Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Mutfağınızda Yetiştirin Taze Tüketin!

Mutfağınızda Yetiştirin Taze Tüketin

Mutfağınızda Yetiştirin Taze Tüketin!

Bazı sebze ve şifalı bitkiler vardır ki, mutfağımda sıklıkla kullanırım ancak onları pek sık satın almam; onun yerine bizzat herdem taze yetiştiririm. Soğan, sarımsak ve taze otlar birçok yemeğe katılan ürünlerdir ve esasen pek de pahalı sayılmazlar, ancak eğer bunları günlük olarak kullanıyorsanız o zaman iş değişir.

Bazı gıda ürünleri, geriye kalan atıklarından tekrar üretilebilirler ve bunlar mutfağınızın tezgahında dahi yetiştirilebilirler. İşte size, bir kez satın alıp her dem yetiştirebileceğiniz 10 adet sebze ve şifalı bitki.

sarımsak filizi

sarımsak filizi

.

1. Sarımsak Filizi

Sarımsak filizlenmeye başladığında, küçük yeşil filizler pişirmek için çok acı olabilirler.  Bu filizlenmiş diş sarımsakları atmak yerine, onları içinde bir miktar su olan bir bardağın içine koyabilir ve filizlenmesini sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

Filizlenmiş yeşil sarımsak, diş sarımsağa göre daha hafif bir lezzettedir ve salatalarda ve makarnalarda garnitür olarak daha iyi gider.

Mutfağınızda Yetiştirin Taze Tüketin!

Havuç Başları

Havuç Başları

2. Yeşil Havuçlar

Havuçların sap kısmını kestiğiniz zaman atmayın. Bunun yetine havuç başlarını içinde bir miktar su bulunan bir kabın içine yerleştirin. Kabı iyi ışık alan bir pencere önüne yerleştirin. Havuç başları zamanla çimlenecek ve yeşil yapraklar büyümeye başlayacak. Bu yeşil yaprakları salatalarınızda veya garnitür olarak taze taze kullanabilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler:

 • Ucunda yeşil yaprakları hafifçe filizlenmeye başlamış olan taze havuçları seçin (körpe ve gelişmemiş olanları değil).
 • Havuçların tepe kısmını 5 cm boyunda kesin.
 • Havuç başlarını sığ bir tabağın içine, kesik kısımları tabağın içine bakacak şekilde dizin.
 • Tabağın içine su doldurun. Suyu, havuç başlarının yarısına gelecek kadar doldurmaya özen gösterin.
 • İçine havuç başlarını dizdiğiniz kabı, iyi ışık alan bir pencere önüne yerleştirin.
 • Havuçların tepe kısmının kurumaması için, kabı periyodik olarak kontrol edin ve gerektiğinde kaba su ilavesi yapın.
 • Havuç bağları 1-2 hafta içinde çimlenmeye başlayacaklardır.

3. Fesleğen Yaprakları

10 cm uzunluğunda sapları olan birkaç adet fesleğen yaprağını bir bardak suyun içine koyun ve bardağı doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirin. Fesleğenin kökleri 5 cm uzunluğuna eriştiğinde yaprakları yeni bir saksıya dikerek yep yeni ve tam bir fesleğen bitkisi elde edebilirsiniz.

Fesleğen Yaprakları

Fesleğen Yaprakları

4. Yeşil Soğanlar

En az 5 gün içerisinde atık durumdaki bir soğandan tamamen yeni bir yeşil soğan yetiştirebilirsiniz. Yeşil soğanı kökleriyle beraber yaklaşık 2-3 cm kadar bırakın ve küçük bir cam bardağın içine bir miktar suyla beraber koyun. Birkaç gün içerisinde tamamen yepyeni taze soğanlarınız yetişecektir.

Yeşil Soğanlar

Yeşil Soğanlar

 

5. Tabakta ve Bardakta Marul

Eğer elinizde hâlâ bir bozulmamış ve taze olan bir marul gövdesi varsa, bu göbek kısmı içinde yaklaşık 1 cm kalınlığında su bulunan bir kase içine yerleştirin ve pencere önüne koyun. 2 hafta içinde göbeğin tam ortasından yeni yaprakların çıkmaya başladığını göreceksiniz ve 3-4 hafta içinde ise tam olarak büyümüş olacaktır.

tabakta marul

tabakta marul

bardakta marul

bardakta marul

6. Çin Lahanası

Marulda olduğu gibi Çin lahanası da iyi ışık lan bir yerde tabakta veya bardakta, kök aksamı suda kalacak şekilde yetiştirilebilir. Bir veya iki hafta içinde, köklenmiş olan lahanayı toprak dolu bir saksıya aktararak bütün olarak yetiştirebileceğiniz bir lanaha elde edebilirsiniz. Çin lahanası hakkında daha fazla bilgi için ÇİN LAHANASI YETİŞTİRİCİLİĞİ adlı konuya göz atabilirsiniz.

çin lahanası

çin lahanası

bardakta çin lahanası

bardakta çin lahanası

çin lahanası yetiştirme

çin lahanası yetiştirme

7. Soğan

Bir soğanın kökleri olan dip kısmını kaba ya da doğrudan dışarıda toprak dolu bir saksıya dikebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde dilerseniz taze yeşil soğanları hasat edebilir ya da kelle soğanın olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz. Bu yöntemle teorik olarak bir tek soğandan sonsuza kadar soğan üretmeniz mümkündür. Özellikle de mutfağında soğan seven birisiyseniz, sizin için bulunmaz bir nimet olacaktır…

 • Kökleri henüz bozulmamış ve tam olarak iyice kurumamış olan bir soğan seçin ve dipten kesin. Dipten keserken etli kısmı ne kadar bol bırakırsanız o kadar iyi olacaktır.
 • Kestiğiniz soğanı iyi havalandırılan, gölge bir yerde birkaç saatten bir kaç güne kadar kurumaya ve kesilen kısmı kabuklaşmaya bırakın. Not: Kesilen kısmın kuruması için esasen birkaç saat yeterlidir. Kesilen kısma dokunduğunuzda kuru ve hafifçe buruşmuş ise tamamdır.
 • Sırada kesilen ve yüzeyi kuruyan soğan parçasını saksıya almaya geldi. Saksıya 3/4 oranında toprak (torf-kokopeat vb malzemeler kullanabilirsiniz) koyun. Kesik soğanı saksının tam ortasına yerleştirin ve üzerini 2-4 cm kadar toprakla kapatın. Gerektiğin de sulama yapın.
 • Soğanın tepesinde ilk birkaç yaprak oluşmaya başladığında, soğanı saksıdan ayırın. En dışka kalan ölü kabuğu sıyırıp alın. Ortaya önceki soğandan kalan etli dış kısımları alınmış ve merkezde olulmaya başlayan ve yepyenş kökleri olan bir adet soğancık kalacaktır. Ayırdığınız bu soğancığı tekrar br saksıya dikin. Büyemekta olan yaprakları boydan 1/3 kadarını kesecek olursanız alt kısımda yumur gelişimini sağlamış olursunuz.
saksıda soğan

saksıda soğan

8. Saksıda Zencefil

Aynen soğanda olduğu gibi zencefil kökleri de yeniden yetiştirilmek üzere toprağa gömülebilir, fakat süreç biraz daha uzundur. Zencefillerin çimlenmesi birkaç ayı bulabilir ve tamamen olgunlaşmış bir zencefili hasat etmeniz ise hemen hemen 8 ile 10 ayı bulabilir.

Zencefili saksıdaki toprağa nazikçe gömdükten sonra yapmanız gerek tek şey, saksıyı gün eşli bir bölgede sürekli olarak nemli ve ılık tutmaya özen göstermektir. Bu nedenle zencefil ektiğiniz saksınızı ev içinde ve güneş alan bir pencerenin önüne yerleştirip sabırla büyümesini izlemeye başlayabilirsiniz.

Zencefilin yaprakları yaklaşık olarak 8-10 ay sonra solmaya ve kurumaya başlayacaktır. İşte o zaman toprak altında yeni ve taze bir yumrumuz oluşmuş demektir. Yumruyu saksıdan çıkartıp kullanabilirsiniz.

Zencefil hakkında daha fazla bilgi için Zencefilin Faydaları başlıklı konuya göz atabilirsiniz.

Saksıda Zencefil

Saksıda Zencefil

9. Kütükte veya Samanda Mantar

Kendi mantarınızı çok da kolay bir şekilde evinizde, terasınızda veya bodrum katınızda yetiştirmeniz mümkün. Hem zevkli bir uğraş hem de leziz.. Mantar yetiştirmek ile ilgili detay bilgi için Kütükte İstiridye Mantarı ve İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği adlı konulara göz atabilirsiniz.

kavak kütüğünde kayın mantarı

kavak kütüğünde kayın mantarı

10. Saksıda Kişniş

Fesleğende olduğu gibi eğer kişniş de içinde su olan bir bardağa yerleştirilecek olursa kök geliştirir. Kökler bir kez yeterince uzadıktan sonra, yapmanız gereken tek şey onları alıp bir saksıya aktarmak olacaktır. Birkaç hafta içinde yeni filizler görünmeye başlayacaktır. Birkaç ay içinde de tamamen yeni bir kişniş saksısına sahip olacaksınız. Mutfağınızda Yetiştirin Taze Tüketin!

Saksıda Kişniş

Saksıda Kişniş

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz