Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Haziran 2021

Paskalya Kaktüsü

Paskalya kaktüsü yada paskalya çiçeği dir ismi, fakat bazen yılbaşı kaktüsü diye karıştırılır. Daha önceden yılbaşı çiçeği konusunu paylaşmıştık. Bu konumuzda ise Paskalya Kaktüsü hakkında bilgiler bulacaksınız. Paskalya kaktüsü bakımı, Paskalya kaktüsünün çoğaltılması, paskalya çiçeği yetiştiriciliği hakkında hazırladığımız bu sayfamız tüm çiçek sevenlere faydalı olur inşallah.

Paskalya Kaktüsü (Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus)

 

Rhipsalidopsis Avrupa’da baharda, paskalya zamanı açtığı için paskalya kaktüsü olarak da bilinir.

Rhipsalidopsis gaertneri uzun gün çiçeğidir ilk baharda Nisan-Mayıs aylarında çiçek açarlar. Daha çok kırmızı renklisi bir çok evde yetiştirilmiştir. Yurt dışında yapılan melezleme çalışmalarıyla pembe, turuncu, beyaz ve değişik renkli çeşitleri geliştirilmiştir.

Paskalya kaktüsünün bakımı oldukça kolay olup çok uzun yıllar sorunsuz yetiştirebileceğiniz bir çiçektir. Üstelik çoğaltılması oldukça kolay olduğundan bir çok yeni paskalya kaktüsü fidesi elde etmiş olursunuz

 

turuncu paskalya kaktüsü

turuncu paskalya kaktüsü

 

 

Paskalya çiçeğinin bakımı için fazla bir şey yazmaya gerek duymuyorum, kısaca siz onu direkt güneş almayan, aydınlık bir yere yerleştirin. Çok sıcak bir ortamda bulundurmayın. Çiçekli olduğunda ve yaz aylarında düzenli olarak sulayın. Dinlenme zamanı sulamayı azaltın. İlk bahar ve yazın iki üç haftada bir 1 gr. kaktüs gübresi 1 lt. suda eritilerek gübre takviyesi yapın.

 

Paskalya kaktüsü

 

Paskalya kaktüsünü mümkün olduğunca dışarıda balkonunuzda direk güneş ışı almayan aydınlık bir yerde tutun. Paskalya kaktüsü satışı genelde çok ufak saksılarda yapılmaktadır. Eğer yeni bir paskalya çiçeği aldıysanız, büyük bir saksı ve bol humuslu bir toprak temin ederek saksısını değiştirin. Toprağı geçirgen olması için perlit karıştırabilirsiniz. Perlit bulamazsanız vermikülit yada kum gibi materyaller kullanabilirsiniz.  Bitkiyi ters çevirip dikkatlice toprağını dağıtmadan çıkarın, yeni saksıya biraz toprak doldurup bitkinizi saksının ortasına koyun yanlarını toprakla doldurun. Artık paskalyanız burada daha güzel gelişecektir.

 

pembe paskalya çiçeği

pembe paskalya çiçeği

 

Paskalya çiçeğinin çoğaltılması oldukça kolaydır. 1-2 boğumlu yaprağını kesin ve hafif nemli toprağa gömerek kolayca çoğaltabilirsiniz. Bununla ilgili hazırladığımız, aşağıdaki videoyu izleyerek tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 

 

Paskalya kaktüsü adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/sus-bitkileri/paskalya-kaktusu.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bizim Bahçe dedi ki:

  http://www.e-kamkat.com web sayfamızda mevcuttur efendim.

 2. Melisa dedi ki:

  paskalya almak istiyorum varmı

 3. Sabriye dedi ki:

  Paskalya kaktüsünden turuncu olanı almak istiyorum nasıl temin edebilirim

 4. Sabriye dedi ki:

  Turuncu mor paskalya kaktüsü almak istiyorum nasıl.temin edebilirim cicekcilerde bulamadım

 5. sorguç heval rengis dedi ki:

  azolla nasıl alabilirim

 6. Melahat Furtuna dedi ki:

  Ben fusya ve turuncu paskalya cicegi almak istiyorum.Elinizde mevcutsa nasil alabilirim.Tesekkur ederim.

 7. Emine pancaroğlu dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar ben turuncu ve beyaz pembe paskalya almak istiyorum nasıl temin edebiliriz

 8. Ayfer Aydoğan dedi ki:

  Türuncu yilbası cactusu almak istıyordum nerden temin edebilirim

 9. Mustafa dedi ki:

  Paskalya
  çiçeği almak istiyorum

 10. Bizim Bahçe dedi ki:

  Paskalya kaktüsü, çiçek açma mevsiminde büyük yapı marketlerinde ve çiçek satan çiçekçilerde satılabilmekte..

 11. Şakir bilecen dedi ki:

  Paskalya kaktüsü nasıl alabilirim

Yorum Yaz