Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Haziran 2021

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Sevgili bizimbahce.net okurları sizlere son zamanlar da üretimi hızla artan, dünyada beyaz kültür mantarından sonra en çok tüketilen mantar olan istiridye mantarı veya diğer adıyla kayın mantarından bahsetmek istiyorum. Bölgelere göre kayın mantarıistiridye mantarıyaprak mantarıkavak mantarı, ağaç mantarıet mantarıkulak mantarı olarakta adlandırılan istiridye mantarı izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarında klima olması koşuluyla her mevsim rahatlıkla yetiştirilebilmekte. Yaptığım denemelerde çatı katında klima veya herhangibir ısıtma soğutma cihazı kullanmadan istiridye mantarını yetiştirebildim.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı

Kolay yetiştirilebiliriliği nedeniyle herkes kolaylıkla istiridye mantarı yetiştirebilir.

Kolay yetişebilirliği yanında tadı ve lezzeti et’ e en yakın mantar çeşitlerinden biri olan kayın mantarı, protein değeri ile bir çok mantar çeşidinden çok üstündür. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, kansere karşı koruyucu kalkandır. Avrupa’da 1900’lü yılların başında kültür altında üretimi yapılan, Uzakdoğu’ da ölümsüzlük mantarı çeşitlerinden biri olan istiridye mantarı son zamanlar da Ülkemizde de hızla üretim alanları artmaktadır. Ama maalesef tüketimi henüz Avrupa’nın 40’ ta biri kadar olduğu söylenmektedir. Beyaz kültür mantarından çok daha güzel bir lezzetinin olduğunu söyleyebilirim. Ev ortamın da bile kolaylıkla yetişebilen kayın mantarını sizler de yetiştirebilirsiniz. Bunun için bu yazı dizimizi hazırlamayı uygun gördüm. Umarım faydalı olur.

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

PLEUROTUS SPP. (KAYIN MANTARI – İSTİRİDYE MANTARI – YAPRAK MANTARI) YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçici olan ve hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimini kolaylaştırmaktadır. Mevsim şartlarına bağlı kalarak Pleurotus çeşitlerinde seçim yapmak ortam uygunluğu açısından önem teşkil eder. Örneğin; Pleurotus sajor-caju miselleri 35 Cº ye şapka oluşumunda 30 Cº ye kadar dayanıklı olmasından dolayı yaz şartlarında yetiştirmeye uygundur. Oysa Pleurotus ostreatus miselleri, gelişimi için 23-25 Cº ye ihtiyaç gösterirken şapka oluşumunda ortam sıcaklığını 10-15 Cº olması istenir. Bu bakımdan yaz üretimi için Pleurotus sajor- caju kış üretimi için Pleurotus ostreatus çeşidi seçilmesi daha uygun olacaktır. Yetiştirilmesi beyaz mantarlara nazaran kolay olan kayınmantarı genellikle üretim tekniğinde kullanılan materyaller yönüyle; “Ağaç kütükleri” ve “Bitkisel artıklar” kullanılarak yapılan üretim şekli olmak üzere iki grupta değerlendirilir. Burada ilk olarak bitkisel atıklarla kayın mantarı yetiştiriciliğinden bahsetmek ve uygulama örneğini anlatmak istiyorum.

Bitkisel Artıklar Kullanılarak Pleurotus Üretimi

Pleurotus spp. üretiminde hemen her yerde bulunabilecek pek çok bitkisel artık yetiştirme ortamı hazırlığında kullanılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; Buğday Sapı, Çeltik Sapı, Pirinç Kavuzu, Pamuk Kapçığı, Mısır Sapı, Mısır Koçanı, Fındık Zurufu, Çay Artığı, Yerfıstığı Kabuğu, Kayın, Kavak, Meşe ağaçlarının talaşları ve buğday kepeğidir.

ORGANİK İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMA ÖRNEĞİ KOMPOST HAZIRLAMA FORMÜLLERİ VE MATERYALLERİ;

Yukarıda saydığımız bitkisel atıklar kompost karışımı için kullanılabilir. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen bir araştırma sonucuna göre, aşağıdaki iki formülle en fazla verim alınmıştır.

1- % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği

2- % 60 Buğday samanı + % 40 Mısır koçanı

Pleurotus sajor-caju üretimi ele alınan uygulamalar içerisinde gerek verim, gerekse biyolojik etkinlik açısından en iyi sonuç 2 no’ lu uygulama olan % 60 buğday samanı + % 40 mısır koçanı uygulamasından (295.0 kg/ton substrat) elde edilmiş, bunu buğday samanına %5 oranında buğday kepeği ilave edilmiş olan 1 no’ lu uygulama (285.6 kg/ton substrat) izlemiştir. Bulunabilirliği kolay olması nedeniyle 1 nolu uygulamayı yapmaya karar verdim. Bu amaçla 1 balya buğday samanı aldım. Buğday samanını bulunduğunuz yere göre farklı yerlerde bulabilirsiniz. Benim bulunduğum yerde belediye mezbahanesi yanında genelde buğday samanı satılmakta. Sizinde aklınızda mezbahane olsun genelde böyle yerlerde saman satışı yapılabilir.

buğday samanı

buğday samanı

1 kilo kadarda buğday kepeği alarak kompost için malzemelerimi hazırlamış oldum. Buğday kepeğini zahirecilerde bulabilirsiniz. Ve hatta saman satışı da olabilmekte.

Organik Kayın Mantarı Üretim Aşamaları ;

a) Ortam hazırlığı ve buharla pastörizasyon işlemi;

Hazırlanmış olan kompost materyalleri, mantara rekabet edecek olan organizma ve mikro organizmalardan arındırılması gerekmektedir. Eğer pastörizasyon yapmadan mantar misellerini ekecek olursak, misellerin gelişmesini ortamda bulunan çeşitli mikro organizmalar bastıracak ve üretim istenilen düzeyde olmayacaktır. Bunun için pastörizasyon ve ya sterilizasyon işlemi muhakkak yapılması gerekir. Kimyasal ilaçlarla da bu işlem yapılabilirse de yetiştireceğimiz ürün organik olması amacıyla kimyasal maddeler kullanmadan haşlama yöntemiyle pastörize işlemini gerçekleştirdim.

Haşlama yöntemiyle pastörize işlemi;

Genellikle sap, saman kültürlerinde kullanılan ve küçük işletmelerin uygulamış oldukları basit bir yöntemdir. Bu yöntemin prensibi 200 litrelik varil ve ya özel olarak yapılmış haşlama kazanların içerisinde kompost un haşlanarak sterilize edilmesidir. Bunun için varillerin dip kısmından 10-15 cm yükseklikte ızgara konularak içerisine konulacak olan tel örgü sepetin aşağıya inmesi engellenir.

haşlama yöntemiyle pastörize

haşlama yöntemiyle pastörize

Daha önceden hazırlanmış olan sap saman karışımı kuru halde tel örgü sepetlere doldurularak varillere daldırılır varilin kapağı kapatılır ve ısıtılır sıcaklık 75-80 C de 1 saat bekletilerek pastörizasyon işlemi tamamlanır. Daha sonra sepet varilden çıkartılarak bir müddet ortam suyunun akması sağlanır ve komposttun soğuması sağlanır.

Yukarıda anlatılan yöntem itibariyle kendinize uygun bir düzenek kurarak sterilize işlemini yapabilirsiniz. Çatı katına kurduğum soba üzerinde 20 litrelik bir kazanla bu işlemi yaptım. Suyun sıcaklığını ölçmediğimden göz kararı, suyun kaynaması göz önüne alındığında 100 C ye yakın bir ısıda 20-30 dakika kadar beklettim. Daha sonra kazandan aldığım samanı temiz bir naylon poşete aktardım. Samanı poşete sararak kendi sıcaklığında 30 dakika daha bıraktım. Bu süre sonunda samanın halen daha çok sıcak olduğunu gördüm. Bu sıcaklık istediğim pastörizasyonu sağlamış oldu.

Samanı yukarıda anlattığım gibi pastörize ederken buğday kepeğini de ayrı bir kapta mutfak ocağında kaynatarak pastörize ettim. % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği formülü için oranları hazırladığınız ölçülerde hazırlayınız.

Yani 10 kğ buğday samanı pastörize ettiyseniz buna 0,5 kğ buğday kepeği eklemelisiniz. 100 kğ saman için 5 kğ, 1000 kğ saman için 50 kğ kepek kullanmalısınız.

Pastörize olmuş saman ve kepeği bir birine homojen bir biçimde karıştırarak karışımın eşit miktarda dağılmasını sağlayınız. Karışım için ellerin kirli olmaması gerekir mümkünse sterilize edilmiş eldivenler takılması daha doğru olacaktır.

b) Mantar miseli aşılama işlemi;

Steril şartlarda üretilmiş kayın mantarı miseli nereden alınır? KAYIN MANTARI MİSELİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Misel ekim dozu 1 kg’lık her torbaya 25 g olarak uygulanması uyun görülmektedir. 24-26 C° ’ye kadar soğutulan 100 kg komposta 2,5 kg misel atılır. Üretimin yapılacağı mevsime göre torbalara 3-50 kg arasında kompost konabilir. Torbalara konacak kompost yaz aylarında az kış aylarında çok olmalıdır. Hazırladığım kompostu aşağıda gördüğünüz 10 kğ lık şeffaf naylon poşettlere doldurdum. Bu işlem sırasıyla şöyle yapılmıştır; Poşetin alına 10 cm kadar kompostu aşırı bastırmadan sıkıştırarak koyuyoruz, onun da üstüne poşetin kenarlarına gelecek şekilde dairesel olarak bir mikar misel ekiyoruz. Sonra tekrar 10 cm saman ekliyoruz ve misel ekiyoruz. Bu işlem poşet dolana kadar devam edecek. Poşeti bağlayrak steril bir çivi ile poşetin etrafında delikler açıyoruz. Böylelikle kompost ekim işimiz bitmiş oluyor.

c) Misel ön gelişme dönemi

Misel ekimi yapılmış olan ortamlar % 85-90 oranında nisbi nem ve 23-27 C° ’lik ortalama sıcaklık içeren karanlık bir oda da 25-30 gün bekletilerek misel gelişim döneminin tamamlanması sağlanmıştır. Bu süre zarfında en önem vereceğimiz kriter ortamın sıcaklığı olmalıdır. Miseller birkaç gün içinde faaliyete geçip üreyerek torbanın gittikçe beyaz bir görünüme büründüğünü göreceksiniz.

d) Organik mantar üretim dönemi;

Misel sarımı tamamlandığında mantar oluşumu için torbalara 1 cm2 büyüklüğünde delikler açılır. Delik sayısı torbaya konan kompost miktarına göre değişir. Delikler steril jilet kullanarak poşetin yatay kesilmesi veya artı şeklinde çizilmesiyle yapılabilir. Kullandığınız jiletin stril olmasını sağlayınız, bunun için bir bardak suya bir miktar çamaşır suyu ekleyerek yapabilirsiniz.

Bu dönemde mantar taslakları kısmen belirginleşmeye başlamıştır. Bir kaç gün sonra bu taslaklar hızla gelişerek kesilen yerlerden çıkmaya başlayacaklardır. Hasat devresinde nem oranı % 75-85 olmalıdır. Bu oranı sağlayabilmek amacıyla sabah akşam mantarların üzerine su püskürterek nemlendirmeyi unutmayın.

istiridye, kayın, yaprak mantarı...

istiridye, kayın, yaprak mantarı…

Misel ön gelişimi döneminde ışığa ihtiyaç duyulmamasına karşın hasat döneminde uygun büyüklükte ve renkte mantar almak için günde 12 saat ışığa ihtiyaç vardır. Bu amaçla gün ışığından faydalanabileceğimiz gibi beyaz ışık veren floransan lambalardan da istifade edebiliriz.

İlk flaşta (bir poşetten ilk seferde alınan verim) genelde toplam ürünün %40’ını almak mümkündür. Alınacak toplam verim kompost içindeki kuru madde oranı kadardır. İlk poşetten ilk hasatım 1.6 kg olmuştu bu bence çok iyi bir rakamdı. Aşağıdaki fotoğraflarda istiridye mantarının gelişimlerini görebilirsiniz.

kayın mantarı verim

kayın mantarı verim

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

 

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı hasat zamanı

istiridye mantarı hasat zamanı

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı

istiridye mantarı

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

Ve son olarak sizlere kayın mantarı yemek tarifi vermek istiyorum. Aşağıdaki tarifi uygulayarak çok lezzetli bir istiridye mantarı yemeği yapabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğiniz, kimyasal gübre içermeyen, ilaç kalıntısı olmayan organik mantarınızı güvenle ve içiniz rahat bir şekilde ailenize ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

İSTİRİDYE MANTARI YEMEK TARİFİ

Malzemeler

Yarım kg. organik istiridye mantarı

5-6 diş sarımsak

4-5 adet taze soğan

2-3 servis kaşığı sıvıyağ

Tuz, karabiber

Uygulama

Mantarları yıkayıp, irice kesin. Derin teflon tavaya sıvı yağ ve rendelenmiş sarımsağı koyarak, sarımsaklar hafif pembeleşene kadar kavurun. Böylece nefis bir aroma oluşacak. Tavaya mantarları ilave edin. (Önce mantarın sap kısımlarını biraz kavurun zira sap kısımları geç pişmekte, daha sonra diğer mantarları ilave edin) Ocağın ısısını hiç düşürmeden mantarların önce suyunu salmasını ve daha sonra suyunu çekerek kavrulmasını sağlayın. Bu sırada tavanın kapağı açık tutunuz. Düşük ısı ve kapaklı bir tavada yaparsanız, suyunu salan mantarların bu suyu çekmesi için uzun süre beklemeniz gerekir ve böylece mantarlar gereğinden fazla pişerek, lezzet ve görüntü kaybına uğrarlar. Mantarları ocaktan indirmeye birkaç dakika varken, tuz ve karabiberi ilave edin. Küçük küçük doğranmış taze soğanları  mantarlara ilave edin. Soğanlar sadece birkaç dakika kavrulması yeterli olacaktır. Sıcak olarak servis yapın. Mantar sevenler ve hatta sevmeyenler bu farklı tadı da çok sevecektir. 

 

istiridye mantarı yemek tarifi

istiridye mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

www.bizimbahce.net

Konuyla ilgili videolar için buraya tıklayınız…

BU YAZI DİZİSİNİ BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FACEBOOK BEĞEN BUTONUNA TIKLAYARAK SEVDİKLERİNİZLE BU KONUYU PAYLAŞIN.. YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

NOT:  Bu konu kaynak (aktif  link) gösterilmeden  başka bir yerde yayınlanması yasaktır.

İstiridye Mantarı

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Erdem dedi ki:

  GDO ve tarım ilacı içeriği nedir? Marketlerden pazarlardan güvenerek alabilir miyiz?

 2. Bizim Bahçe dedi ki:

  İklim durumuna göre misel kullanacağınız için kışın ortam soğuk olacağından kilmaya gerek kalmaz.

 3. sinan dedi ki:

  Kuluçka doneminden sonra oda sicakligi 15-18 arası diyorlar bunun klimanın sogutma işlemiyle yapacagiz yoksa kuluçka dönemindeki sıcak ısıyı dusurerekmi.

 4. mehmet dedi ki:

  halil ibrahim simsr 350 400 kg materyal kaynatılırken 2 katı kadar su çeker. Bu su saman içerisine homojen olarak dağılır böylelikle yaklaşık 950 kg gibi bir materyal elde edilir. eklenecek kepek ve tohumla birlikye bu 1 tona kadar ulaşabilir.

 5. halil ibrahim simsr dedi ki:

  350-400 kg materyalle nasıl 1 ton kompost alınıyo bunu daha önce birindende duydum ama anlam veremedim sebebi nedir bunu ?

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Poşette yetiştiricilikte 3 sefer hasat yapabilirsiniz.

 7. Muhammet dedi ki:

  Saman postundan veya kütükten üretilen mantar hasatı tek sefermi oluyor yoksa tek misellemede tohumlamada birden fazla hasat alabiliyormuyuz

 8. Bizim Bahçe dedi ki:

  Haşlanan samanının sıcaklığı düşmesi ve suyu süzülmesi için serilir, saman avuçta sıkıldığında parmak aralarından su akmamalıdır.

 9. Habil dedi ki:

  Haşladığımız samanları poşetlere ıslakmı koyuyoruz?

 10. gökhan aksoylu dedi ki:

  teşekür ederim gördüğüm en bilgilendirici site hayırlı işler bol kazançlar başarılar dilerim size

 11. Mehmet dedi ki:

  Ortamı ve mantar poşetini her gün fısfısla su sıkarak nemlendiriyorum. Bir sorun olur mu?

 12. Bizim Bahçe dedi ki:

  350-400 kg materyalle 1 tona yapın kompost elde edersiniz.

 13. Kenan dedi ki:

  Merhaba
  Konu hakkinda 1 sorum olacak yazilanlar icerisinde saniyorsam yeteri kadar anlamadim

  1 ton tammalanmis kompost icin nekadar hammadde gerekli

  Yani 1 ton hammadde alabilmem icin nekadar saman buday kepegi vs koymam lazim 500 kg hammadde geri kalani sudanmi agirlik almakta

 14. Mehmet dedi ki:

  Teşekkürler Samet Bey…

Yorum Yaz