Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2021

Organik tarım

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz organik tarım nedir? Önemi ve tanımı hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Dünya da havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayacak, doğaya dost üretim metodu “Organik Tarım” olarak nitelendirilmektedir.

organik tarım

organik tarım

Dünyanın değişik kesimlerinde ortaya konulan bazı tarımsal kavramlar aşağıda verilmiştir;

 

-Alternatif Tarım

-Biyolojik Tarım

-Biyodinamik Tarım

-Doğal Tarım

-Düşük Girdili Tarım

-Ekolojik Tarım

-Entegre Tarım Sistemi

-İyi Tarım Uygulamaları

Organik Tarım

 

Organik tarım aslında kullanılması gereken yollardan bir tanesidir. Organik tarımda ürünün üretiminden, toplanmasına, kesiminden, etiketlemesine kadar işlevi kimyasal madde kullanmadan yaparsanız organik tarımı elde etmiş olursunuz. Organik tarımda bulunan avantajlar, diğer tarımsal işlevlere göre daha fazladır. Öncelikle kimyasal madde bulunmuyorsa mutlaka sağlık örgütlerinden ürünler başarılı bir şekilde geçecektir.

Organik tarımdaki işlemler ilerleyen süreçlerde gerekli yerlerden onay almak zorundadır. Kurumların bu ürünleri ele alarak kontrollerini yapması ve sertifikalarını vermesi gerekmektedir. Onaylama dışında ara zamanlarda da denetlemeler, organik tarımın kontrolleri yapılabilir. Organik tarımı seçerseniz mutlaka doğru yolda ilerlemiş olduğunuzun bilincine varırsınız. Organik tarım her şeyden önce doğanın dengesini bozmaz ve hiçbir alana yan etkisi, zararı bulunmamaktadır.

Doğaya, hayvanlara ve en önemlisi insanlara zarar vermek istemiyorsanız mutlaka organik tarıma geçiş yapmalısınız. Boş bırakılan, verimli topraklarda organik işlem yapmanız mümkündür. Toprak kimyasal maddeleri kolayca üzerinden atabilir. Sizde hızlı biçimde organik tarım avantajlarını kullanabilirsiniz.

Kimyasal maddelerden, içinde ne olduğunu bilmediğiniz gübrelerden ve ilaçlamalardan uzak durmak için organik tarımı kullanınız. Farklı olarak kimyasal ürünlerin her alana zararı dokunacaktır. Gübreler ve ilaçlamalar insanlara zarar verdiği için hızlı bir biçimde araştırmalarınızı sıklaştırarak organik tarım yönetimine başvurunuz. 

Son olarak özetleyecek olursak;

Organik-Ekolojik-Biyolojik Tarım; Kimyasal gübre ve pestisit gibi yapay dış girdileri kullanmaksızın, sürdürülebilir verimliliğe dayalı, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden, toprak verimliliğini ve gıda güvenliğini esas alan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve kayıtlı olan sertifikalı bir üretim şeklidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz