Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Çocuklar ve Kitap Sevgisi

Çocuklar ve Kitap Sevgisi

Kural Koymayın!

Çocuklarımıza okuma zevki aşılamak mı istiyoruz? Bırakalım istediklerini okusunlar. Arkadaşlarının tavsiyelerine kapılsınlar. Baskı yapmadan, yoları üzerine birkaç iyi kitap serpmekle yetinelim

Çocuklar ve Kitap SevgisiKitap hiç eskimeyen bir bilgilenme ve eğlenme aracı. Çocuğumuzun kitap okumasını mı istiyoruz? Uzmanların öneri ve uyarılarının ilki ve en önemlisi, kitap sevdirmek amacıyla çocuklara liste, ödev ve sınav uygulanmaması…

Aslında okumayı öğrenmek ve okumak aynı şey değil. Ehliyet sahibi olmanın araba kullanmak anlamına gelmediği gibi… Okuma ehliyeti olan, ancak kendilerine, beklentilerine uygun hiçbir şey önerilmediği için kitap okumayan çocuklar mevcut, öğrencilere yazarlar, eserler, farklı türlerle birlikte bu ada yaraşır bir edebiyat sunulmalı. Hedef, okuyucu yetiştirilmesi… Yetişkin olduklarında okumaya devam edecek ve kendi çocuklarına okuma isteği verecek okuyucular yetiştirmek. Buna ulaşmak için anahtar sözcük ise ‘çeşitlilik’. Çocuklara sunulan seçenekleri zengin tutmak gerek.

Çocuklar ve Kitap SevgisiÇocukta bir merak kıvılcımı uyandırmanın pek çok yolu var. Mesela bulmaca çözmek… Hiçbir çocuk bulmaca zevkine, sözcüklerin ikili anlamları üzerine oynarken yeni sözcükler yaratmanın, anne babalarına, arkadaşlarına bunları sormanın zevkine karşı koyamaz. Veya kitabı oyunla birleştirmek… Onlara sevdikleri bir konu üzerine temsil ya da yaşıtlarının jüri olduğu edebi yarışmalar düzenlemelerini önerin. Yılda bir kitap açmayan çocukların özenle hazırlandıklarını, saatlerce çalıştıklarını görür, evlerinde, her yerde yüksek sesle okuduklarını göreceksiniz. Onlara sevdikleri bir konu üzerine bir temsil düzenlemelerini önerin, öğrencilerin jüri olduğu edebi yarışmalar düzenleyin.

Çocuklar zorunlu ve çerçevesi sınırlı bir okumaya hapsedilmemeli. Bu, onun hayal gücüne ve başka bir kitaba geçme isteğine zarar verir, bıktırıcı olabilir.

Merak Uyandırın!

En Büyük Hata, Karşılık Beklemek

Çocuklar ve Kitap Sevgisi

Çocuklar ve Kitap Sevgisi

Okumayı sevdirmenin önemli bir şartı var: Karşılığında hiçbir şey istememek. En küçük sorunun sorulmaması… En küçük ödevin verilmemesi… Okunan sayfalara tek bir kelimenin eklenmemesi… Değer yargısı, sözcük açıklaması, metin incelemesi, biyografik bilginin olmaması. Okumayı bir hediyeye dönüştürmek gerek; okumak ve beklemek gerek. Neyi mi bekleyeceğiz? Korkuların; gizli kitap korkusunun, hiçbir şey anlamamak korkusunun, soruların cevabını bilmeme korkusunun, yorumda başarısız olma korkusunun dağılmasını… Gençleri felç eden ve kitaptan uzaklaştıran korkuların dağılmasını beklemek yeni okurlar kazanmanın bir yolu…

Bazen iyi niyetle, kitabın eğitici olması gerektiğini, çocuğumuzun bundan bir şey öğrenmesi gerektiğini düşünürüz. Oysa öykünün ya da bir sözcüğün anlamının açıklanması, okumanın büyüsünü bir konserin bir solfej dersiyle kesilmesi gibi bozar.

Maceralı eğlence serileri okuma zevkini geliştirir. İçerik kapaktan itibaren açıkça gösterilir.

İçine kolayca girilebilir. Tekrar edip altını çizelim; Okuma zevkini aşılamak istiyor sanız onları rahat bırakın. Bırakın istediklerini okusunlar; modaya, arkadaşlarının tavsiyelerine kapılsınlar. Baskı yapmayın, yolları üzerine birkaç iyi kitap serpmekle yetinin.

Kitap Cenneti Kütüphaneler

1964 yılından beri her yıl olduğu gibi bu yıl da Mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta, Kütüphane Haftası olarak kutlanacak. Özellikle çocuklarda okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmeyi, kitap sevgisi aşılamayı, halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmeyi hedefleyen hafta boyunca, kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları da anlatılacak. Okullarda kütüphanenin yararları ve kütüphanelerde uyulması gereken kurallar öğretilecek. Biz anne babalar da bu amaca katkıda bulunabilir, çocuklarımızı kütüphanelerle tanıştırabiliriz. Biz yetişkinler de bir tura çıkabiliriz. İstanbul’daysanız Beyazıt’taki Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ne bir girin, uzun süre çıkamayacağınıza eminiz. Üstelik yakın geçmişte kendi restorasyondan geçerken/içindeki kitaplar da tedavi gördü. Ve hemen altında Süleymaniye’deki Devlet Kütüphanesi de öyle. Ankara’da ise Milli Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesi tavsiye edilir. 1946 yılında hizmete sunulan Milli Kütüphane’nin açılıştaki kitap sayısı iki yani rakamla 2’ymiş, şu anda 620 bin kitabı içeriyor.

Kaynak: Kiler Magazin, Mart 2011

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz