Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Temmuz 2020

Çit bitkileri

Önceki yazımız da sizlere bahçe çitleri hakkında bilgiler vermiştim. Bahçe çitlerinizi ahşap, metal, plastik veya beton duvarlar ile yapabileceğiniz gibi, canlı çit bitkileri ile bahçenize en doğal şekliyle bahçe çitinizi yapabilirsiniz. Çit bitkileri ile bahçenize çit uygulaması yapmanız halinde doğal ve estetik görselliğinin yanında fazladan faydaları da olacaktır. Örneğin rüzgarlı bir bahçeniz varsa uygun formda dikilecek bitkiler doğal rüzgar kıran perdesi görevi yaparak bahçenizi rüzgardan koruyarak bitkilerinizi rüzgarların vereceği zararı en aza indirmiş olabilirsiniz.

Bunun yayında şehir hayatının yoğun gürültüsünü bitki çitleri en aza indirebilir. Egzoz ve kirli havanın temizlenmesi ise hepimizin bildiği faydalar arasında yer almaktadır.

Sizlere çit bitkileri olarak bir kaç çit bitkisi önermek istiyorum. Örnekleri araştırarak bahçeniz için uygun bitkilere karar vermek size kalmış.

Yeşil Leylandi

En güzel çit bitkisi olarak birinci sırayı alan leylandi ağaçları hakkında detaylı bilgiyi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kısa zamanda hızla büyüyen ve aynı zamanda yatay konumda genişleyebilen leylandiler çit oluşturulma işlemlerinde en çok tercih edilen bir türdür.

çit bitkileri leylandi

çit bitkileri leylandi

Japon Kadife Çamı

Fazla bakım gerektirmeyen ve çabuk büyüyen bir çitim olsun diyorsanız size tavsiyemiz Japon Kadife Çamı olacaktı. Baharda kızaran yaprakları kışın yeşile döner bu haliyle çok dekoratif bir türdür.

japon kadife çamı

japon kadife çamı

Ateş Dikeni

Küçük ve beyaz çiçeklerin oluşturduğu salkımları ve kış ortalarına kadar dalında kalan turuncu ile kırmızı arasında değişen renklerde meyveleri vardır. Ateş dikeni hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız

ateş dikeni

ateş dikeni

Kurtbağrı

Sert budamalara dayanıklı olduklarından çitler için en uygun olan çalılardır. Buraya tıklayarak bitki hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

ligustrum kurbağrı

ligustrum kurbağrı

Boylu Mazı

Neme ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı kökleri vardır. Erozyona karşıda kullanılabilecek bir bitki türüdür.

mazı çit bitkisi

mazı çit bitkisi

www.bizimbahce.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şengül tuna dedi ki:

    Japon şemsiyesine bayıldım, nereden bulabilirim.tüm çiçekler çok-çok güzeller.

Yorum Yaz