Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mayıs 2021

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği

Daha önceden sitemiz bizimbahce.net te defalarca aloe vera bitkisinin faydalarını yazmıştık. Şimdi bu konumuzda aloe vera nın faydalarına girmeden saksıda aloe vera yetiştiriciliği konusuna girmek istiyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği bir bitkidir ve haricen kulanımının her hangi bilinen bir yan etkisi yok. Faydalarını okumak için tıklayın: Aloe vera faydaları

Aloe Vera

Aloe Vera

Faydalarını okuyunca aloe verayı evinizin bir köşesinde mutlaka yetiştirmeliyim diye düşünüyorsanız bence de doğru düşünüyorsunuz. Aloe vera bakımı kolaydır, fazla ilgi istemez, çabuk büyür. Kolay yetiştirebileceğiniz böyle değerli bir bitkiyi evinde yetiştirmeyi kim istemez ki.

Aloe vera çoğaltması da kolay bir bitkidir. Bitki dibinden devamlı yavru veren aloe vera, bu yavruların ayrılması ve başka ufak saksılara dikilmesi suretiyle kolayca çoğaltılabilir.

Dünyada her yıl aloe vera hakkında bir çok kitap yayınlanmakta.Üretimi ve Aloe veradan yararlanan sektörel kullanım alanlarının sayısı da giderek artmaktadır. Aloe türünün ünlü üyesi aloe vera hemen her evin olmazsa olmazı şifalı bir bitkidir. Nasıl ki sargı bezi, yara bandı vs. ecza dolaplarının olmazsa olmazı ise, Aloe Vera da balkonunuzun tıbbi anlamda olmazsa olmazı. Özellikle ciltte bir yanık, kesik sonrası iyileşmekte geciken yaralarınız mı var, hemen Aloe Vera’nın bir yaprağının ucunu koparın, yanığın veya yaranın üstüne sürün. Etkisini çok çabuk görebilirsiniz…

saksıda aleo vera

saksıda aleo vera

 

Saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gerek bazı püf noktaları vardır. Aleo vera bakımı ve yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler:

 • Aloe veraya uygun yaşan şartları sağlanırsa sıfır bakımla uzun süre yetiştirilebilir. Bahçede yetiştirecekseniz güneş gören geçirgen bir toprak yapınız olmalıdır. Kışın 0 C dereceye kadar kısmen dayanabilir havası kuru iklimlerde soğuğa dayanım daha azdır. Eksi derece bitki zarar görür ve ölüme kadar gider. Eksi dereceye düşmediği sürece bahçede yaz kış kolayca yetişmekte. Yazın dışarıda kışın içeride tutacaksanız sonbahar sonu havaların tam soğumaya başlamadığı bir zamanda bitkiyi içeri alın ilk baharda ise havaların ısındığı zaman dışarı çıkarın. Böylece bitkiniz bu mevsim geçişlerindeki duruma adepte olacaktır.
 • Eğer saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız toprağınız humuslu ve geçirgen havadar olmalıdır. Humuslu toprağınızın geçirgen olmasını sağlamak amacıyla; 4 ölçü humuslu toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü tarım perliti veya ponza taşı kullanabilirsiniz.
 • Balkonunuzda Aloe vera ya güneş gören en iyi yeri ayırın. Ne kadar çok güneş görürse o kadar iyi olacaktır. Ama çok kızgın yaz aylarında direk güneş zarar verebilir böyle durumlarda direk güneşi keserseniz iyi olur. Avea veranızı özellikle gece esintisi alacak bir yerde bulunması da sağlıklı gelişmesi için uygundur.
 • Aloe vera sulaması genelde şu şekilde yapılır; kışın toprağı çok kurursa çok az sulanmalı, hatta bulunduğu yer serin ve az ışık alan bir yerse kış boyunca hiç sulamasanız da yaşayabilir. Yazın ise yukarıda verdiğim toprak ölçüleri gibi geçirgen ve süzek yapılı toprak kullanıyorsanız toprağı kurumaya yakın az fakat sık sulayabilirsiniz. Toprağınız az geçirgense toprağın kurumasını bekleyin ve kurudukça sulayın.
 • Aloe vera gübreleme de şu şekilde yapılır; İlk bahar, yaz mevsiminde 20 günde bir sıvı genel içerikli veya kaktüs gübreleri sulama suyuyla beraber verilmelidir.
 • Aloe vera saksı değişim zamanı; Aleo veralar ufak saksılarda yaşayabilir. Saksı içerisindeki toprağın zamanla besin elementlerinin azalacağı ve toprak yapısının değişeceği göz önüne alındığında bir çok bitkide olduğu gibi aloe veralarda da 2-3 yılda bir toprak değişimi yapmak faydalı olur. Toprak değişimi ilk baharda havalar ısınınca yapılır. Diğer bitkilerde olduğu gibi hemen su verilmez, toprağı kuruyunca su verilir.
 • Aloe vera çoğalma metodu; Kök bölgesinden devamlı yavru verirler. 3-4 yapraklı olan yavrular buradan sökülerek süzek yapılı nemli topraklara dikilir ve sulama yapılmaz. Toprak kurudukça sulama yapılır, yavru bitki tutana kadar bu şekilde sulamaya devam edilir.

Sizlere aloe vera yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne iletebilirsiniz.

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/balkon-bahceciligi/saksida-aloe-vera-yetistiriciligi.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

P_20180124_155803

 

FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜNÜZ BOL YAVRULU ALOE VERA FİDANI 35 TL!

HER YIL BOL YAVRU VEREN BÜYÜK BOY ALOE VERA KISA SÜRELİĞİNE 75 TL YERİNE SADECE FİYATI 35 TL

GERÇEK ALOE VERA FİDANI ALMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORUMU DOLDURUNUZ

Adınız

Soyadınız

Epostanız (geçerli bir adres yazınız)

İstediğiniz fidan çeşitleri:

Adresinizi eksiksiz yazınız

Telefon numaranız

Notunuz

P_20180124_155838

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Seycan dedi ki:

  Yavru alovera dikildikten ne kadar sürede köklenir bide benim büyük alovera var ama Yavru vermiyor Yavru vermesi için ne yapmalıyım

 2. Gökhan altay dedi ki:

  benimde Aloe Veram var ama birtürlü büyümüyor çoğalmıyor neden açaba nasıl bir bakım yapmam gerekiyor

 3. Burcu dedi ki:

  Merhaba birkac kisinin sordugu sorunun aynisini soracağım aloe vera yetistiriyorum kocaman oldu fakat benimkinin de hic yavrusu çıkmadı lutfen cvp yazin bekliyorum

 4. İsa Yaralı dedi ki:

  Merhaba bende evimde aloevera barbadensis türü bakıyorum.Fakat bayağı büyümesine rağmen yanlarından hiç yavru vermedi neden sizce

 5. Kader dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 3 4 ay önce bi aloe vera aldık yavruydu yeni 3 yaprak ancalar yazın güneşte yaprakları kahverengilesti içeri aldım 3 günde eskisinden daha canlı yeşil yaprakları oldu tam yazın bitisi olması sebebiyle tekrar dışarıya koymadım sadec e haftada bi gün güneş alması için koydum dışarıya suan hava soğukluğundan dolayı içerde bakıyorum ama hala hiç büyümedi sadece 1 cm uzama anca olmuştur. Büyümesi için ne kadar süre geçmelidir

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Köklüyse tutar.

 7. Bizim Bahçe dedi ki:

  Aloe vera iyi bakımla bol yaprak verir, bu yüzden tabi ki koparabilirsiniz.

 8. Öznur dedi ki:

  Evde aleo vera çiçegini kendim yetiştiriyorum yapraklarından koparıp cilt bakımı için kullanmak istiyorum ama çiçegimede kıyamıyorum koparmış olsam küser mi? Sıkıntı olur mu ?

 9. Cansu dedi ki:

  Merhaba benim arkadaşım aşamadan aloavera gönderdi ve uç e dört senelik aloaveralar dedi tutar dedi ama diktim sizce tutar mı vitiligo hastasıyım ve jeli vitiligoyu üremesini durduruyor bu yüzden yetiştirmek istiyorum yardım

 10. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sahibinden vb. ilan sitelerine ilan verebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde çiçekçileri dolaşın aloe vera fidanlarınız alımlı ise geri çevirmeyeceklerdir.

 11. Zehra dedi ki:

  Aloe vera yetiştiriyorum ve fidesinin satışını yapmak istiyorum.Bu konu da nasıl ve nereden destek alırım veya nasıl pazarlamasını yaparım.

 12. Bizim Bahçe dedi ki:

  Bitki büyüdükçe bir kaç yıllık olunca bolca yaprak verir. Koparıp kullanırsınız. Bolca yavru verdiğinden yaprakları size ve etrafınıza rahat yeter.

 13. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kökleri tekrar toprağa sarana kadar cansız kalabilir ama kısa zamanda toparlayacaktır. Bir iki hafta gölge de beklesin ve fazla sulama yapmayın.

 14. Nergiz dedi ki:

  Merhaba,
  Aloe vera yetisitirip jelinden cildim için kullanmak istiyorum,mümkün mu? Mümkünse nasil toplanir kullanilir?Cunku cok fazla yaprağı görünmüyor.

 15. Sevil dedi ki:

  Merhaba, küçük saksı aloe veram uzun yolculukta maalesef üç kez yere düştü , toprakları saçıldı.hepsinde topraklarını toplayıp saksıya geri diktim. Şimdi üç gündür evde rengi hafif soldu Üzerine toprak ilave ettim ve çok az su koydum, geri canlanması İçin ne yapmalıyım?

 16. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yavru aloe vera 3-4 yaprak olup büyüdüyse ayırma yapılır yavru bitki anne bitkiye bağlı ise kesip alabilirsiniz.

 17. Yasir kara dedi ki:

  Aloeveranın anaç bitkiyle olan bağı barsa çoğaltma ve ayırma nasıl yapılır yardımcı olur musunuz

Yorum Yaz