Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Amerikan Sarmaşığı

Amerikan Sarmaşığı

Amerikan Sarmaşığı

Halk arasında Hazan dalı, Virjinya sarmaşığı, Frenk asması olarak da bilinen Amerikan Sarmaşığı bahçe dekorasyonunda ve peyzaj düzenlemelerinde oldukça rağbet gören ve aranılan bir süs bitkisidir. Hadi gelin Amerikan Sarmaşığını tanıyalım biraz.

Amerikan Sarmaşığı

Amerikan Sarmaşığı

Anavatanı ve doğal yayılış alanları Kuzey Doğu Amerika olan Amerikan Sarmaşığı sarılıcı ve çok yıllık bitkidir. Kurağa ve hava kirliliğine dayanıklıdır.

Amerikan Sarmaşığı çok yıllık, hatta ömürlük  bir sarmaşıktır. Asma yaprağına benzeyen yaprakları sonbaharda kıpkırmızı olur ve kış aylarında ise dökülür. Parlak yeşil yapraklar sonbaharda muhteşem kızıl renklere büründüğünde bahçenizi çok hoş bir hazan mevsimi kaplar. Amerikan sarmaşığının sonbaharda önce sarı, turuncu, sonra bakır ve nihayet kırmızı ve dökülmeye yakında erguvan rengine dönen yaprakları, bahçelerde tam bir görsel renk ziyafeti sunarlar. Yazın açan minik yeşil çiçekler sonbaharda üzüme benzer mor meyvelere dönüşür. Bitkinin meyveleri kuşlar tarafından çok sevilir fakat insanlar için zehirlidir.

Çiçekleri çok küçüktür ve fark edilmez. Bu çiçekler mavi-siyah renkli meyve salkımları oluşturur. Kışın -25, -30 °C’ye kadar olan soğuklara dayanıklıdır.

Amrikan Sarmaşığı son derece hızlı bir şekilde gelişir ve kısa zamanda çitleri ve duvarları sararak tüm açıklıkları kapatır. Bu özelliği ile çirkin görünümlü binaları giydirmekte sıklıkla kullanılır. Kuru ağaçları sardırmak amacıyla veya yer örtücü olarak da kullanılabilir. Dallarından çıkan minik vantuzlarıyla duvarlara kendiliğinden tutunur. Bununla beraber ilk yıllarda tutunmasına yardımcı destekler kullanılması iyi olur. Bitki zaman içinde 15 metreye kadar ulaşır.

Amerikan SarmaşığıAmerikan sarmaşığı o kadar rahat ve hızlı büyür ki, dönem dönem budama yapılarak kontrol altında tutulmadığı takdirde etrafındaki ağaç ve çalılara sararak onları kapatabilir. Canlı ağaçların yakınlarına ekilmemeli ya da ekilecekse de onlara sıçramamasına özen gösterilmelidir.

Drenajı düzgün olan herhangi bir toprak tipi yetişmesi için yeterli olacaktır. Bununla beraber gübreli ve iyi sulanan topraklarda çok daha hızlı gelişir. Güneş ve gölge ayırt etmez.

Amerikan Sarmaşığının Budanması

Amerikan Sarmaşığı

Amerikan Sarmaşığı

Budamaya dayanıklıdır. İstenmeyen dallar ilkbaharda kesilerek budama yapılabilir. Sarmaşığın kontrol altına alınması ve düzgün bir şekil alması için budama çok önemlidir.

Üretilmesi çok kolaydır Amerikan Sarmaşığının. Toprağa uzatılan dallar kısa zamanda köklenir. Bunlar sökülerek istenen yerlere fidelenir. Yetişkin bitkilerin tohumları çoğu zaman düştüğü yerlerde kendiliğinden filizlenir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bizim Bahçe dedi ki:

    Kısa zamanda çimlenir saksı yada tohum ekim kasalarında çimlendirmeniz daha iyi olur. Yere toprağa direk ekerseniz tam kontrol edemeye bilirsiniz.

  2. idris dedi ki:

    Selam
    Amerikan sarmasigi tohumlarini alip direk bahce topragina eksem nakadar surede filizlenir acaba simdi tam ekim mevsimi ?

Yorum Yaz