Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

çilek guava

Çilek guava (Strawberry Guava) ülkemizde henüz tanınmıyor. Oysa ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilecek şifalı ve güzel bir meyve. Hobi olarak bahçelerde yetiştirilebileceği gibi alternatif tarım ürünleri içinde değerlendirilebilir.

Ayrıca bodur yapısından dolayı orta büyüklükte saksılarda yetiştirebileceğiniz çilek guavayı bahçeniz yoksa balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Değişik meyvelere meraklı olanların çilek guavayı beğeneceğini düşünüyorum.

çilek guava

çilek guava

Guava (Psidium) çeşitleri içerisinde soğuğa en dayanıklı çeşit olan çilek guava (Strawberry Guava) – 5 derece soğuğa kadar dayanabilmekte olup ülkemizde bir çok yerde dışarıda yetiştirilebilir. Eğer bölgeniz kışın -5 dereceden daha soğuk oluyorsa bitkinizi korumanız gerekecektir. Eğer saksıda yetiştiriyorsanız saksınızı soğuklarda içeri alarak bitkinizi soğuklardan korumuş olursunuz.

Guavanın (Psidium) anavatanı Meksika ve Güney Amerika olup bu tropikal meyvenin yüz kadar türü bulunmaktadır. Guavanın en tanınmış olanlarından iri meyveleri olan elma guavası ( Psidium guajava ) ile daha küçük meyveleri olan ( kırmızı renkli ) çilek guavadır. Yeşil meyveleri olanına ise limon guavası denmektedir.

Koyu yeşil renkli olan meyveleri olgunlaşmaya başlayınca kırmızılaşmaktadır. Bu sebeple çilek guavaya ( Red guava ) kırmızı guava da denilmektedir.

Çilek guavası ( Psidium littorale) çalı şeklinde olup saksıda da yetiştirilmeye çok uygundur. Bu yüzden balkon bahçeciliği yapmak isteyenlere saksıda çilek guava yetiştirebileceklerini hatırlatmak isterim.

Çilek guavası fazla bakım istemeyen, toprak seçiciliği az olan bir bitkidir. Yazın diğer tropikal bitkiler gibi toprağının ve yapraklarının nemli tutulması bakım istekleri arasında yer almaktadır.

Guava fidanları çok hızlı büyürler. Büyüme sezonu döneminde bir veya iki ayda bir azot içeren gübre verilmelidir. Yılın soğuk aylarında ve meyve olgunlaşma sırasında gübre kesilmelidir.

Guava, kendine verimli bir bitki olması nedeniyle tek olarak ta yetiştirebilirsiniz. 

Guavayı tohumdan ve çelikle üretebilirsiniz. Ayrıca dip sürgünü verdiğinde bu sürgünleri de ayırıp çoğaltmanız mümkündür.

Çilek guavanın tadı nasıl diye merak ediyorsanız tadının güzel olduğunu söylemekteler henüz bende tatmadım ama nasip olursa bu yıl yetiştirdiğim guava meyve verecek gibi duruyor tadınca ayrıca buradan bildiririm. Ayrıca fidanımın gelişmelerini fotoğraflayıp zaman zaman buradan sizlere paylaşırım inşallah.

Son olarak sizlere guavanın bir kaç faydasından ve kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.

strawberry guava

strawberry guava

Çilek guavanın faydaları:

Antioksidan özelliği yüksek olan çilek  guava, A, C vitaminleri ve likopen bakımından da çok zengindir.

Kalp, şeker ve kilo sorunu olanlar için çok yararlıdır.

Cildi diri tutmaktadır, piyasada guavalı kremler mevcuttur.

Kullanım alanları

Bitkinin yaprakları çay ve sebze, tohumları kahve olarak kulanılabilmektedir.

Meyvesi çiğ olarak yenildiği gibi, pişirilerek, kurutularak yenilebilmektedir.

Ayrıca salatası, reçeli, turşusu, meyve suyu da yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehmet dedi ki:

    Saksıda çilek guava yetiştiriciliği için daha detaylı bilgi vermenizi isterim. Nasıl sulanır, nasıl gübrelenir, nasıl budanır vb. bilgilerini eklerseniz çok iyi olur.

    Teşekkürler.

Yorum Yaz