Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Bahar Temizliği

Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Baharın bu güzel ayında evinizi tertemiz yapmak, kışın o tüm yükünü, evinizde bıraktığı izleri temizlemek ister misiniz? Yaşadığınız mekanlardaki bu temizlik ve düzen tüm enerjinizi değiştirecek, kendinizi çok daha huzurlu ve iyi hissedeceksiniz.

Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Temizlik işleri çalışan kadın ve erkekler için her ne kadar kulağa ürkütücü gelse de yapılması şart! Evlerde her eşyanın yerinden kaldırılıp dip-köşe bir güzel temizlik yapılması, gerekiyorsa öncesinde tadilat-tamirat-boya-badana işlerinin halledilmesi için nisan ideal bir ay. Evinizi kendiniz temizleyebileceğiniz gibi, temizlik şirketleriyle de anlaşabilirsiniz. Tabii bu kadar detaylı bir temizlik bir güne sığmayacaktır, en az bir hafta sonunuzu buna ayırmalısınız. İşte bahar temizliği için pratik öneriler:

Önce Ortalığı Toplayın

 • Büyük temizlik öncesi ortalıkta biblo, bilgisayar, tablet, fotoğraf çerçeveleri gibi kırılacak eşyaları bırakmayın. Bu size temizlik için bir hareket alanı sağlar, hem de bu eşyaların kazaya kurban gitmesini önler.
 • Yemek masası, televizyon ünitesi gibi ahşap yüzeyleri temizlerken sulandırılmış deterjan ve emdirilmiş nemli bir bez kullanın, durulayın ve parlatın.
 • Hassas ahşaplarınız yoksa, mobilyaları sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz.
 • Bahar temizliğinde perdelerin yıkanması da çok önemli, özellikle stor şeklinde perde kullanıyorsanız, uzman bir şirkete yıkamaya verebilirsiniz.
 • Duvarların temizlenmesi zor ama önemli bir bölümdür. Deterjanlı bezle duvarlarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Koltuk takımlarınızı silerken hafif bir ürün kullanın ve kumaşa zarar vermeden nazikçe temizleyin. Açık renkli takımlar için kılıf veya örtü kullanmak daha geç kirlenmesine yardımcı olur.
 • Evcil hayvanınız varsa, koltukların üzerindeki kıl ve tüyleri tüy toplayıcılarla alıp ondan sonra temizleyebilirsiniz.
 • Halı ve kilimler… En sık yapılan süpürme işlemini bu kez çok daha özenli yapmalısınız. Neyse ki son teknolojiyle üretilen süpürgeler işi çok kolaylaştırıyor. Halı yıkama özelliği de olan bir makineniz varsa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Toz torbasız ve sessiz makineler de süpürme işini sizin için daha keyifli hale getirecektir.
 • Yerleri ilk önce süpürüp sonra silebilirsiniz.

Detaylar Çok Önemli

 • Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?Mutfak ve banyoların temizliği çok daha fazla önem taşıyor. Mutfak ve banyoda temizliğe girişmeden önce de etraftaki bulaşıkları veya kozmetiklerinizi ortadan kaldırın.
 • Çaydanlıklarda biriken kireci sirkeyle temizleyebilirsiniz.
 • Ağzı dar şişe ve kavanozları temizlemek için içlerine biraz deterjan, biraz su ve bir avuç pirinç atarak çalkalayın. Bulaşıkları elinizde yıkarken bardaklarınızın sıcak suda çatlamaması için onları dipten değil kenarlarından suya daldırmalısınız.
 • Kristaller ve ince porselenleri yıkarken lavabonuzun içine bir havlu yerleştirebilirsiniz. Böylece sert darbelerden korunmuş olurlar. Ağır yağlarla ve inatçı kirlerle mücadele içinse durulama suyuna biraz sirke katın.
 • Bulaşıklardan sonra sıra dolaplarda. Yeni yıkanan eşyaları yerleştirmeden önce dolaptaki eşyaları da indirip, dolapları silin. Son olarak mutfak tezgahını, sıvı ve yüzeye zarar vermeyecek bir deterjanla ve bol suyla temizleyin. Yerleri süpürüp silin.
 • Banyo temizliğine duvarlardan başlamanızda yarar var. Banyodaki seramik karoları deterjanla nemlendirdiğiniz bir sünger veya yumuşak bir bezle silin. Döşemelerin kenar ve köşelerini eski bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz.
 • Lavabo ve küvet temizliği için sünger ve sabunlu su kullanabilir, çamaşır suyu dökebilirsiniz. Tıkanmış duş başlıkları için sirke ve sıcak su kullanabilirsiniz.
 • Ah şu aynalar! Her gün mutlaka silmeniz gereken aynalarınızı iz bırakmayan bir bez ve cam temizleyici bir ürünle silebilirsiniz.

Ve Diğer Püf Noktaları!

 • Kapıları, avizeleri de silmeyi unutmayın. Tam bir temizlik için evde temizlenmedik bir nokta bile kalmamalı.
 • Saksıdaki çiçeklerinizin de kuru yapraklarını ayıklayıp gerekiyorsa toprak değişimi yapın.
 • Artık kullanmadığınız elektrikli aletleri ihtiyacı olan birine verebilir veya tamir de ettirmediğiniz halde hâlâ sakladıklarınızı da çöpe atın.
 • İster buzdolabında ister banyoda son kullanma tarihi geçmiş güneş kremlerini, ilaçları ve kozmetik ürünleri atın.

Temiz ve Düzenli Bir Dolap İçin Birkaç Basit Öneri:

 • Kıyafetlerinizi elemek için dolabınızı boşaltmışken rafları ve çekmeceleri bir güzel temizlemeyi unutmayın. Yoksa mis gibi yıkadığınız kıyafet ve aksesuarlarınız toza ve kire bulaşabilir.
 • Çoraplarınız için ayrı çekmeceniz yoksa kumaş kutulardan yararlanabilirsiniz. Farklı boyut ve renklerde alıp çeşitlerine veya renklerine göre ayırabilirsiniz.
 • Fular ve şallarınız için fonksiyonel askılardan yararlanabilirsiniz. Böylece daha çok yer kazanmış olursunuz.
 • Renkli askılar kullanın. Siyah-beyaz kıyafetleriniz için siyah ya da beyaz, renkliler için pembeden mora bahar renklerinde olanları tercih edebilirsiniz.

Evinizde Muhteşem Bir Bahar Temizliği Yapmak İçin 20 İpucu

Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Evde en çok vakit geçirdiğimiz kış ayları bitmek üzere… Dairenizin her yerinin gereksiz malzemelerle veya artık ihtiyaç duymadığımız fazlalıklarla dolduğunu buradan bile görebiliyoruz. Aşağıdakileri ipuçlarını takip ederek evinizi yepyeni bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

1- Artık kullanmadığınız elektrikli aletleri başkasına verebilir veya internetten satabilirsiniz. (Kurutma makinesi, tost makinesi, saç düzleştirici gibi)

2- Duş lifleri ve havluyla dolu banyo dolaplarınızı boşaltın. Emin olun hiçbir aile aynı anda 50 havluya ihtiyaç duyamaz.

3- Bütün gardrobunuzu boşaltın. Kıyafetlerinizi ‘kalsın’, ‘gitsin’ ve ’emin değilim’ olarak üç parçaya ayırın. ‘Gitsin’ dediklerinizi başkasına verin; ’emin olmadıklarınızı’ bütün temizliğiniz bittikten sonra tekrar gözden geçirin.

4- ‘Eski günlerin hatırına’ sakladığınız onlarca hatıradan kurtulun. Kimse bu kadar anıyla yaşamak istemez. Hafızanız size yeter.

5- Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremleri, ilaçlar ve güzellik ürünlerinden kurtulun.

6- Üzeri tozla kaplanmış makyaj malzemelerinizi çöpe atın. Hastalık saçıyorlar.

7- Restoranlardan gelen plastik çatal-bıçaklar ve ketçap paketlerini sakladığınızı biliyoruz. Niçin?

8- Her alışveriş sonrası bakkaldan alıp eve getirdiğiniz ve ısrarla oraya buraya sıkıştırdığınız onlarca plastik poşete gerçekten ihtiyacınız var mı?

9- Dekorasyon malzemesi olmaktan başka bir işe yaramayan deko-yastıklarınız da başkasına gidebilir.

10- Hiçbir zaman okumadığınız ve okumayı da hiç düşünmediğiniz kitapları bağışlayın.

11- Hiçbir zaman malzemelerine bakıp yemek yapmaya kalkışmadığınız ve böyle bir şeyi yapmayacağınız da açıkça belli olan yemek tarifi kitapçıklarını da başkasına verin veya atın.

12- Milattan önceden kalan kupalar, tabaklar, yiyecek saklama kapları ve bardakların en üst raflarda ömür tüketmesine daha ne kadar göz yumacaksınız?

13- Eski dergilerin, DVD’lerin, CD’lerin ve VHS kasetlerin icabına bakılması şart.

14- Evin orasından burasından sarkan gizemli kabloları, telleri ve her köşe başından fırlayan eski şarj aletlerini yok edin.

15- Zamanında niyeyse satın aldığınız ama asla kullanmadığınız mutfak aletlerini başkalarına verin. (Örneğin XXL greyfurt sıkacağı, mısır patlatma makinası gibi)

16- Bir yıldan fazla zamandır dolapta saklanan etler çöpe gidebilir.

17- Makbuzlar! Eski zamandan kalan bütün makbuzlar derhal çöpe!

18- Eğer home-ofis çalışmıyorsanız evinizdeki gizemli ofis teçhizatlarına gerek olmadığını düşünüyoruz: Zımba, delici, zımba telleri, zarflar, tipeks, 1 koli dosya kağıdı gibi…

19- Cumhuriyet öncesi dönemden kalma nikah davetiyeleri, nikah şekerleri ve çirkin çıktığınız nikah fotoğrafları da gidebilir.

20- 80’li yıllardan kalma rüküş saç bantları ve çantalarınızı da artık takmayacağınızdan emin olmak isteriz.

Kaynak: Posta ve Hürriyet – 2015

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz