 10-15 TANE KALDI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR FAKAT YAPRAKLARI SÜREKLİ DÖKÜLÜYOR YANİ KURUMADAN ÖYLECE DÖKÜLÜYOR. VE Bİ DAL KISMIDA KURUMAYA BAŞLAMIŞTI KURUYAN DAL İKİ TANE OLMUŞ ÇOK ÜZÜLÜYORUM NE YAPMALIYIM :(( :((

 9. Ali dedi ki:

  Merhaba ben eskişehirde apartmanın içinde daire kapısının önünde hobi amaçlı 4 tane kütük asiladim. İkisinden mantar çıktı ama gelişmediler en büyüğü yemek kaşığı genişliğine gelip önce sarariyor sonra kuruyor bi başka arkadaşım da aynı dertten muzdarip. Önceleri her gün üzerlerine spreyle su sıkıyordum ama onun nemlendirdigini düşünmüyorum. Sonra bir legenin içine 5-10 Cm yüksekliğinde su koydum ama o da sadece dibini ıslatiyor üst taraf yani mantar çıkan taraf yine kuru. Neyi yanlış yapıyoruz. Gece sıcaklık çok düştüğünden olabilir mi? Ne yapmalıyım?

 10. Uzman dedi ki:

  Halit kaç kg lik kütük ve nazamn ekildi söyle ona göre yardımcı olalım

 11. Halit dedi ki:

  Ben 1 senelik kutuk aldim 3ayda sadece 30 kg alabildim verimi attirmak icin ne yapmaliyim

 12. Uzman dedi ki:

  Rıdvan ilk senesinde kütükde dalgalanmalar muhtemeldir doğal bir durum sen nemime havalandırmasına diklat et muhtemelen eylül ayından itibaren verime gececektir

 13. Uzman dedi ki:

  Rıdvan üreyebilir ayırt ermesi cok kolaydır yabani mantar yapısı gereği ince saplı uzun zayıf ürer isteridye mantarıyla benzer yönü yoktur karışmaz

 14. Rıdvan dedi ki:

  2017 Nisanda kütüğe istiridye miseli ektim.2017 Kasım ayına kadar verim oldu.Aralık ocak ve şubatta toplu iğne başı gibi oldu.Ancak nisan mayıs ve haziran geldi verim yok .Neden verim olmaz ?Lütfen bilgilendirebilir misiniz?Kütüklerim serada .

 15. Ali demir dedi ki:

  Selam kardes açık ortamda yetistirince yabani zehirli mantarda arada urermi. Nasil ayirdedebiliriz

 16. Tarık dedi ki:

  Uzman nick li arkadaş ve konuya hakim diğer dostlar bu hafta karar verip kompotmu kütükmü seçmem lazım acil yardımınızı bekliyorum 505 473 1453 şimdiden teşekkürler.

 17. Bizim Bahçe dedi ki:

  Ali bey kütüğü biraz suda bekletirseniz olabilir.

 18. Ali dedi ki:

  7-8 yıl önce kesilmiş kavak kutuklerine mantar ekimi yapılır mi

 19. Uzman dedi ki:

  İdeal bir sıcaklık mayalanma döneminde önemli olan eksiye düşmemesi ve direk güneş alan yerde olamaması 30. Gün poşetleri cıkar mayalanma tamamlanmış olur muhtemelen

 20. can dedi ki:

  Merhaba,bilgiler için teşekkürler,bende dört gun once ekim yaptım kavak kütüklerine fakat havalar soğuk ,siyah kalın poşetlere geçirip ahıra koydum ama ortam ısısı şuan 15 derece falan,güneşli günlerde 20derece ye çıkıyor ,sizce ne gibi zararı olur yavas mi ilerler yada hiç mi olmaz,şimdiden teşekkür ederim.

 21. Uzman dedi ki:

  Ortamı sıcaklığını 17-25 derece arası tuttuğunuz zaman kışın da aynı verimde alırsınız verim düşüklüğü en fazla yazın rastlanır bilginize

 22. ali yılmaz dedi ki:

  merhaba arkadaşlar kütükte mantar gayet güzel oluyor ama önce bu işin argesini iyi yapmak lazım yani ne yapacaģını iyi bilmek lazım ben biraz araştırdım ve başarılı olmaya başladım yalnız bu işi severek yapın ve inananın gerisi kendiliğinden geliyor herkese bol kazançlar.

 23. Uretici dedi ki:

  Meraba arkadaşlar ben kütükte mantar uretiyorum boluda geçtiğimiz mayıs ayında ekmeye başladık posetleri açtıktan sonra 1 ay sonra ürün almaya baďladık fakat uzun sürmedi havalarında sogumasiyla ürün çıkışı suan durdu yazı bekliyoruz kutukte uŕetim yapmak kış aylarında çok zor olarak görüyorum ortamı isitsakta verimin düşük olacağını düşünüyorum daha tecrübeli arkadaslar varsa bilgi alışverişi yapmak isterim

 24. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yetişir

 25. MURAT YILDIZ dedi ki:

  yaban kavagında istiridye mantarı yetişirmi? yardımcı olurmusunuz?

 26. cemil dedi ki:

  merhaba. bende kütükte mantar yetiştiriyorum. daha yeni sayılırım. kütüklerimde ilk flaş seyrek mantar pini verdi ve güzelce büyüdüler. fakat mantar aldığım kütükler ikinci defa pinlerini çok sayıda attı. yumru halinde büyüdü. ancak bu pinler ya hiç büyümedi yada bir ikisi büyüdü. bu soruna bir türlü çözüm bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

 27. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kütükte istiridye mantarı yetiştiricileri için facebook taki şu gruba üye olmanızı tavsiye ederim: https://www.facebook.com/groups/mantarplatformu/

 28. Özgür dedi ki:

  Kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliğini en az 2 yıldır ticari yani profesyonel anlamda yapan var mı? Ben araştırdım ama bulamadım. Ben de bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum. Çok kişi ile görüşmeme rağmen deneyimli kişi bulamadım. Şuan deneme olarak 120 metrekarelik bir yapı yaptık. Ufku olan bir sektör. Eğer istediğimiz gibi giderse kendi miselimizi yapmayı ve bilhassa başka mantarlarda yetiştirmeyi istiyorum. Tabii söylendiği gibi para kazandırırsa. Koskoca Türkiyede bu ve bunun gibi mantarların argesini yapan yok mu? Lütfen yardımcı olunuz. Yorumlarınızı bekliyorum.

 29. Yunus Emre dedi ki:

  Merhaba. Ticari olarak büyük bir yatırımla istiridye mantarı üretmeyi planlıyorum. Kütük ve kompost arasında kararsız kaldım. Kompost üretiminde çıkacak sorunlardan (sterilizasyon, sıcaklık, işçilik vb.) kurtulmak için kütüğe daha sıcak bakıyorum. Kütükte ürettiğimiz zaman ne kadar sürede ne kadar miktarda kaç kg ürün alırız gibi bilgilere ihtiyacım var. Tabii ki bunu belirlemek mümkün değil ama ortalama olarak soruyorum. Kayın-kavak kütüklerinin fiyatları ve 100m2 çadır kurulumun tam donanımlı maliyeti hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Deneme üretimi yaptıktan sonra birkaç çadır olacak inşaAllah. Şimdiden teşekkürler

 30. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sayın mantar sever, bilgilendirme için teşekkürler.

 31. Mantar sever dedi ki:

  Kütükte yetiştirmede 100 metre kare yere 20 ton koymalısın duruma göre ikişer ve üzeri koymalısın kütükleri üst üste koyup tutturan bilirsin bir çivi yardımıyla kütük ağırlığı en az 7 enfazla 40 kg arasında olması idealdir standart kavak ağacı işinizi fazlasıyla görür Mantar verimini kütük ağırlığından tesbit edemezsin ikinci yılındaki 30 kg lik kütüden yıllık ortalama 6ila 10 kg alabilirsin ama azda olur cokta o biraz bulunduğu koşula bağlıdır 20 ton kütük ortalama 800-900 arası kütük eder kütükleri toprakta kalması zorunlu deil önemli olan nemi tutan zeminde kalmasıdır toprak yada hisar tozu üzerinde kalması ii olur betonda kalacaksa günde iki üç kez tabandan su vermelisin benim tavsiyem hem tabandan hemde üstten fıskiyeyi su verilmesidir toz şeklinde atan fıskiye olmalı ve en son pazarlama olanağına değinelim kendin parkede satabileceğin gibi hallerde toplandı satabilirsin izmir gibi yerdeyken heryerde satış yaparsın garanti veriyorum kahvede mahallede vs vs. Heryerde satarsın

 32. COŞKUN dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  İzmir’ de bu işi profosyonel olarak yapmayı planlıyorum.
  Fakat int. sitelerinden çok sağlıklı ve doğru bilgilere ulaştığımı düşünmüyorum.
  Bu konuda profosyonel olarak destek olabilecek firmalar ile tanışmak istiyorum.
  1. Kütükte yetiştirmede 100m2 kaç kütük konulması gerekli,
  2. 1 kütük kaç kg olmalı.
  3. Mantar verimi kütüğün kg ile orantılımıdır.
  4. Kütükler topraktamı kalmalı.
  5. Üretim bir şekilde başarıldığını düşünürsek pazarlama olarak nasıl bir yol izlenmeli.

 33. Uzman dedi ki:

  Garaj ta sana dönüştürülebilir sana lazım olanları yazıyorum 100 metre kare ir garajında varsa demir raf sistemi 8 florans ışık iki adet fan orta boy yeter sulamak için fıskiye sistemi ama unutma toz şeklinde atan sistem olmalı tepeye açılmalı sıcaklığı 10 -20 derece arasında tutabiliyorsan ısıtma soğutma sistemine gerek yok cok lazım olursa büyük boy bir adet klima yeterli gelir klimadan tercihim 17 derecedir başkada bir şeye gerek yok bol şans

 34. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar, istidirye mantarını yetiştirmek için normal bi garaj üretim tesisine dönüştürülebilir mi ?

 35. hakan dedi ki:

  bizde denedik ama malesef bir kısmında viral hastalık oluştu bazılarındada başka mantarlar her seferinde hemen bulaşmasın die ayırmamıza ragmen çıktıkca ayırdıgımız kütklerdeki hastalıkları bitiremedik yarısı odun oldu maalesef kapalı dezenfekte edilen sürekli kompostla yapılan alanda sertifikalı tohumla yapılmasına ragmen oldu , kompostta hastalık oldugunda o kısmı kolayca kesip atıyorduk yada komple poşeti yok ediyorduk hiç koymuyordu ama kütükte çıkınca kütügü kurtarmak çok çok zor hele o kadar masraf ve emek döktügünüz kütükleri atmak mahvediyor adamı

 36. Mantar sever dedi ki:

  Okan bey mayalanmadan sonra ortalama 1.5 ay sonra ilk mantarlar cıkar ama az olur kütükte mantar ticari olarakta düşünüldüğünde 2. senesinde maksimum ürüne ulaşırsınız öyleki her 15-20 günde bir kütük ürün verir kütük ağırlığı mantar ağırlığı tesbit edilemez ikinci yılda öyleki 10 ton kütüden 2. Yılındaki bir mantartarhaneden yılda 4 ton civarı ürün alabilirsiniz

 37. Okan dedi ki:

  Merhabalar istiridye mantarını kütükte yetiştirmeyi düşünüyorum 60 metrekare bir alanda zemine kütük üstüne ranza sistemi yapmayı düşünüyorum 21 gün mayalanma süresinden sonra kütük için konuşacak olursak ilk hasatı ortalama ne zaman yapabilirim tecrübe etmiş bana yanıt verebilecek kimse varmı. Ticari olarak işe girmek istiyorum

 38. Bizim Bahçe dedi ki:

  Okan bey poşette istiridye mantar yetiştiriciliğinde daha erken verim vermekte ve 2-3 flaşta ürünü sonlandırıp devamlı yüksek verimli bir döngü sağlanmış oluyor. Sizde biliyorsunuz ki bu işte üretmek kadar pazarlama da çok önemli. Pazar sizden devamlı mal bekleyeceğinden bugün var yarın yok deme şansınız yok. Poşette üretim yaptığınızda hazırlayacağınız üretim programı düzenine göre her gün kompost hazırlayıp üretim odalarına doldurabilirsiniz üretim döngüsü çabuk tekrarlandığından her gün satış imkanınız olacaktır. Şöyle de bir şey var ben kütükte yaptığım üretimde lezzetini daha çok beğendim dediğiniz gibi bu sistemin de kendine göre avantajları var. Üretici hangi üretim yöntemi seçeceğine artık kendi karar verir.

 39. Okan dedi ki:

  Merhabalar kütükte mantar ticari olarak verimli değil diyen arkadaşlara bir sorum olacak benim kütük ortalama 2-3 yıl dayanıyor ve bu mantarın doğal ortamı. Bana neden poşette yetiştirmem gerektiğini izah edebilirlermi. 3 ayda bir sürekli kompost yenilemek hem işcilik maliyeti hemde hammadde maliyeti demek bu konuda bana acıklama yapalirmisiniz

 40. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sayın Uzman, bilgiler için teşekkürler. kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkındaki bilgilerinizden faydalanmak isteriz.

 41. Uzman dedi ki:

  Kütükte mantar hakkında birçoğumuz az yada yanlış bilgiler bilmekte bu mantarın her türlü kompostundan tut kütüğüne kadar yetiştirtmekteyim kütükte mantar ticari olarak yapılabilir 100metre kare yere 20 ton kütük hesabı yapılır yani buda yıllık 7 tona yakın mantar eder işçilik ve maliyet hesaplanmasında yaptığınızda yüksek kazanç sağlar unutmayın kütükte mantar 5 dereceden 30 dereceye kadar verim kaybetmeksizin ürün verir 17 derece idealdir verme yatan bir kütük yılda 9 ay ürün verir 3 ay uykuda kalır

 42. mehmet dedi ki:

  merhaba arkadaşlar kütük üzerin de mantar satışı yapan arkadaşlarla iletişim kurabilirmiyim

 43. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yücel bey kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği çok ekonomik değil, işi ticari boyutuyla yapacaksanız poşettte istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmalısınız. Bunun için şu konuya bakın: İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

 44. yucel dedi ki:

  selamlar hocam ben mantar yetişciriligi hakında bilgi edinmemk istorum ve bazı sorularım var birinci soru ekip ekipman ve üretim mailetleriyle alakalı maliyet analizi varmı? bazı arkadaşların önerisi çadır üretimi bunu yapmak bir zorunluklmudur ? su anda matar yetişciliginde farklı uygulamalar var bu uygulamalar sizin calışmanız kutuk uzerinden yapılıyor başka arkadaşların uretimi poşetli torbalar içierisinde kompoz halinde bu uygulamalardan hangisin daha dogru bunu nasıl bilecegiz? tohum ceşitleri varmıdır varsa bunların üretimdeki etkisi nedir? tohum fiyatları ve üretiim aşamasındaki maliyetler nekadar olacak ? bir diger soru kutukler üzerinden yapılan uretimde kutukler toprak baglatılı olacamı? yaıpılan bu uygulama farklarından dolayı insan saglıgını etkiliyen bir durum gelişirmi ? uretim yapmamız halinde bu toplu üretimi pazarlalama konusunda hizmet veriliyormusunuz ? konu hakında bilgilendirme ve danışmanlık yapıyormusunuz ? sorularımı cevaplayıp beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim saygılarımla

 45. sedat dedi ki:

  merhaba ben 10 ton kütükte nekadar misel ekimi yapmam lazım bilgi verirmisiniz birde hk 35 tohumun kilosu nekadar saygılar

Yorum Yaz