Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Nisan 2021

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Kendi patatesinizi kendiniz yetiştirmek ister misiniz? “Evet! Fena olmaz” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bir sorun var, “benim patates yetiştirmek için yeterli alanım yok yok” mu diyorsunuz? Kaygılanmayın! Şimdi sizlerle daracık bir alanda bol hasatlı patates yetiştirmenin oldukça pratik bir yöntemini paylaşacağım; Patates Kulesi

Patates Kulesi yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

Malzemeler:

 • Uygun ebatta tel çit (paslanmaz veya plastik kaplı türleri tercih ederseniz daha uzun ömürlü olacaktır)
 • Bağlamak için esnek tel
 • Tel kesici alet (pence veya keski)
 • Saman veya eşdeğeri ot
 • Temiz ve kaliteli kompost (torf ve solucan gübresi katkılı olabilir)
 • Kaliteli bahçe toprağı
 • Su
 • Patates (birkaç farklı tür kullanabilirsiniz)

Yapılışı:

patates-kulesi-1

 1. İlk olarak tel çiti resimde görüldüğü gibi bükerek yeterli yükseklikte bir silindir elde ediyorsunuz. Silindirin birleşme yerlerini esnek tel ile birbirine sıkıca bağlayın. Bu işlemi çok sağlam yapmanız gerek. Aksi halde silindirin içini doldurduğunuz zaman ağırlığın etkisiyle silindir ayrılıp dağılabilir.
 2. Bu tel silindiri bahçenizin uygun bir bölgesine ve toprak zemin üzerine koyabilirsiniz. Böylece zemindeki topraktan da faydalanmış olursunuz. Bu arada, toprak altından köstebek veya benzeri bir canlının silindirin içine girerek patateslerinizi sizden önce hasat etmesini istemiyorsanız, silindirin toprağa temas eden zeminine daha ince aralıkları olan bir tel çit de koyabilirsiniz. Böylece zemindeki çit elek görevi görecek ve kökler bu elekten toprağa doğru yol alacak ancak topak altından herhangi bir davetsiz misafir kulemizin içine giremeyecektir.
 3. Silindiri yapıp yerine yerleştirdikten sonra, en alta bolca kaliteli bahçe toprağı ve kompost karışımı malzemeyi doldurun. Bu arada, silindirin çeperini resimde görüldüğü gibi samanla kaplıyorsunuz. İç çeperin samanla kaplanması hem toprak+kompost karışımının suyla birlikte yıkanarak dışarı akmasını engelleyecek hem de patateslerin daha sağlıklı bir biçimde büyümesini mümkün kılacaktır. Saman kaplama işini çok sıkı yapın. Patateslerin yeşil aksamı güneşi sever ancak, toprak içinde oluşan yumru kısımlarının hasada kadar güneş patates-kulesi-2ışığı almaması gerekir. Bu nedenle samanı yeterince sıkı bir biçimde döşemeye özen gösterin.
 4. Silindirin en alt zeminini toprak+ kompost karışımıyla yaklaşık 10-15 cm kadar doldurduktan sonra patateslerimizi kenarlara gelecek şekilde diziyoruz. Eğer seçtiğiniz patatesler çok büyükse ikiye bölerek de koyabilirsiniz. Patateslerin üzerinde birden fazla göz bulunur. Bu gözlerin her biri filizlenecek ve yeşil yaprak üretecektir.
 5. Patatesleri dizdikten sonra her defasında sulamayı ihmal etmeyin. Bu su can suyu yerine geçecektir. Eğer sulama işini en sonra bırakacak olursanız alt katmanlara yeterince sulama yapamama riski söz konusu olabilir.
 6. Patatesleri resimde görüldüğü gibi dizdikten sonra, üzerine 15-20 cm kadar toprak-kompost karışımı doldurun ve daha sonra yine aynı biçimde patatesleri dizmeye başlayın. Silindiri toprak-kompost ve patates dizisi biçiminde katmanlar şeklinde doldurarak ağzına kadar doldurun.
 7. Patetes Kuleniz hazır. Bundan sonra yapmanız gereken düzenli sulama yapmak. Zamanla tel silindirin aralarından bol miktarda patates filizinin fırlamaya başladığını göreceksiniz. Sağlıklı bir kulede bol miktarda patates filizlenmelidir. Ne kadar çok yeşil yaprak, o kadar çok patates hasadı demektir.

patates-kulesi-3

Not 1:

Yapılacak işlem aşamalarının daha net anlaşılması için yandaki çizime göz atabilirsiniz. Patates özelliği gereği, ne kadar çok toprakla kapatılacak olursa o kadar çok meyve verir. Eğer patates kulesinin olduğu zemine normal bir patates ekimi yapacak olsaydınız, muhtemelen 3-5 adet patates ancak yetişecekti. Ancak patates kulesi yöntemi sayesinde elde etmiş olduğunuz dikey dikim alanında tahmin ettiğinizden çok daha fazla patates elde etme imkanınız olacaktır.

Not 2:

Patates kulesinin tamamını daha rahat sulamak için dilerseniz kulenin tam ortasına yeterli genişlikte PVC su borusu yerleştirebilirsiniz. Bu borunun üzerine çeşitli noktalara uygun büyüklükte delikler açın. Boruya en üstten su döktüğünüz zaman su deliklerden süzülerek dikey bir biçimde silindirin tamamını içten sulayacaktır. Delikleri çok küçük veya çok büyük açmamaya özen gösterin. Çok büyük olursa su çok çabuk boşalır, çok küçük olursa da tıkanma yapar ve suyu boru içinde birikir.

Not 3:

Patates kulesini kurduktan ve patatesler yeşermeye başladıktan sonra eğer yeşil aksamda herhangi bir hastalık belirtisi görürseniz, bu hastalıklı dalları kesip imha edin. Patateslerinizi normalde ilk çiçeklenmeyle beraber hasat edebilirsiniz. Ancak son hasadı beklemek isterseniz sonbahara doğru da yapabilirsiniz. Patates Kulesi patates yetiştirmek için çok pratik  ve verimli bir yöntem olmakla kalmayıp, aynı zamanda hasadı da kolay kılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey, silindiri birbirine bağladığınız tel kısımları keski veya pense ile kesmek. Yığın olduğu gibi dağılacak ve içinden onlarca patatesi toplayacaksınız. Bu arada samanı kompost ve toprak karışımıyla harmanlayıp bir köşede çürümeye bırakacak olursanız gelecek yılın kompostunu da hazırlamış olursunuz.

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Patates Kulesine Saman ve Kompostun Konması

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Patates Kulesine Patateslerin Konması

Patates Kulesi Nasıl Yapılır?

Patates Kulesine Su Borusunun Konması

Bol ve bereketli hasatlar dileriz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. suat akar dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar.Patates kulesinin her katının arasına saman bırakacakmıyız.Bilgi verirseniz mutlu olurum.Teşekkürler

Yorum Yaz