Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Mayıs 2021

İstiridye mantarının faydaları

Dünya döndükçe insanların yeme içme ihtiyacı bitmeyeceğinden bir yandan üretim bir yandan tüketim devam edecektir. Alternatif yetiştiricilik konularında araştırma yaparak bu bilgileri paylaşmaktayız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği hakkında 2012 yılından beri bilgiler vermekteyiz. İstiridye mantarının Ülkemizde tanınmasında sitemiz bizimbahce.net in büyük faydası olduğunu ziyaretçi sayısından görmekteyiz. Ülkemizde istiridye mantarının tüketimi Avrupa ülkelerine göre 40 kat daha düşük. Bu değerli besinin daha çok insana ulaşması için üretim alanlarının artırılması ve aynı zamanda insanlara tanıtılması gerekmektedir. Kırmızı et ve tavuk ürünlerine alternatif ucuz besin kaynakları daha fazla tüketiciye ulaşacağından böyle besinler, sağlıklı beslenmede önemli rol oynar. Sağlıklı beslenme de hayat kalitesinin artmasın da büyük rol oynar.

istiridye mantarı faydaları

istiridye mantarı faydaları

İstiridye mantarının faydaları saymakla bitmezken lezzeti de bilinen şapkalı mantara göre çok daha güzeldir. Et lezzetinde olduğundan et mantarı da denmekte.

İstiridye mantarının faydalarına geçmeden önce bu mantarın yetiştiriciliğinde hiç bir kimyasala ihtiyaç duymadan bitkisel atıklarla üretilebilir olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu yüzden güvenle tüketilebilecek ender besinlerden biridir. İstiridye mantarı yetiştiriciliğini merak edenler 2012 yılında hazırladığımız konumuza bakabilir; istiridye mantarı

İSTİRİDYE MANTARININ FAYDALARI:

İstiridye mantarının lezzetinden ve doğal bir ürün olmasından dolayı iyi bir besin olduğunu yukarıda bahsetmiştik. Birde faydaları saymakla bitmezse böyle bir besini mutfaklardan eksik etmemek gerekir.

Yağ oranı sıfıra yakın, protein olarak da kırmızı ete yakındır. Diyet lifleri ve diğer değerli besin maddeleri açısından iyi bir besin kaynağı olduğunu belirten uzmanlar istiridye mantarının faydalarını şu şekilde saymaktalar;

 

Besin değeri yüksek bir mantardır

*Kayın mantarı, et ve baklagiller gibi protein içeriğine sahiptir. İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katı düzeyinde bulunmaktadır. Karaciğer hariç, tüm et ve sebzelerden daha fazla folik asit içermektedir. Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite ve hipertansiyon hastalarına çok az sodyum içermesinden dolayı tavsiye edilmektedir.

Hazmı kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Tokyo ve Michigan Üniversiteleri bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kolesterol hastalıkları ilaç tedavisinde lovastatin (mevinolin) kullanımı önemlidir. Pleurotus türleri lovastatin üretirler. Doğal kolesterolü düşürücü etkisiyle pratik işlevsel bir yiyecek olarak önemlidir.*

Yeteri kadar et tüketemeyen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları mineral ve vitaninleri alabilir. Yüksek ölçüde B vitamini içerdiğinden B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa b vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz.

Selenyum ve potasyum gibi değerli mineraller içerirler ve bununla da kalmaz, yapılarında bol bulunan lif, ‘kitin’ sayesinde de yalnız gıda değil, ilaç gibi etkilere sahiptirler. Örneğin İstiridye mantarı lovastatin içerir, böylece kolesterolü düşürebilir. Mantarlar düşük kalorili, kolesterol içermeyen, düşük sodyumlu, bol potasyumlu ve bol lifli yiyeceklerdir ve neredeyse hiç yağ içermezler!

istiridye mantarının faydaları

istiridye mantarının faydaları

Kolesterolü düşürüp dengeler

Kolesterol hastalıkları ilaç tedavisinde lovastatin (mevinolin) kullanımı önemlidir. İstiridye mantarı ve türleri lovastatin üretirler. Doğal kolesterolü düşürücü etkisiyle pratik işlevsel bir yiyecek olarak önemlidir.

Bu mantar türü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kolesterolün dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Almanya Leibniz Üniversitesi, Prof. Dr. Andreas Hahn ve Dr. Inga Schneider başkanlığında yaptığı araştırma, istiridye mantarının kandaki yağ değerleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösterdi. Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre bilim adamları, kolesterolü yüksek üniversiteli gençler üzerinde yaptıkları araştırmada, bir gruba üç hafta boyunca her gün istiridye mantarı çorbası verdi. Yapılan ölçümlerde, düzenli olarak mantar çorbası içenlerin trigliserit değerlerinde önemli ölçüde düşüş gözlemlendi. Ayrıca bu gruptakilerin, kötü kolesterol olarak da bilinen LDL değerlerinin ve genel kolesterol değerinin azaldığı tespit edildi.

Bilim insanları, düzenli olarak istiridye mantarı tüketiminin kalp damar hastalıklarına karşı korunmada etkili olabileceğini belirtti.

Antibakteriyel ve Antioksidandır

Antibakteriyel özelliği vardır. Benzaldehit, antibakteriyel aktiviteye sahip bir bileşiktir ve organiktir. İstiridye mantarı bu sebeple doğal antibiyotiktir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir makalede açıklanmış bir bilgide ise istiridye mantarının araştırmalar sonucunda çeşitli bakteri türlerinin büyümesine engel olduğu kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Tokyo ve Michigan Üniversiteleri bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Tiroit fonksiyonu için gerekli olan selenyum aynı zamanda sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken mineraller arasındadır. İstiridye mantarı selenyum içeren besinler arasında yer alır.

Kabızlığı önler Zayıflamaya faydalıdır

Yağ oranı sıfıra yakın ve düşük kalori içerdiğinden zayıflamak isteyenler için de çok uygun bir besindir. Diyet listelerine istiridye mantarı yemeklerini dahil edebilirsiniz.

Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Lif oranı yüksek olduğundan dışkıyı yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir. Hemoroid hastalığı olanlar ve sindirim sistemi ile alakalı sorunlarda kullanmak faydalıdır.

Yüksek tansiyonu (Hipertansiyonu) düşürür

Tuz kan basıncının en kötü düşmanıdır.  Potasyum tuzu dengeleyerek kan basıncını normale getirir. İstiridye mantarında yüksek oranda potasyum bulunduğundan yüksek tansiyon problemi olanlarda büyük ölçüde fayda sağlar. Böyle problemi olan kişiler mantarı tuzsuz yemesi gerekecektir.

Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan sodyum, doğal yiyecek tuzu olarak adlandırılır. Sofra ya da mutfak tuzunun da büyük bir bölümü sodyumdur. Fazla tuz tüketiminin de yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ile ilişkili olduğu düşünülürse yüksek tansiyon sorunu olanlar sodyumca zengin besinleri az kullanmalıdır. İstiridye mantarı çok az sodyum içermesinden dolayı hipertansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir.

Anemiyi (kansızlık hastalığını) engeller

Anemi hastalığı (kansızlık), kandaki hemoglobin miktarının erişkin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda ise 12 g/dL değerlerinin altına düşmesi durumudur ve pek çok önemli sağlık sorununa neden olabilir.

En sık rastlanan anemi türleri demir eksikliğine bağlı anemi, folik asit eksikliğine bağlı anemi ve Vitamin B-12 eksikliğine bağlı anemi dir. Daha çok çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocukların hem zeka düzeyini hem de bedensel gelişimini olumsuz etkilediği için çok önemlidir. Dünyada her 5 çocuktan ikisi ( % 40’ ı) kansızdır.

İstiridye mantarında bulunan demirsığır ve tavuk etinden iki kat fazla düzeyde bulunmaktadır. Ve karaciğer hariç, tüm et ve sebzelerden daha fazla miktarda folik asit içermektedir. Yine B-12 vitamini de bulunmaktadır. B-12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda ve bazı mantarlarda bulunmaktadır.

Kansızlık hastalığının tedavi sürecini hızlandırmada istiridye mantarı oldukça faydalı olabilir.

kayın mantarının faydaları

kayın mantarının faydaları

Kayın mantarının faydaları ve enfes lezzeti için sofranızdan bu mantarı eksik etmeyin. İstiridye mantarı zehirsiz bir mantar olmasına karşın doğada kendiliğinden biten mantarları kayın mantarına benzetip tüketmek çok sakıncalı olabilir. İstiridye mantarı zararları var mı derseniz öyle bir çalışma duymadım fakat bilinen şudur ki her şeyin fazlası zararlıdır kararında tüketmek gerekir. Şu hastalığıma iyi geliyormuş diye aşırı tüketmek fayda yerine zarar getirir yine doktor tavsiyesini bırakıp ilaçlarınızı bırakmakta tedavinizi uzatacaktır.

Kayın Mantarı (Pleurotus ostreatus): Yetiştiriciliği Prof. Dr. Aysun PEKŞEN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü

İstiridye mantarının faydaları hakkında geniş içerikli hazırladığımız konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/mantarlar/istiridye-mantarinin-faydalari.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz