Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2021

Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili

Yağmur Suyu Varili

Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili 

Ucuz, Pratik, Kolay ve Temiz Bir Su Kaynağı

Yağmur Suyu Varili

Yağmur Suyu Varili

Su medeniyettir ve birçok medeniyet su kaynaklarının hemen kenarlarına yapılmıştır. Öyle ki, su kaynağının kuruması veya yön değiştirmesi sonucu birçok medeniyetin tarih sayfasından silinip gittiği gözlemlenmiştir.

Zaman zaman, tarihi mekânları ziyaret  ettiğinizde, eğer kalıntıları hâlâ duruyorsa mutlaka bir sarnıç görürsünüz. O kadar ki, bu sarnıç o dönem için hayati önem taşımaktadır; çünkü yaşayan herkesin temel su kaynağı olmuştur bu sarnıçlar.

“Sarnıç, içinde su biriktirmek için toprak altında yapılan depo olmakla birlikte gemilerde saçtan yapılmış tatlı su deposudur.

Eskiden evlerin bodrum katlarındaki küçük sarnıçlarda, damdan alınan yağmur suyu biriktirilirdi. Daha eski dönemlerde de suyun bir mahalle ya da kent halkı tarafından kullanılabilmesi için, çok daha büyük boyutlarda sarnıçlar yapılırdı.

Arkeolojik kazılarda Antik Çağ’da Anadolu’da, dağ kalelerinde, su gereksiniminin sarnıçlarla karşılandığını gösteren buluntulara rastlanmıştır.”

demektedir Vikipedi, özgür ansiklopedi. Şimdi gelin, suyun geçmişe nazaran daha da önem kazandığı modern zamanımızda bağ ve bahçeniz için hem doğal hem de temiz bir su sarnıcı inşa edelim. Nam-ı diğer “Sarnıç” demekteyiz ama aslında Yağmur Suyu Varili demek daha doğru olacaktır.

Yağmur Suyu VarilleriDünyada bol miktarda bulunan ve yaşam için vazgeçilmez olan su, kokusuz ve tatsız bir bileşiktir. Modern bilim yaşamın kaynağının sudan karaya sıçradığını düşünmektedir. Esasen özellikle de sıcak havalarda susadığımız zaman, hayratlardan içtiğimiz suyun içimizi nasıl da yaşamla doldurduğunu düşünecek olursak bu varsayım pekâlâ mantıklı görünüyor. Eh eskiler boşuna “su gibi aziz ol!” dememişler.

Suyun insan yaşamı için önemine dair aşağıdaki bilgi dikkatinizi çekecektir;

Yetişkin bir insan vücut ağırlığının %60-70’i (2/3’si) sudur. Bu oran yaşa, cinsiyete, kiloya bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin yeni doğan bebeklerin vücudundaki su oranı %75’dir. Yaşamın ilk 5 gününde %70’e inen su oranı, sonradan yavaş yavaş azalarak bir yaşın sonunda yetişkindeki su oranına yaklaşır. Erkeklerdeki su oranı kadınlara, şişmanlar zayıflara oranla daha fazladır. Yaş ilerledikçe de vücut suyunda azalma görülür.

Yaşlandıkça sudan uzaklaşmamız size de ironik gelmiyor mu? Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili

Yağmur Suyu Toplama Varilleri

Yağmur Suyu Toplama Varilleri

Su sadece biz insanlar için değil aynı zamanda bahçemizdeki bitki ve diğer canlılar içinde çok ama çok değerlidir. İşin içine bir de bahçemizi sulama için gündeme gelen maliyetler girince bedava ve kaliteli su bulmak hayati önem taşımaktadır. Hele bir de şebeke suyumuz kireçli ise…

İşte tam da bu noktada size önerimiz Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili inşa etmeniz olacaktır. Peki neden?

yağmur suyunu filtre edin

yağmur suyunu filtre edin

Ülkemizde kişi başına düşen su miktarı 1.500 m³ / yıldır. 20 yıl içinde nüfusumuzun 87 milyona çıkacağı düşünülürse bu rakamın 1.042 m³ / yıl’a düşeceği ve su fakiri ülkeler arasına katılacağımız öngörülmektedir. Suyun bu denli önem arz ettiği günümüzde düşen yağmur sularının sadece%30’unun yer altı sularına katıldığı ve faydalanılamayan yağmur suyu miktarının çok büyük olduğu, son derece çarpıcı bir gerçektir.”

Eğer yağmur suyunu sadece bahçe sulamasında kullanacaksanız doğrudan bir varile toplamanız yeterli olacaktır.

Ancak bununla beraber, yine de yağmur suyunu filtre etmek isterseniz yandaki çizimde görüldüğü gibi bir sistem kurabilirsiniz.

Yapımı son derece basit olan bu sistem son derece temiz bir su kaynağı elde etmenizi mümkün kılacaktır.

Aşağıdaki adımları takip ederek, Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili yapabilirsiniz:

  1. İlk olarak uygun büyüklükte bir varilin tabanına paslanma metal veya benzeri bir malzemeden bir elek koyun. Bu eleğin yüksekliğini öyle ayarlayın ki, elek altında yeterince su birikecek kadar boşluk kalsın. Eleğin amacı, varilin en dibinde bir boşluk hazne si oluşturmak ve üstteki malzemelerin varilin dibine çökmesini engellemek olacaktır.
  2. Ardından tel eleğin üzerine orta boy çakıl taşlarını dizin. Çakıl taşlarının büyüklüğünü iyi ayarlamanız gerekiyor. Çok iri olursa aralarında çok fazla boşluk kalacaktır. Bununla beraber eğer çok ufak olursa da çakıl taşları varilin zeminine düşebilir.
  3. Sırada ince ve temiz kum tabakası var. Kum tabakasını çakıl taşlarının hemen üzerine dikkatlice boşaltın. Birden bire boca etmeyin ki, az da olsa çakıl taşlarının arasından süzülüp zemine inmesin.
  4. Şimdi sırada filtrelemede en önemli malzemelerden biri olan odun kömüründe. Bunun için dilerseniz iyi kalite doğal mangal kömürü kullanabilirsiniz. Ancak son zamanlarda öne çıkan çok daha kaliteli olan Hindistancevizi kabuğu kömürünü de kullanabilirsiniz. Hindistancevizi kömürü yapmak ayrıca zevkli bir uğraştır. Bunun için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Video genel olarak normal odundan mangal kömürünün en kolay yöntemle nasıl yapılacağını anlatıyor. Yapmanız gereken yediğiniz Hindistancevizi kabuklarını biriktirmek ve bu videoda anlatıldığı gibi kömürleştirmek olacaktır. Elde edeceğiniz kömürü kum tabakasının üzerine koyun. Kömür tabakası ne kadar kalın konulursa filtreleme o kadar iyi ve temiz olacaktır.

    https://www.youtube.com/watch?v=O-R-8OPRJz4

  5. Yağmur Suyuyla bahçenizi sulayınŞimdi sırada tekrar çakıl taşı var. Yalnız bu defa çakıl taşlarını daha ufak boyutlu seçebilirsiniz. Tabi kömürleri ezip toz haline getirmeyecek ağırlıkta ve kömürler arasından süzülüp aşağıya düşmeyecek ebatta olmasına dikkat edin.
  6. Son olarak varilin ağzına suyu rahatlıkla geçirebilecek gözenekte ve dayanıklılıkta bir çadır bezi gerin. Bezin ortasını resimde görüldüğü gibi içe doğru çökük bir şekilde (konkav-iç bükey) yaparsanız su yüzeyden süzülüp varilin dışına akmaz. Çadır bezini kullanmamızın iki neden var. Çatıdan gelen suda olası paritükülleri süzmek ve varil içinde biriken suyun sivrisinek vb. canlılar için cazibe alanı olmasını engellemek…

Not: Yağmur suyu filtreleme varilini bir tane yapıp, bu varilden çıkan suyu yan yana koyacağınız diğer varillere aktararak, yağmurlu havalarda bol miktarda su depolayabilirsiniz.

Bol, bereketli ve suyu hiç eksik olmayan bahçeniz olması dileğiyle… Bahçeniz için Yağmur Suyu Varili

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz