Ana Sayfa NARENCİYE FİDANLARI Mandalina Fidanları
Çekirdeksiz Kokulu Tüplü Okitsu Mandalinası (3 Yaş)
  • Çekirdeksiz Kokulu Tüplü Okitsu Mandalinası (3 Yaş)
Çekirdeksiz Kokulu Tüplü Okitsu Mandalinası (3 Yaş)
Ürün Kodu : BRKFDNCLK00799       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
220.00 TL   Kdv Dahil
-
+

Okitsu Mandalinası Fidanı ve Çeşidinin Özellikleri

 

Gönderilecek olan fidanlarımız ortalama 3 yaşında olup tüplü durumdadır. Meyve verecek yaşta olan bu fidanlarımızı isterseniz balkonda, salonda ve ofiste saksı içinde veya isterseniz de bahçenizde dikelebilirsiniz.

 

Gönderimi yapılan fidanlarımızın tüm bakımları mevsimine ve ihtiyacına göre (budama, ilaçlama ve gübreleme işlemleri) tarafımızca yapılarak gönderilmektedir.

 

Ortalama Uzunluk 100 cm dir.

 

Gönderilecek Fidanın Teknik Özellikleri

 

-Okitsu Mandalinası Fidanının Yaşı: Gönderimi yapılan fidanların toplama budama, ilaçlama vb. işlemlerinin daha kolay olması için taç oluşum noktası aşağıdan yapılmış olup aşı yaşı maksimum 1 veya 2 dir.


-Hasat Zamanı:
Ekim ayının 3. haftasından itibaren hasadı olmaktadır (Hasat tarihi bölgelere göre değişebilir)


-Okitsu Mandalinası Fidanı Hobi Amaçlı Dikim Rakımı: Her rakıma kolaylıkla dikimi yapılabilir. (Karasal iklim hariç)


-Fidan Gönderimi:
Berke Fidancılık güvence ve kalitesiyle karton ile özenle paketlenerek gönderimi yapılır.


-Okitsu Mandalinası Fidanının Üretimi: Fidanın üretiminde göz aşı yöntemi kullanılmaktadır.


-Okitsu Mandalinası Fidanı Anacı: Fidanın üretiminde turunç anacı kullanılmaktadır.


-Okitsu Mandalinası Fidan Durumu: Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir.


-Okitsu Mandalinası Fidanı Mevsimsel Durumu: Okitsu Mandalinası fidanları yaprak dökmeyen bir bitkidir.

 

-Okitsu Mandalinası Fidanlarım Geldiğinde Ne Yapmalıyım?: Sipariş etmiş olduğunuz fidan kolisini teslim aldığınızda fidanınızı hemen kolisinden çıkartıp hafifçe sulayın. Fidanınızı ilerleyen bir zamanda dikecekseniz 2-3 güne bir sulamayı ihmal etmeyin.

 

-Okitsu Mandalinası Fidan Dikim Mesafesi: fidanlar arası 6 metre, sıra arası 6 metre

 

-Okitsu Mandalinası Yetiştiriciliği: Saksı içerisinde yetiştiriciliğin temelinde ağaç tacınının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en 15 cm olması gerekir. Taş oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır. Fidan yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkini meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması için çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekânda bulunmaldır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak ise çiçek toprağı olabilir.

 

-Okitsu Mandalinası Fidanı Dikimi: Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanız tavsiye edilir. Fidan çukurunu en boy yükselik 50-60 cm olarak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanı 1 çay kaşığı aquasorb veriniz. Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre kesinlikle uygulamayınız. Ziraa hayvansal gübrelerde dip kurdu ve yabancı ot tohumları bulunabilir. Bunu yerine fidan çukurundan çıkan toprağa bir büyük su bardağı leonardit karıştırarak, toprağa iyice harmanlayın. Fidan çukuruna ,30 cm çıkan topraktan dolgu yapınız. Fidanı çukura dik bir şekilde koyunuz, fidanınızın poşetini veya saksısını toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Saksı veya fidanı poşeti hizasında toprakla doldurarak dikimini aşı noktası toprak üstünde 5-10 cm olacak şekilde yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz. Dikim işlemini yazın yapıyorsanız muhakkak sunguard uygulaması (kaolin uygulaması) yapınız. Kışın yapıyorsanız Nisan’la beraber sunguard uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.

-Okitsu Mandalinası Fidanının Sulanması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

 

-Okitsu Mandalinası Fidanı Genel Gübreleme Bilgisi: Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan 20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme, nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.

-Okitsu Mandalinası Fidanı Zararlı Mücadelesi: Baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı 1litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının hem altına hem de üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her ağacı baharla beraber 1 renkli kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır.

 

 -Okitsu Mandalinası Fidanı Taç Oluşumu: Taç oluşumu yani yan dal oluşumunun ilk olacağı yer bizim için çok önemlidir. Bu tamamen ağaca verilecek olan şeklin ilk adımıdır. Profesyonel meyve bahçelerinde uygulanacak budamanın sistemi ve hasat ekipmanlarına göre taç oluşumu yeri verilir ama hobiciler için tavsiyemiz ağacın yan dal oluşumun ilk başladığı yerin aşıdan sonra maksimum 40-60 cm arasında olmasıdır. Dikim esnasında tepe kesimi ile 1. taç yan dal oluşumun başladıktan 1 ay sonra oluşan yanda dalların ucundan kesilmesi ile 2. taç oluşumu ve akabinde diğer taç oluşumları yapılır. Burada önemli olan ağacın tacını aşağıdan vererek ilaçlama, toplama ve budama gibi işleri daha kolay hale getirmektir. Tabi bizim burada anlattığımız vazo tipi budama terbiyesidir. Farklı budama teknikleri de elbette vardır. Budama ne kadar iyi olursa ağacınızda o derece kaliteli olur.

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.