Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2021

Unutkanlığı Unutun Gitsin!

Unutkanlığı Unutun Gitsin!

Unutkanlığı Unutun Gitsin!

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğinden dolayı ciddiye alınması gerekir. Yaşlanma ile kişilerde ılımlı bir unutkanlık olabilir. “Yaşla-ilintili unutkanlık” ismi verilen bu durum ilerlemediği sürece herhangi bir hastalığa yol açmaz. Buna karşın bu tip hastaların periyodik olarak takip altında olması gereklidir çünkü bu unutkanlık, eğer ilerleme gösteriyorsa, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Daha gençlerde görülen unutkanlığın altında ise sıklıkla psikiyatrik sorunlar yatar. Örneğin günümüz şehir ve çalışma hayatının getirdiği stres, depresyon, gerginlik beyin işlevlerinden dikkat toparlama ve yöneltmeyi bozarak unutkanlık yapar. Buna karşın bazı vitamin eksiklikleri, guatr hastalıkları, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamaları, MS ve daha bir çok hastalık da kendisini unutkanlıkla gösterir. Sonuç olarak devam eden bir unutkanlık tıbbi olarak araştırılmayı hak eden bir bulgudur.

Sağlıklı beslenme, unutkanlık gibi birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltır. Kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın temelinde yatan sağlıksız beslenme unutkanlığı da tetikleyebilir. Fazla miktarda doymuş yağ içeren besinler tüketiyorsanız bu kötü kolesterolünüzün yükselmesine neden olur. Bu durumda kan akışınız yavaşlar ve beyne giden kan gerektiğinden az yol alır. Ayrıca kan yoluyla taşınan oksijen de azaldığı için hafıza yavaşlar. Ancak unutkanlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde diğer organlarınızı beslediğiniz gibi beyni de besleyebilirsiniz. Gerekli olan mineral ve vitamin bakımından zengin besinler, omega yağ asitleri ve antioksidanlar içeren besinler ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Korunmak için ne yapmalıyız?

  • Genel sağlımıza dikkat etmeliyiz.
  • Sağlıklı yaşlanmalıyız.
  • Tansiyon yüksekliği, kolestrol yüksekliği gibi kalp hastalığı riskleri bunama için de risk faktörü olduğundan kontrol altına aldırmalıyız.
  • Zihinsel aktivite yapmalıyız. Bulmaca, sudoku çözmeli, kitap okumalıyız.
  • Düzenli yürüyüş yapmalıyız ve vücudumuzu zinde tutmalıyız.
  • Düzenli beslenmeliyiz. Katı yağlar yerine sıvı yağlar tüketmeliyiz, daha çok yeşil sebzeli yiyecekler yemeliyiz.
  • Özellikle depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar varsa tedavi olmalıyız.
  • Aşırı alkol tüketmemeliyiz. Günde 1 kadeh kırmızı şarabın kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği prensibiyle bu miktarın üstünde alkol almamalıyız ve tercihen kırmızı şarap içmeliyiz.
  • Sigara içmemeliyiz.
  • Unutkanlık olduğunda “yaşlılıktandır” demeyip bir hekime başvurmalıyız.

Unutkanlığa İyi Gelen Besin Kaynakları

Derin Deniz Balıkları:

Ton balığı ve somon gibi omage 3 bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz. Zaten omega 3’ün unutkanlığı engellediğini herkes bilmektedir. Ayrıca bu balıkları hafta da iki veya üç kez tüketirseniz genel sağlığınızda sürekli iyiye gidecektir ve uzun dönem hafızanızı da korumuş olacaksınız.

Yabanmersini:

Yaban mersininin unutkanlığa iyi geldiği araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu meyve beynindeki oksidatif stres oluşumuna karşı koyar ve unutkanlığı yok eder. Bunun dışında yabanmersini tüketen kişilerin öğrenme kapasitesinde artış görülmektedir. Günde bir avuç yaban mersini tüketmek hafızanın gelişmesi için yeterlidir. Unutkanlığı Unutun Gitsin!

Kuruyemiş:

Badem, ceviz, fındık, yer fıstığı, kaju, ay çekirdeği, susam ve keten tohumu gibi karışımdan oluşan yemişten her gün bir avuç yendiğinde hafızada güçlenme meydana gelir. E vitamini bakımından zengin olan kabuklu yemişler unutkanlık için mücadele eder.

Kepekli Tahıllar:

Beyin yeterli oksijen almak için kan akışının hızlanmasına ihtiyaç duyar. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve tam tahıllı ekmekler kötü kolesterolü düşürür ve kan akışını hızlandırarak damar tıkanıklığına karşı durur. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tüketmek uzun dönemde hafızaya iyi gelir.

Nar Suyu:

Antioksidan açısından zengin olan nar suyu ile vücudunuzda koruma sağlayabilirsiniz. Nar suyu dışında portakal, çilek ve greyfurt gibi meyvelerde unutkanlığa iyi gelen yiyeceklerden birkaçıdır. Nar suyunu saf haliyle içemiyorsanız su ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca Nar hakkında daha detaylı bilgi için Yüksek Tansiyon İçin Nar Suyu Kürü ve Nar ve Narın Faydaları adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bitter Çikolata:

Hafızanın korunmasına yardımcı olan bitter çikolata içeriği ile odaklanmayı arttırır ve bununla birlikte enerji verir. Bitter çikolatalarda yüzde elli ve yetmiş arası kakao içerenleri seçmelisiniz. Gün içinde 15 gram tüketmeniz vücudunuz için yeterli olacaktır.

Ispanak:

Mineral ve folik asit bakımından zengin olan ıspanak hafızaya iyi gelir. Unutkanlık sorunu yaşayan kişiyi kurtaran doğal bir mucizedir. Alzheimer hastalığından korunmak için mutlaka ıspanak tüketilmelidir. Çiğ ıspanak salatasından iki günde bir sadece bir kase tüketebilirsiniz.

Elma:

Quercetin bakımından zengin olan kırmızı soğan, elma ve brokoli unutkanlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Her gün bir elma kişiyi tüm hastalıklardan uzak tutabileceği gibi brokoli de iyi bir folik asit kaynağıdır.

Elmanın Faydaları adlı konuya da göz atabilirsiniz…

Biberiye:

Unutkanlığa iyi gelmesiyle bilinen en eski bitkilerden biri biberiyedir. Antik Yunan’da öğrencilerin sınavlara girmeden önce saçlarına taze biberiye dalı iliştirdikleri söylenir. Yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen biberiyenin bu konudaki şöhretinde bir eksilme olmamıştır. Günümüzde, ofis çalışanları üzerinde yapılan bir araştırmada, biberiye kokusunun bile, iş yerinde çalışanların hafızaları üzerinde olumlu etki yaptığı görülmüştür. Biberiye beyin damarlarını genişleten ve hafızaya iyi gelen karnosik asit adlı antioksidan bakımından zengindir. Özellikle akşam üzeri iş yerinde bastıran yorgunluk ve dalgınlık için biraz biberiye esans yağı koklamak günü sorunsuz tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Biberiye bitkisinin genel olarak faydalarına şöyle bir özetlediğimizde, belleği geliştirmeye yardımcı olur, sinirleri yatıştırır, dolaşım sistemini hızlandırır ve beyinde nörotransmitterlerin işlevindeki arızaları önlemeye yardımcı olur. Biberiye takviyeleri piyasada yağ, hap, çay gibi farklı biçimlerde bulunabilir.

Biberiye ile ilgili daha detay bilgi için Biberiye Yetiştiriciliği ve Faydaları adlı konuya göz atabilirsiniz.

Gingko Biloba:

Gingko biloba ağacının yapraklarından türeyen bu bitki hafızayı güçlendirmek için en sık başvurulanlardan biridir. Vücudun tüm sistemini dengeleme özelliği bulunan gingko, unutkanlığa karşı en çok önerilen bitkiler arasındadır.

