Ana Sayfa SÜS BİTKİLERİ ve ÇİÇEKLER
Kırmızı Kalonşo (Kalanchoe) Çiçeği, Saksıda
  • Kırmızı Kalonşo (Kalanchoe) Çiçeği, Saksıda
  • Kırmızı Kalonşo (Kalanchoe) Çiçeği, Saksıda
Kırmızı Kalonşo (Kalanchoe) Çiçeği, Saksıda
Ürün Kodu : kkalanşo15       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
49.99 TL   Kdv Dahil
-
+

Kırmızı Kalonşo (Kalanchoe) Çiçeği, Saksıda

 

Küçük rengarenk çiçekleri olan, bakımı kolay ve az yer kaplayan bir saksı çiçeği istiyorsanız, tercihinizi Kalanchoe’dan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Gelin bu çiçeği birlikte inceleyelim, bakım inceliklerini birlikte öğrenelim.

Kalanchoe çiçeği Türkçe adı ‘Kalanşo’  olarak bilinir. Sukulent familyasından olup Afrika ve Asya kökenli tropik bir bitkidir. Nedir bu sukulent diyenleri buraya alalım. Kalanşonun en fazla türü Madagaskar’da bulunur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sukulentlerin bakımı ve çoğaltması oldukça kolaydır. Bu sebeple sıklıkla evde bakmak için tercih edilir sukulent türleri. Kalanşo da çiçekleri ile bu türün en gözde çiçeklerindendir. Tombul ve parlak yaprakları ile gösterişli bir ev ve ofis çiçeği diyebiliriz onun için. Demetler halinde öbek öbek çiçekleri olan Kalanşo’nun doğada bir çok rengi bulunur. Çiçek renkleri kırmızı, sarı, beyaz, turuncu veya pembe olabilir. 

kalanchoe
Görsel: Gardening Know How

Crassulaceae familyasından gelen Kalanşo bitkisine ait 125 farklı tür vardır. Serin ve humuslu topraklardan hoşlanır. Kalanşo çiçeğinin anlamı düşen ve yeşerendir. Sukulent türlerinin genel özelliği olarak kırılan dalları ve yaprakları yerden yeniden yetişir. İsmini de bu özelliğinden almıştır.

kalanşo
Görsel: Yasemin

Kalanşo bitkisinin salon çiçeği olarak tercih edilmesinin sebeplerinden biri de az yer kaplamalarıdır. Uzadıkça uzayan yaprakları yoktur. Hoş çiçekleri ve minik yaprakları vardır. Hemen her ortama ayak uydurabilir ve dekorasyonu tamamlayabilirler. Kalanşo’nun çiçekleri zarif, yaprakları ise etlidir. Sulu yaprakları onun besin deposudur ve zor koşullarda hayatta kalabilmesini sağlar.

Kalanşo hangi mevsimde açar?

Aydınlık ve havadar mekanları seven, ek olarak direk güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmadığı gibi, aşırı sudan da hoşlanmayan Kalanşo, sonbahardan başlayıp yaz başına kadar çiçek açabilir. 

İlkbahar başlarında hızlı bir şekilde büyümeye başlar ancak yaza doğru gelişimi yavaşlar. Bu yavaşlamanın sebebi sıcakların artmasıdır. Yaz bitimine doğru, sıcaklar kendini geri çekerken gelişimi yeniden hızlanır ve tomurcuk üretmeye başlar.

Kalanşo bakımı nasıldır?

Kalanşo bakımı son derece basittir. Temel bakımını yaparak uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirsiniz. Uygun bir ortamda yeteri kadar sulanarak bakılan kalanşo kendi kendine idare edebilir. Buna ek olarak toprağına gerekli bakımları yapar ve bitkininin konforuna biraz daha önem verirseniz oldukça bereketli çiçekleri olan bir kalanşonuz olabilir. Basit kalanşo bakımını aşağıdaki görseldeki gibi açıklayabiliriz.

kalanşo

Kalanşo çiçeğini evlerinizde yetiştirmek istiyorsanız hiçbir şeyin aşırıya kaçmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ne fazla güneş ne de fazla su sevmez Kalanşo. Kışın güneş gören bir yerde, yazın ise gölgede durması gerekir. Kapalı mekanlarda yetiştirmek için ideal sıcaklık 10-12 derece arasındadır. İki sulama arasında toprağın iyice kurumasını beklemek gerekir. Nem ihtiyacı olmadığından bakımı diğer saksı bitkilerine göre daha kolaydır. Çok fazla soğuk ve çok sıcak yapraklarına ve köklerine zarar verir. Hava akımlarından ve cereyandan kolay etkilenir. Bu sebeple pencere ve kapı önlerinde bulundurmamak gerekir. Kalanchoe bitkisinin boyu çok fazla uzamaz. Solan çiçeklerini bitki üzerinden almanız bitkinini besinlerini boşa harcamaması ve gelişimini daha rahat tamamlayabilmesi açısından önemlidir. 

Kalanşonun ağır bir bakımı yoktur. Bitki yılda 1 defa besin takviyesi ister. Orkide için kullanılan besin Kalanşo için de uygundur.

Kalanşo’nun ışık isteğindeki en önemli detay Kalanşo’nun ışığı aldığı yöne doğu eğilmesidir. Bu nedenle ara sıra yönünü çevirmek gerekir.

  • Nasıl sulanır?

Suyu seven ancak aşırıya kaçıldığında küsen bir çiçektir Kalanşo çiçeği. Sulama ölçeğinin aynı olması ve de ikinci sulama için toprağın tamamen kuruması beklenmelidir. Yaz aylarında haftada 2 gün önerilirken bu sayı kış aylarında haftada 1 güne düşer. Bitkinin toprağını kontrol ederek kendinize bir sulama çizelgesi oluşturabilirsiniz.

Sulamada kullanılacak suyun 1 – 2 gün dinlendirilmiş olması önerilir ve saksı altı tabağında biriken suların boşaltılması tavsiye edilir. Fazla sulama çiçeğin kökleri çürütecek ve ölmesine neden olacaktır.

  • Toprak ve güneş ihtiyacı

Kalanşo güneş aldığı bölgeye doğru eğim gösteren bir çiçektir. O yüzden saksısını çevirmek gerekir. Isınmak ister ama çok fazla güneşle de muhatap olmaktan hoşlanmaz. Fazla güneş bitkinin yapraklarının uçlarını yakabilir. Toprak olarak humuslu ve kaliteli topraklar tercih edilmelidir. Kalanşo toprağı havadar ve drenajı sağlanmış olmalıdır. 

Bu durum Kalanşo’nun güneşi sevmediği anlamına gelmez. Aydınlık ortamları seven çiçek eğer az ışık alırsa yeterince gelişemez. Bazı kaynaklar bitkinin çiçeklenme döneminde 10 ile 12 saat arasında karanlıkta tutulması gerektiğini belirtiyor. Ancak bazı kaynaklar da karanlığı sevmeyen bir çiçek olduğunu yazıyor Kalanşo’nun. Yani bu kısım biraz muamma anlayacağınız. Bitkinizin türüne göre bu isteği değişebilir. Deneme yanılma yöntemi ile de bitkinizin bundan hoşlanıp hoşlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

kalanşo çiçeği
Görsel: World of Succulents

Aynı zamanda fazla soğukta kalan Kalanşo’nun da göreceği hasar fazla sıcak havada göreceği hasar ile aynı olacaktır. Sağlıklı bir kış geçirip çiçeklenebilmesi için, kış aylarında oda sıcaklığı 10 – 12 derecenin altına düşmemelidir. Aynı zamanda kış aylarında çiçeğinizi sularken kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olması gerekir. 

  • Kalanşo nasıl budanır?

Kalanşo budaması çiçek zamanı geçtikten sonra yapılmalıdır. En uygun zaman dilimi ise ilkbahar ortasından yaz başına kadar geçen süredir. Budama yaptıktan sonra isterseniz kesilen parçaları köklendirerek çoğaltabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kalanşo çiçekleri solduğunda kesilerek alınmalıdır. Bu şekilde bitkiniz hem daha taze bir görünüme sahip olur hem de gücünü boşa harcamaz. 

  • Kalanşo nasıl çoğaltılır?

Her yıl çiçekleri açıp, çiçek açması durduktan sonra mayıs ayında saksı değiştirilir, çelikle kolayca çoğaltılabilir. Kesilen dallar birkaç gün bekletilir dikilmeden önce ve tutması için az sulamak gerekir.  Sularken saksının her yerine eşit su dökülmelidir ve su oda sıcaklığında olmalıdır. Yılda bir kere vitamin verilmelidir. Bulunduğu yerde başka bir cisme temas etmemelidir.

Kalanşo çoğaltmak çok kolaydır. Hemen hemen her mevsimde bir dalı kırılarak çoğaltılabilir. Kırılan dal veya yaprak suda bekletilerek ya da direkt olarak toprağa dikilebilir. Aşağıdaki görselle birlikte adım adım basit kalanşo çoğaltmayı anlatalım.

kalanşo

Kalanşo bitkinizin çiçeksiz bir dalından 5 cm kadar bir parça kesin. Ardından yukarıdaki görselde olduğu gibi alt yaprakları temiz, steril bir makas ya da bıçak ile temizleyin.

Üst kısımda 2, 3 yaprak bırakmanız yeterli. Daha sonra kestiğiniz parçayı temiz bir kağıt havlu üzerinde 2-3 gün kadar bekletin. Ardından ucu köklenme hormonuna daldırın. Bu işlemiş yapmadan da toprağa gömebilirsiniz fakat bu işlemi uygularsanız bitkiniz daha hızlı bir gelişim gösterecektir.

Daha sonra saksıdaki toprakta bir yer açarak elinizdeki parçayı toprağa batırın. Seçtiğiniz saksının mutlaka drenaj delikleri olsun. Sonra toprağı ıslatın ve şeffaf bir plastik torba ile görselde olduğu gibi saksıyı kapatın.

Güneş alan bir yerde yeni kalanşo bitkinizi bekletin. 2-3 hafta sonra naylon torbayı çıkarın. Yeni bitkinize ana bitkinize yaptığınız bakım işlemlerini uygulamaya başlayın.

Kalanşo bitkisi için bir diğer önemli nokta da bikinin dış faktörlerden kolay etkilenmesidir. Bakımı oldukça kolay olan bu bitkide sıklıkla küflenmeler ve mantar oluşumu gözlemlenir. Kimyasal madde içermeyen ilaçlarla ilaçlanması bitkinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.