Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ocak 2021

Bitkilerde Aşı Nasıl Yapılır?

Bitkilerde Aşı Nasıl Yapılır

Bitkilerde Aşı Nasıl Yapılır?

Aşılama Teknikleri

Tanımı Aşı Yapmanın Amaçları

Çoğaltılması istenen bir çeşitten bir gözün veya kalem denilen bir dal parçasının diğer bir bitki üzerine yerleştirilip tutturulmasına Aşı denir. Buradan da anlaşılacağına göre aşı vegatatif yolla çoğaltmanın bir başka şeklidir.
Yeni bitkinin üst kısmını meydana getirecek olan bölüme kalem veya tek göz ihtiva ederse aşı gözü, alt kısmını veya gövdesini meydana getiren bölüme de anaç adı verilir.

Meyve ağaçları tohumla üretildiğinde genel olarak yozlaşır (yabanileşir). Bu nedenle arzu edilen herhangi bir çeşidin devamlılığını sağlayabilmek için aşı yöntemi uygulanır. Veya müsaitse çelikle çoğaltma yöntemi de kullanılabilir. Aşı yöntemi mevcut çeşidin özelliğini muhafaza ettiği gibi anaç ve kalem kullanımına bağlı olarak verimliliği, kaliteyi, bitki ömrünü ve bitkinin şeklini belli ölçüde iyileştirebiliriz.

Aşı Yapmanın Amaçları

1. Tohum, çelik; daldırma ve kök sürgünleriyle çoğaltma imkanı olmayan meyve tür ve çeşitlerinin kaybolmasını önleyerek devamlılığını sağlar.

2. Değişik ekolojik şartlara uyabilecek bitkilerin elde edilmesinde aşı kullanılır. Örneğin bademe aşılı şeftaliler daha yüksek kireçli topraklara dayanıklılık gösterirken, nispeten ağır topraklarda da erik anacı kullanılır.

3. Ağaçta meydana gelen herhangi bir yara veya don zararlarının onarılmasında aşıdan istifade edilir.

4. Aşının bir diğer amacıda çeşit değiştirmektir.

5. Bazı anaçların özelliklerinden (bodur anaçlar gibi) yararlanmak için ancak üzerine iyi bir çeşit aşılayarak yararlanabiliriz.

6. Islah çalışmalarında zamandan kazanmak içinde aşılama yapılır.

Aşı Şekilleri:

Meyvecilikte kullanılan bir çok aşı çeşidi vardır. Ancak kullanım şekli dikkate alındığında aşıları 2 gurup altında toplaya biliriz.

1. Göz aşıları  2. Kalem aşıları.

Bu yazı dizisinin devamı için TIKLAYIN

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Dilek dedi ki:

  Merhaba
  Bahcemdeki gulum cok yaslandi. Yeniden yetistirmek icin cok ugrastim ama hep curudu celikler. Nasil ve ne zaman uygun olur yeniden dikmem icin.

 2. çilingir dedi ki:

  Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim aşı yapma yöntemi hakkında güzel bilgiler ile beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Umarım verdiğiniz bilgiler benim gibi diğer okurlarınızın da çok işine yarayacak ve faydalanaclarını umuyorum. Diğer yazılarınızı okuyarak bilgi sahibi olmak isterim. Verdiğiniz tüm bu bilgiler için çok teşekkürler kolay gelsin

 3. ferhat dedi ki:

  yada celik nasil yapilir gülleri nasil cogaltabilirim

 4. ferhat dedi ki:

  arkadaslar asi yapmasini yani gül asisinin yapilmasini anlatmissiniz amam ben anlayamadim nasil yapilir kac santim boy kesililir gülün neresinden iyi asi olur hangi aylarda olur yapilisini tarif edermisiniz tskl

 5. tahsin.özbek dedi ki:

  merhaba.ben.istanbuldan.martta.erik.aşısı.yapılırmı.selamlar

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Böyle bir şey imkansız gibi sizin bildiğiniz bir şey varsa forum sayfalarında paylaşmanızı bekliyoruz

 7. eray_kaotan dedi ki:

  yaa bişiy sorucam çınar ağacına kiraz aşlanırmı acaba bilen varsa cvplasın

 8. Recep TUNAY dedi ki:

  Selamlar,
  Ben emekli bankacıyım.
  Emeklilik dönemimde mütevazi bahçemde 30 kadar gül ve 15 civarında da memvyve ağıcım var. Gerek gül gerekse Meyve ağaçlarının aşılanması konusunda web sayfalarını gezindiğimde tümünde de ya yazılı bilgiler yada yetersiz resimlemeler görüyor ve faydalanamıyorum. Örneğin T aşıda, anaç dalın ve aşılanacak dalın fotoğraflanarak örneklenmesi benim gibi meraklıları için çok daha faydalı ve uygulama kabiliyeti mümkün olacaktır.
  Sealam ve saygılarımla

Yorum Yaz