Gingkonun antioksidan özellikleri beyin ve sinir hücrelerinin yapısını stabilize eder ve serbest radikallerin saldırılarına karşı hücreleri korur. Amerika’da yapılan çeşitli araştırmalarda gingko ekstraktının kan dolaşımını iyileştirdiği ve kavrama ile ilgili fonksiyonları geliştirdiğine dair önemli kanıtlar elde edilmiştir. Elbette bu etkiyi kendi kendinize elde etmeye çalışmanız sakıncalı olabilir. Bitki ekstraktları, uzmanlar ve doktorlar eşliğinde, onların belirlediği dozlarda ve sürelerde alınmalıdır.

Beyne kan akışını desteklediği ve bunun sonucunda unutkanlığa iyi geldiği bilinen gingko, bu nedenlerden ötürü Alzheimer hastalığına çare bulmak isteyen araştırmacıların başlıca inceleme konularından biridir.

Gotu Kola:

Gotu kola anksiyete belirtilerine karşı yardımcı olan ve belleği geliştirmek için beyin fonksiyonlarını uyaran bir bitki olarak anılır. Beyin fonksiyonlarının uyarılması zihnin açılması ve unutkanlığın en aza indirilmesi anlamına da gelir. Bu bitki sadece beyindeki kan dolaşımını iyileştirmekle kalmaz; aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarına ve soğuk algınlığına karşı da önerilir.

Gotu kola bitkisi çay, kapsül ve tablet de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar. Zihni çabuk bir şekilde canlandırmak için bir fincan sıcak suda bir çay kaşığı kurutulmuş gotu kola demlenerek, çay yapılabilir. Tadı acı gelirse, suyu ılıdıktan sonra bal ve limon ekleyerek lezzetini arttırabilirsiniz.

Daha fazla detay için Gotu Kola başlığına bakabilirsiniz…

Şevketi Bostan:

Bostan otu veya mübarek dikeni gibi farklı isimlerle de anılan şevketibostan (Cnicus benedictus), dikenli, keskin ve uzun yaprakları yüzünden çiçekleri zor toplanan bir bitkidir. Şevketibostanın bilinen özellikleri: kan dolaşımını iyileştirmesi, kanı temizlemesi ve toksinleri atmaya yardımcı olmasıdır. Beyin için genel bir beslenme sağladığı bilinir.

Kan dolaşımını iyileştirmesinin yanı sıra bu bitki, sindirime ve ayrıca unutkanlığa iyi gelir. Şevketibostan genellikle çay şeklinde tüketilir.

Daha fazla bilgi için Şevketi Bostan başlığına göz atabilirsiniz…

Melisotu:

Botanikteki ismi ‘Melissa officinalis‘ olan melisotu, Güney Avrupa’dan çıkmış ama bugün tüm dünyada rastlanabilen bir bitkidir. Çok çeşitli kullanım alanları vardır. Bazen bir bardak içeceğin yanında garnitürdür bazen de güzel kokusundan yararlanmak üzere yağa katılır. Mutfakta salatalara ekleyebileceğiniz melisotunun beyin fonksiyonlarına iyi geldiği ise herkes tarafından bilinmez.

Oysa Amerika’da yayımlanan çeşitli makalelerde melisotunun beyin fonksiyonları ve özellikle de hafıza, muhakeme ve problem çözme ile ilgili alanlarda etkili olduğu yazılmıştır. Tüm bunların yanı sıra bitkinin anksiyete belirtilerini de azalttığı belirtilir.

Daha fazla bilgi için Melisa başlığına göz atabilirsiniz…

Unutkanlığa Karşı Önerilen Diğer Bitkiler:

Unutkanlığa iyi gelen bazı bitkisel gıdalar da artık mutfaklarımızda yer etmiş ve sık kullandığımız besinlerdir. Örneğin kırmızı acı biber, soğan, sarımsak, ceviz, karanfil bu besinler arasında sayılabilir. Her biri ayrı ayrı beyni güçlendirdiği ve unutkanlığa karşı iyi geldiği bilinen gıdalardır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme zihin açıklığı adına çok önemlidir.

Şifalı günler dileriz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz