Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Şeker Hastalarına Tavsiyeler

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalarına Tavsiyeler

Seker hastalarında duyusal sinirlerde zamanla yetersiz algılama ortaya çıkar. Bunun anlamı su: Hasta ayağına batan iğneyi bile hissedemeyebilir. Batan dsim ayakta yaralara sebep olur ve hasta ağrıyı hissedemediği için müdahale gecikebilir. Sorun, ayak kesilmelerim kadar gidebilir.

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Erol Bolu

Ayak Bakımına Özen Gösterin

Şeker hastalığında ayak sağlığı neden önemli?

Diyabet ve Ayak Sağlığı

Diyabet ve Ayak Sağlığı

Her diyabet hastasının yaşamı boyunca yüzde 12-15 oranda diyabetik ayak sorunuyla karşılaşma ihtimali var. Ayakların beslenmesini sağlayan damarlarda şeker hastalığıyla birlikte damar problemleri başlayabilir.

Yani şeker hastalarının ayakları giderek daha kötü kanlanır ve beslenir. Zaman içinde şeker hastalarında duyusal sinirlerde de bir yetersiz algılama durumu ortaya çıkar; yani hasta ayağına batan bir kıymığı hatta iğneyi hissedemeyebilir.

Bu batan cisim ayak dokusunda yaralara sebep olur ve hasta ağrıyı hissedemediği için de müdahale gecikebilir. Ayağın beslenmesi bozulduğu için yara iyileşmesi de gecikir. Kötü kan şekeri kontrolü de varsa giderek daha ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Bu durum hastanın yaşam kalitesini bozar, uzun süreli tedaviler gerektirebilir. Ne yazık ki bazen istenmeyen ayak kesilmelerine kadar gidebilir.

Ne tür önlemler alınmalı?

Şeker Hastalarına TavsiyelerHasta her gün ayaklarını kontrol etmeli. Eğer görme açısından problemi varsa da bir yakınından yardım istemeli.

Ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları kurulanmalı.

Ayaklarda çatlak ve kurumalara karşı doktorun önerdiği nemlendiriciler kullanılabilir.

Tırnaklar uygun şekilde kesilmeli, tırnak batmalarına ve mantar enfeksiyonlarına engel olunmalı. Tırnak batması varsa hekim tarafından müdahale edilmeli.

Nasır oluşumu varsa doktor kontrolü dışında kesilerek ya da önerilmeden nasır yakıcı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmamalı.

Ayaklara kontrolsüz sıcak uygulama (elektrikli battaniye, sıcak su, kalorifer ya da sobaya ayak uzatma, sıcak suya ısıyı kontrol etmeden girme) yapılmamalı.

Giyilen ayakkabı kişinin ayağına bol ya da dar olmamalı, ayağına tam uyan, vurmayan ayakkabılar tercih edilmeli.

Ev içinde dahi terliksiz ve ayakkabısız dolaşılmamalı.

Ev, iş yerinde ayakların çarpabileceği küçük çıkıntı ve köşeler olmadığına dikkat edilmeli. Sıkı konçlu, parmak dikişi olan ve terleten çoraplar kullanılmamalı. Ayakta ortaya çıkacak küçük yaralar önemsiz görülmemeli ve hekime en kısa zamanda gösterilmeli.

Diyabete Hayır!

Diyabete Hayır!

Ayaktasorunlar çıkmaya başlamışsa tedavi nasıl yapılır?

Dengeli beslenme ve sigaranın bırakılması gibi yaşam tarzı düzenlemeleri yapılmalı.

Kan basıncı, iyi glisemi ve kan yağlarının (kolesterol, triglisörid) kontrolü sağlanmalı.

Yaralar varsa doğru malzemeler kullanılarak hekim kontrolünde pansumanlar yapılmalı ve yara yeri temiz tutulmalı. Yükten koruyacak ortopedik atelier kullanılmalı.

Uygun antibiyotiklerle enfeksiyon kontrolü, dolaşım desteği sağlanmalı ve gerekiyorsa cerrahi müdahale uygulanmalı.

Diyabetten Önceki Durak: GİZLİ ŞEKER!

Gizli şeker nedir?

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

Gizli şeker, tüm dünyada tanı konulmamış diyabetiklerin yüzde 46’sını oluşturur. Şeker hastalığından hemen önceki basamaktır. Eğer bir hastanın 8 saat açlığını takiben açlık kan şekeri 100 mg/dl ve üzerinde ise bu duruma ‘bozulmuş açlık glisemi’ denir.

Eğer bir hastadan 75 gram şeker yükleme testi istenmişse ve bu testte ikinci saat kan şekeri 140-199 mg/dl arasında isebu duruma da ‘bozulmuş glikoz’ toleransı denir. Bu durumların hepsi ‘Tip 2 diyabet’ öncesidir, yani gizli şekerdir. Gizli şeker saptamada kullanılan bir yöntemde Al c testidir. Eğer Al c yüzde 5.7-6.4 arasında ise gizli şeker denebilir.

Gizli şekerin kaç yıl içinde aşikar diyabete dönüşür?

Net bir rakam vermek zor. Fakat tüm uyarılara rağmen yaşam şeklini değiştirmeyen (örneğin kilo kontrolü, egzersiz yapmayan) kişilerde ortalama yüzde 60 olgunun aşikar diyabete dönebileceği söylenebilir.

Bu süreci durdurmak mümkün mü?

Süreci durdurmak, en azından geciktirmek mümkün. Bugüne kadar yapılmış dört farklı çalışmada tip 2 diyabet riski olan olguların mevcut kilolarından yüzde 5 -7 kilo verdikleri takdirde tip 2 diyabetin durdurulabildiği veya geciktirilebildiği gösterilmiş.

Bu kişilerin takibi nasıl yapılmalı?

Obez veya kilolu olan kişilerde, 45 yaşından itibaren 3 yılda bir tercihen diyabet taraması yapılması lazım. Ancak bu taramaların mümkünse her yıl yapılması daha uygun, önce muayene ve Iaboratuvar değerlendirmesiyle diyabet risklerinin ortaya konması gerekli.Beslenme ve egzersiz programlarıyla yönlendirilmeleri yapılmalı. Her olguya yönelik farklı uygulamaların yapılması lazım. Bazı hastalara ilaçlar tedavisi de gerekebilir.

Kaynak: Posta/14.05.2015

BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz