Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Haziran 2021

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Bahçeniz İçin Şık Tasarımlar – X

Çoğumuz balkon veya bahçemizde çirkin ve kanserojen saksılar içinde çiçek yetiştiririz. Çiçek yetiştirmekte bir sıkıntı yok da, eğer bu plastik saksılarda domates, salatalık, nane, maydanoz vb. yenilebilen ürünler yetiştiriyorsak işte o zaman iş tehlikede. Bu nedenle, Bahçeniz İçin Şık Tasarımlar başlığının bugünkü  bölümünde sizlerle ev yapımı bir saksı tarifi paylaşmaya karar verdim. Bu saksı hem doğal, hem daha sağlıklı ve hem de pek dekoratif… Yapması da bir hayli zevkli…

Malzemeler:

 • Lastik eldivenler
 • Toz maskesi
 • Perlit
 • Kaliteli çiçek torfu
 • Kaliteli çimento (tercihen beyaz çimento da kullanabilirsiniz)
 • Akrilik lif (eğer büyük boyutlu saksılar yapılacak ise dayanıklılık açısından)
 • Malzemeleri karıştırmak için uygun büyüklükte plastik bir küvet
 • Su
 • Sıvı Yağ
 • Kalıp olarak kullanılacak plastik saksı veya saksılar (büyüklüğü size kalmış)
 • Küçük ahşap dübeller
 • Plastik poşetler
 • Tel fırça, bulaşık teli veya zımpara
 • (Tercihen çimentolara renk vermekte kullanılan renkli toz boyalar)

Yapılışı:

 1. İlk olarak plastik eldivenlerinizi ve çimento tozundan korunmak için de toz maskesini takın.
 2. Ardından malzemeleri karıştıracağınız geniş plastik küveti alın ve içine 3 ölçü perlit, 3 ölçü torf ve 2 ölçü de çimento koyun. (Not 1: Eğer renkli bir saksı elde etmek istiyorsanız, bu aşamada tercihen dilerseniz renkli toz boyadan da bir miktar katabilirsiniz. Not 2: Eğer büyükçe bir saksı yapmak istiyorsanız, saksının dayanıklılığını ve dayanma direncini arttırmak için yukarıdaki malzemelere ilaveten akrilik lif katın. Akrilik lif malzemenin birbirine tutunmasını sağlayarak dayanıklılığını arttıracaktır. Eskiler kerpiç evleri sıvarken çamur harca saman ve/veya at kılı katarlarmış.)
 3. Plastik küvetteki malzemelere suyu yavaş yavaş katmaya başlayın ve bu arada malzemeleri karıştırmayı ihmal etmeyin. Son kertede su katılmış ve karıştırılmış malzemeler ne çok sulu, ne de çok kuru olacak. Avucunuzda topaklanması ya da sıva yapmayı mümkün kılacak kıvamda olması yeterlidir.
 4. Sırada kalıp seçmeye geldi. Kalıp olarak kullanacağınız uygun büyüklükte bir tane plastik saksı seçin. Bu plastik saksının iç yüzeyini, kek kalıbını yağlar gibi yağlayın. Yağı eşit yamak için dilerseniz bir sprey kullanarak da yağı serpebilirsiniz. Yağ sayesinde kalıbın içinde kuruyacak olan harcımız parçalanmadan ve kalıba yapışmadan rahatça çıkacaktır.
 5. Yağı sürdükten sonra kalıbın tabanını doldurmaya başlayabilirsiniz. Taban yaklaşık 2.5 cm kalınlığında harç koyun ve aralarında hava kalmamasına dikkat ederek iyice bastırın. Sağlamlık için taban yeterli kalınlıkta olmalıdır. Daha sonra tabandan üst kısma doğru kenarlara da aynı biçimde yaklaşık 2 cm kalınlığına denk gelecek şekilde harç yerleştirmeye devam edin. Yine bu yan harçları da sıkıca bastırarak içindeki hava boşluklarını alın.
 6. Kalıbı tamamen doldurduktan sonra, kalıbın tabanına dikkatli bir biçimde ahşap dübelleri dikkatlice bastırarak saksının altında drenaj deliklerini açın. Bu işlemi sakince ve dikkatlice yapın ki bastırdığınız harçta herhangi bir çatlama meydana gelmesin.
 7. Drenaj deliklerini de açtıktan sonra plastik kalıbı olduğu gibi plastik poşetin içine koyun ve poşetin ağzını sıkıca kapatın. Poşet içindeki kalıpta yer alan harcın kuruması için bu haliyle yaklaşık 48 saat bekletin. Poşet içinde bekletmemizin nedeni, kurumanın yavaş yavaş gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu sayede saksımızda çatlama meydana gelmeyecek ve daha dayanıklı olacaktır.
 8. 48 saat geçtikten sonra poşeti açın, kalıbı poşetten alın ve kalıp içindeki kurumuş harcı dikkatlice çıkartın. Eğer kırılacak gibi oluyorsa, hiç zorlamadan poşete tekrar koyup bir gün daha kurumaya bırakın. Ev yapımı saksımız son aşamasına doğru gidiyor. Kalıptan çıkan saksımız hâlâ nemlidir. Tam da bu nemli halinden faydalanarak, kalıbın dış çevresini tel fırça, mutfak teli veya zımpara ile törpülüyoruz. Bu sayede saksımızın içindeki o güzelim doku ortaya çıkmaya başlayacaktır.
 9. Fırçalama işi bittikten sonra, tamamen kuruması için saksıyı ışık alan ama gölge bir yerde yaklaşık 2-3 hafta kadar bekletin.
 10. Ev yapımı toprak saksımız hazır. Dilerseniz saksının dış çevresinde yosun yetiştirerek daha hoş ve arkaik bir görüntü verebilirsiniz. Saksının dış çevresinde yosun yetiştirme işleminin nasıl yapıldığını görmek için Bahçeniz İçin Yosun Üretin, adlı başlığa bir göz atın; pek şaşıracaksınız!

Not: Aşağıdaki resimlerde , saksıyı yapan arkadaşımız içten ahşap dübel ile drenaj deliği açmak yerine saksı poşette birkaç gün bekledikten sonra ters çevirip dıştan dikkatlice çivi yardımıyla delik açmayı tercih etmiş. Bu da bir yöntem tabi ki…

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksı Malzemeleri: eldiven, toz maskesi, perlit, torf, çimento, akrilik lif

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksı Malzemeleri: küvet, su, sıvı yağ, kalıp saksı

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksı Malzemeleri: ahşap dübeller, plastik poşetler, tel fırça, çimento boyası

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Saksının kurumuş olan en son hali…

Ev Yapımı Saksılar

Ev Yapımı Saksılar

Resimler için ağaçlar.net’den sayın dağ çiği ve eylül’e teşekkürler…

Bir de buna göz atın:

Bahçeniz İçin Şık Tasarımlar – XI –  Doğal Kaya Saksıları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz