Ağaç Reçinesi İle Ahşap Koruma

Ağaç Reçinesi İle Ahşap Koruma

Ağaç Reçinesi İle Ahşap Koruma

Ağaçlar birçok amaçla reçine üretmektedirler.

Reçine, katı ya da yarı akışkan, billurlaştırılması güç, suda çözünmeyen, organik çözücülerde çözünen, ısıtılınca yumuşayan ve eriyen maddedir.

Reçineler, bitkilerde bir yağ içerisinde erimiş halde veya zamklarla birlikte bulunurlar. Çamgiller, baklagiller, maydanozgiller gibi familyalarda reçine taşıyan bitkiler çoktur. Bu bitkilerde yağ ve zamklarla birlikte bulunan reçineler salgı kanallarında toplanır. Bitkilerde salgı kanalları tabii olarak bulunduğu gibi, patolojik bir olay veya her yaralanma neticesinde meydana gelir. Reçinesi, hücrelerinde veya salgı tüylerinde toplanan bitkiler de vardır.

Kereste sektöründe ağaçların reçineli kısımları çok daha az kullanılır. Ağacın reçineli olması hem keresteyi ağırlaştırır hem de sıcak hava ile temasında koku yayarak reçinesini salmaya başlar. Bu da çıralı kerestenin mobilya gibi sektörlerde kullanılmamasına sebep olur. Ağaç Reçinesi

Ağaçların reçine içeren kısımları çıra olarak adlandırılır. Çoğunlukla dal ile gövdenin birleştiği kısımlarda veya kök kısımlarında reçine yoğun bulunur.

Yukarıda da belirtildiği gibi reçine esasen ağaçların kendilerini koruma refleksi neticesinde ürettikleri bir maddedir. Şimdi aşağıda bu maddeyi bir ağaçtan ayırıp, bahçenizde açıkta duran ve havayla temas halinde olan ahşap malzemelerinizi nasıl koruyacağınıza dair pratik, sağlıklı ve doğal bir yöntemi sizlerle paylaşacağız. Bu yöntem aynı zamanda ahşap malzemenizi çürümeye neden olabilecek mantar ve diğer mikroorganizmalara karşı da koruyacaktır.

1

Ağacın gövdeden dalların çıktığı kısımlarının dipleri bol reçine içermektedir. Bu kısımları kesip ayırın.

2

3

Dalın gövdeden çıktığı kısmı kestiğinizde, ağacın diğer kısımlarına göre daha sağlam bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz. Bu kısımlar aynı zamanda mis gibi çıra kokacaktır.

4

5

6

Gövdeden dalların çıktığı kısımların dışında ağacın kök aksamı da bol reçine içerir. Temin ettiğiniz bir ağacın köküne baktığınızda, eğer dokusu çok sağlamsa ve kokladığınızda çıra kokusu geliyorsa bu kökü kullanabilirsiniz.

7

9

Yeterince çıra topladıktan sonra, bir köşede ateş yakın ve diğer tarafta ise çıraları küçük parçalara ayırın.

8

İki adet teneke kaba ihtiyacınız olacak. Bunlardan büyük olanına kesip parçalara ayırdığınız çıraları koyacaksınız. Diğer küçük olanına ise daha sonra ermiş olan reçine toplanacak. Ağaç Reçinesi

10

Büyük teneke kutunu dibine uygun çapta bir delik açın. Ağaç Reçinesi

11

12

Yeterli derinlikte bir çukur açın. Ağaç Reçinesi

13

Açtığınız toprak çukurun dibine ilk olarak küçük teneke kutuyu yerleştirin.

14

Yerleştirdiğiniz küçük teneke kutunun etrafını toprakla doldurarak kutunun zemine iyice yerleşmesini sağlayın. Kutunun içine toprak girmemesi için dikkat edin.

15

Daha sonra dibine  delik açtığınız büyük tenekeyi, küçük tenekenin üzerine yerleştirin. Deliğin küçük tenekenin tam üstüne gelmesine dikkat edin.

16

17

18

Küçük küçük doğramış olduğunuz çıraları büyük tenekenin içine yerleştirin.

19

Büyük tenekenin içi iyice çıra dolduktan sonra üzerini bir kapak ile kapatın.

20

21

Daha sonra büyük tenekenin etrafını bolca odunla veya çırayla doldurun.

22

23

Odunu ateşe verin. Bu şekilde yaklaşık 2-3 saat boyunca sürekli olarak yanmasını sağlayın. Yanma devam ettikçe büyük tenekenin içindeki çıraların reçinesi ortaya çıkan ısı sayesinde erimeye başlayacaktır. Eriyen bu reçineler delikten süzülerek alttaki küçük teneke kutuda birikecektir. Ağaç Reçinesi

24

2-3 saatlik yanma süresi dolduktan sonra tenekenin üzerinde biriken külleri süpürün ve büyük tenekeyi kaldırın.

25

Ağaç Reçinesi

Alttaki tenekenin için tertemiz ve saf katranla dolmuş olacaktır.

27

28

Elde ettiğiniz bu saf ve temiz katranı korumak istediğiniz ahşap yüzeye bir fırça yardımıyla sürün. Ahşap yüzeyi birçok çoğal düşmana karşı uzun bir süre korumuş olacaksınız. Ağaç Reçinesi Agac Recinesi 

Bahçenizde keyifli günler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.