Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Saksıda Ahududu Yetiştiriciliği

Daha çok pasta ve tatlılarda yada derin donduruculu dolaplarda görebildiğimiz ahududu meyvelerini bir de taze taze dalından koparıp yesek dedik ve ahududu yetiştirmeye çalıştık. Ahududuyu en iyi yarı gölge ve nemli bir yerde yetiştirebilirsiniz. Kökleri derine gitmez saçak köklüdür bu yüzden yazın bol sulanmak ister.

ahududu

Ahududu yetiştiriciliğinde en uygun topraklar; organik maddece zengin, yeterince derin, geçirgen, hafif veya orta bünyeli topraklardır. Taban suyu yüksek çok hafif kulu topraklar yetiştiricilikte uygun değildir. Fazla kireçli ve tuzlu topraklar da uygun değildir. pH’nn 5.8 – 6.6 arasında, hafif asit veya nötre yakın olması durumunda ahududular en iyi gelişme performansını gösterirler.

Bahçenizde böyle uygun bir yer varsa durmayın hemen ahududu fidanı dikin. Belkide diktiğiniz ilk yıl bile meyvesini alabilirsiniz. Ahududu yetiştiriciliği sandığınızdan daha kolay olacaktır.

Elyafça zengin olan ahududu meyvesi vitamin A, folik asit, antioksidanlar ve çok sayıda mineral içerir. Meyvesi ve tohumları vitamin C ve vitamin E içermektedir. Yaraları dışında bol sulu ahududuları taze taze tüketmek için bir bir kaç tane ahududu fidanı bahçenize dikmenizi öneririm.

Bahçeniz yoksa üzülmeyin! 

Ahududular saksıda yetiştirmeye oldukça uygundur. Yukarıda bahsettiğim uygun bahçe toprağı uygun büyüklükte saksı ve verimli bir ahududu fidanı ile sizlerde saksıda ahududu yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bunun için yazı dizimizi okumaya devam edin….

saksıda ahududu yetiştiriciliği

saksıda ahududu yetiştiriciliği

Saksıda Ahududu Yetiştiriciliği

Balkon bahçeciliği yaparken iyi bir planlama yapmak zorundasınız. Ekim-dikim alanlarınız kısıtlı olacağı için ne yetiştireceğinize iyi karar vermelisiniz. Her aklınıza geleni yetiştirmek isterseniz balkon yada terasınız size ufak gelecektir. Balkonlara çok aşırı yük bindirmenin de ayrı bir tehlike olacağı göz önüne alınmalıdır. Balkon bahçeciliği böyle kısıtlı bir alanda tarım-bahçecilik yapmak olunca, yetiştireceğimiz bitki seçimi önem arz etmektedir. Balkonlarda yetiştirilecek en güzel meyvelerden biri ahududu dur. Balkonda ahududu yetiştirmek hem kolaydır hem ahududu bitkisi vefalıdır. Sizi fazla üzmez, az bir bakımla size yıllarca taze taze meyvelerini verir.

 

saksıda ahududu yetiştiriciliği

 

Ahududuların bir çok çeşidi vardır. Siyahı, kırmızısı, pembesi, sarısı… Erken meyve vereni geç meyve vereni, yediveren çeşidi.. İyi bir çeşit seçimi yaparak iyi bir ahududu fidanı alın..

Saksı seçimi için önemli olan büyüklüğüdür, yoksa rengiymiş şekliymiş önemli değil. Mesela ben büyük bir kova kullandım, saksı bile değil. Önemli olan büyük (en az 10 lt) olan ve altta drenaj için delikleri olan saksı veya kova temin etmenizdir.

 

saksıda ahududu yetiştiriciliği

 

Toprak olarak hazır satılan torf felan kullanmayın, bahçe toprağı en iyisi. Bahçe toprağınız sert yapıdaysa bunu dere kumu veya perlit vs. kullanarak toprağın geçirgenliğini sağlayınız. Organik maddece zenginleşmesi için çok iyi yanmış çiftlik gübresi, koyun gübresi veya solucan gübresi karıştırarak ideal toprağınızı hazırlayın. Böylelikle organik maddece zengin, geçirgen, hafif veya orta bünyeli bir toprak hazırlamış olacaksınız…

Önce saksınızı hazırladığınız toprakla doldurun, ve fidanınızı dikin. Fidan dikimi eğer fidan poşetteyse 4 mevsim dikilebilir açık kökse yazın dikmek uygun olmaz. Can suyunu vererek gölge bir yerde fidanınız bir hafta kadar ortama adapte olsun sonra sonra daha güneşli yerine çekebilirsiniz. Çok aşırı sıcaklarda öğle güneşi zararlı olabilir böyle aşırı sıcaklarda yarı gölge alanlar daha uygun olur.

Sulama sıcaklığa göre değişir 3-4 günde bir de olabilir her günde. Ben genelde az fakat her gün sulamaya çalışıyorum.

Fidanı ilk diktiğiniz yıl gübrelemeye gerek yok. zaten toprak karışımınız organik maddece zengin olduğunu var sayıyorum.. Sonraki yıllarda meyve verme zamanı fosfor potasyumlu ağırlıklı gübreler verebilirsiniz. İlk baharda kompoze gübreler vererek bitkinin önceki yıllarda topraktan aldığı besinleri gübreleme yoluyla vermeniz gerekmekte.

1 yıllık ahududu fidanı dikildiği ilk yıl yalnızca uzunca sürgünler verir. Meyve beklemeyin, eğer diktiğiniz fidan en az iki yıllık sa dikildiği yıl da meyve verir. Meyve gözleri bir önceki yılın dallarda olur. Yıl içindeki sürgünler meyve vermez.

Budama işi için genelde  şu yolu izlemek uygundur. Meyve aldığınız dallar sonbaharda dipten komple kesilip atılır. Ahududu dalları meyve verdikten sonra zaten kurur bir sonraki yılın meyvelerini o yıl büyümüş taze yeni sürgünlerden alacaksınız..

saksıda ahududu

saksıda ahududu- yeni çıkan sürgünler ve önceki yılın dalları çiçeklenmede

Ben siyah ahududu yetiştirmeye çalıştım. Şuan çiçeklenmedeler (24 nisan 2016) Zaman zaman bu sayfayı güncel tutmaya çalışarak saksıda ahududu yetiştiriciliği hakkında güncel bilgiler vermeye devam edeceğim ahududu severler bu sayfayı arada kontrol etmeyi unutmayın. Yeni güncellemeler de bulaşmak üzere..

siyah ahududu

son güncelleme: 24 nisan 2016

 

Bu sayfada yayınlanan saksıda ahududu yetiştiriciliği konumuzun izinsiz başka yerlerde yayınlanması yasaktır. Web siteniz veya blog sayfalarınız da bu konuya aktif link vererek ( http://www.bizimbahce.net/balkon-bahceciligi/saksida-ahududu-yetistiriciligi.htm ) izin almadan yayınlayabilirsiniz. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.. Bizimbahce.Net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz