Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Patatese Domates Aşılama (Tomtato)

Tomtato yani bir bitkiden hem domates hem patates yetiştirmek! Evet bu mümkün… Diktiğiniz patates tohumları filizlenince bu patates sürgünlerine domates aşılayarak toprak altında patates yumruları oluşurken, aşıladığımız bölgeden itibaren domates fideniz büyüyerek lezzetli domatesler üretebilirsiniz.

Bir bitkiden iki farklı ürün almak mümkün, bu konuya bilimsel açıdan baktığımızda;

Aynı familyadan olan bitkiler bilimsel olarak birbirleriye aşılanarak çoğaltılması mümkün olmakta. Gerek patates ile domates, gerek biber, patlıcan gibi ürünlerle de aşılanma mümkün olmakta. Lâkin biber ve domates toprak üstü aksamları tüketildiği için pek fazla üretici açısından rağbet görmüyor. Ama patateste bu şekilde bir uygulama mevcut ve yapılabiliniyor. Yani alt kısmın da patates üst kısmında domates yapılmış oluyor.

tomtato

tomtato

İngiltere de Popüler olmaya başlıyor!

Thompson and Morgan’ın direktörü Paul Hansord, bitkinin geliştirilmesi için on yıl çalışıldığını belirterek, bitkinin ürettiği domateslerin alışveriş merkezlerinden alınan domateslerden daha lezzetli olduğunu iddia etti.

Bünyesinde hem domates hem de patates üreten ve “TomTato” adı verilen bitki, İngiltere piyasasına sunuldu. Aşılama yöntemiyle geliştirilen ve genetik olarak değiştirilmediği belirten bitki ürettiği domateslerin toplanma zamanı geldiğinde, patateslerin de topraktan çıkarılabileceği belirtiliyor.

Bitkinin bir sezon boyunca hayatta kaldığını açıklayan firma, domateslerin toplanmaya hazır olduğu zamanda, patateslerin de topraktan çıkartılabileceğini belirtti.

Patatese domates nasıl aşılanır:

 • Patates anacımızdan uygun kalınlıkta bir sürgün seçerek aşılama işlemine geçebiliriz.
 • Bunun için aşılayacağımız domates dalı da patates anacının kalınlığında olmalıdır.
 • Patates bitki boğazını ortadan dikine aşılama alanı kadar keskin bir bıçak yardımıyla kesiyoruz. Ardından domates dalımızı da bu kestiğimiz yere oturacak şekilde ters V şeklinde kesiyoruz.
 • Dikkatle patates anaç üzerine domates bitki sapını yerleştirin. Burada bitki kabukları birbirine denk gelmesi aşı başarısını arttıracaktır.
 • Daha sonra aşı bandı ile aşı birleşim yeri çok sıkmadan, gevşek te bırakmadan hava almayacak şekilde bantlanır.
 • Aşı tutana kadar aşı bantı burada kalmalı, aşının tuttuğu aşılanan domatesin büyümeye başladığında anlayabiliriz.
 • Aşı yaptığımız bitki direk güneş ışığını aşı tutana kadar görmezse aşı daha başarılı tutacaktır.

Patatese domates aşılamak ile ilgili resimler ve videomuzu aşağıda bakabilirsiniz.

domates aşısı

domates aşısı

 

patatese domates aşılama

patatese domates aşılama

 

 

Domates patates aşılama videoları

 

Patatese domates aşılama (Tomtato)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İbrahim Ali İLERİ dedi ki:

  İbrahim Ali İLERİ 28 Mart 2016 Pazartesi
  Ben 70 yaşında emekli bir öğretmenim. Çiftçi olan babamın bitki yetiştirme denemeleri ile ilgili özel hobisi vardı. Ben de çocukluğumdan beri hobi olarak bitki yetiştirme ile ilgileniyorum.
  20 yaşımdan beri patates bitkisine domates bitkisinin aşılandığını duyardım. Ama bir türlü göremedim,
  Bu gün internette tarım sitelerinde gezinirken sizin sitenizde rastladım.
  Çok güzel ve iyi bir çalışma. Ne kadar bereketli bir durum. Bir kökten hem patates.hem domates almak. Bu tür üretimler balkonlarda da yapılabilir.
  Sizi kutluyor, devamını diliyorum. Başarılar.

  Ben bahçenin fazla ağaçla boğulmasına da taraftar değilim. Aynı familyadan olan ağaçlardan bir tanesi dikilir diğerleri bu ağaca aşı yapılabilir. Örneğin bir kök ayva ağacı dikilir. Birkaç yıl sonra bunun bir dalına armut, bir dalına muşmula aşılanır ve bir dalı ayva kalır.. Dolayısıyla bir kök ağaçtan değişik üç meyve alınabilir. Vişneye, kiraz, mahlep aşılanabilir. Ben bahçem de uyguladım iki kök ağaçtan altı çeşit meyve yiyoruz.
  Selamlar

Yorum Yaz