Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Stres Karın Ağrıtıyor

Stres Karın Ağrıtıyor

Stres Karın Ağrıtıyor

Ülser – Gastrit – Reflü

Hassas bağırsak sendromu, kabızlık, ishal, karın ağrısı, şişkinlik gibi şikayetlere yol acıyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlığın tedavisi için beslenme, egzersiz ve ilaçlardan yararlanılıyor. Kaynağında stres olabildiği için hastalar bazen psikiyatriste gönderiliyor.

Hassas Bağırsak Sendromu Nedir?

Bağırsağın en sık hastalığıdır. Bu hastalıkta bağırsakta iltihap yoktur. Kramp tarzında ağrı, gaz, şişkinlik ve dışkılama bozukluğuyla kendini gösterir. Orta yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülür.

Neden Ortaya Çıkar?

Stres Karın AğrıtıyorNedenini tam olarak bilmiyoruz. Hassas bağırsak sendromu olanlarda yapılan tüm tetkikler normal çıkar. Bazı yiyecekler şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların başında süt, gazlı yiyecek ve içecekler, baklagiller gelir. Çikolata, fazla alkol alımı, kahve de olumsuz etki eder. Bir de çeşitli araştırmalar, bu hastalığın ortaya çıkışında psikolojik iç çatışma veya stresin etkili olduğunu gösteriyor.

Hastaların bağırsak faaliyetleri strese veya duygusal faktörlere göre değişebilir. Bilinen bir başka şey de, bu hastaların bağırsak kaslarının olması gerekenden daha hassas olmasıdır.

Belirtileri Neler?

Birine hassas bağırsak sendromu tanısı koyabilmek için bazı kriterler var: Hastada en az 3 ay devamlı ya da tekrarlayan karın ağrısı ve huzursuzluğu olmalı. Ve bu karın ağrısı dışkılamayla ilgili olmalı. Hassas bağırsak sendromundaki en önemli belirti dışkılama düzenindeki değişikliktir. Bu da 3 şekilde kendini gösterir: Hastada ya sürekli kabızlık, ya sürekli ishal ya da hem ishal hem de kabızlık vardır. Kabızlığa şişkinlik, karın ağrısı, gaz gibi birtakım belirtiler eşlik eder. Ayrıca bağırsakların tam boşaltılamadığı hissi, sık idrara çıkma isteği, yorgunluk, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Tehlikeli midir?

Hayır. Bu hastalıktaki en önemli şey, kişilerin hayat kalitesini düşürmesidir. Hastalar sürekli şiddetli karın ağrısı ve kabızlık çektikleri için iş verimleri düşer, işte geçirilen saatler azalır. Ama kesinlikle hayati tehlike göstermez. Hiçbir hastalığa yol açmaz, gerçek anlamda bir fiziksel zarar vermez. Hiçbir zaman kansere yol açmaz. Stres Karın Ağrıtıyor

Stres Karın Ağrıtıyor

Stres Karın Ağrıtıyor

Peki Nasıl Tedavi Edilir?

Bazen ağrıya ağrı kesici, ishale ishal durdurucu, kabızlığa müshil şeklinde bir ilaç tedavisi uygularız. Bir de bu hastalığın stresle ilgili olduğunu biliyoruz.

Mesela hassas bağırsak sendromunun depresyonla sıkı ilişkisi var. Birçok zaman bu hastalığın karın belirtileri yanında uyku düzensizlikleri, gergin, stresli bir yaşam vardır. Bu nedenle hastalara uyku düzeninin nasıl olduğunu sorarız. Çünkü uyku düzeni bozukluğu, genellikle ruhsal gerginlik işaretidir. Bu da hassas bağırsak sendromuna eşlik edebilir. Stresin ortadan kaldırılması için hastalara spor yapmalarını tavsiye ederiz. Ancak bazen inatçı şikayetleri olanlara anti-depresan öneriyoruz. Hatta hassas bağırsak sendromu teşhisini garantiye aldıktan sonra bu tip tedbirlerle düzelmeyen kişileri psikiyatritstlere yönlendiriyoruz.

Tatlandırıcılardan Uzak Durun!

Kısıtlanması gereken gıdaların başında süt ve süt ürünleri geliyor. Sütte rahatsızlığa yol açan laktoz adı verilen süt şekeri. Maalesef laktozsuz süt şikayetleri gidermiyor. Özellikle dondurmadan uzak durulması lazım. Süt rahatsız ettiği halde yoğurt birçok kişiyi etkilemiyor. Çünkü yoğurt içinde laktozun sindirimini sağlayan yararlı mikroplar var. Uzak durulması gereken bir başka gıda grubu şekerler. Meyvelerdeki fruktoz, tatlandırıcılardaki sorbitol ve pek çok hazır gıdada bulunan mısır şurubundan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Huzursuz bağırsak sendromunda hastaların dörtte biri gluten (buğday proteini) içermeyen diyetten fayda görüyor.

Kişinin gluten duyarlılığı olup olmadığını anlamanın yolu da 3 hafta glutensiz beslenmeden geçiyor. Daha sonra diyete yavaş yavaş gluten ekleniyor ve kişi ne kadar miktarda gluteni tolere edebileceğini kendi belirliyor. Yakınmaları artıran bir başka besin grubu gaz yapan gıdalar. Özellikle gaz ve şişkinlik ön plandaysa fasulye, kabak, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, muz, kayısı ve erik gibi gıdalardan uzak durulmalı. Kabızlığı ön planda olanlarda ise bağırsak hareketlerinin artırılması için posa miktarı artırılmalı. Diyetle posayı artırmak zorsa hazır satılan posa ürünleri kurtarıcı olabiliyor. Bu arada her gün 30 dakika yürüyüş çok işe yarıyor.

Kaynak: Posta – Castroentereoloji Uzmanı Prof. Dr. Cem Kalaycı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz